Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Şerafettin Saraçoğlu Dermatoloji Uzmanı

http://blog.milliyet.com.tr/serafettinsaracoglu

29 Mart '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Soru Yanıtlarla Lazer Epilasyon- I

Soru Yanıtlarla Lazer Epilasyon- I
 

Lazer Epilasyon Nedir ve Nasıl İşlev Görür?

Lazer epilasyon kılların uzun süreli azaltılması amacıyla lazer enerjisinin kullanılmasıdır. Lazer ışığının kıl üzerindeki melanin olarak isimlendirilen pigment tarafından emilmesi ile bir ısı ortaya çıkar. Açığa çıkan bu ısı kıl yapısını tahrip eder ve kıl üremesi durdurulur.

Lazerin kelime anlamı nedir?

Laser tek renkli veya tek dalga boyunda ışık üreten bir cihazdır. Dermatolojide hedef dokuda emilimi olan yüksek enerjili lazer cihazları kullanılır. Farklı hedefler ( kromoforlar) için farklı dalga boyu veya renkteki lazerler kullanılır. Lazer epilasyonda hedef kromofor kıl üzerinde bulunan ve kıla rengini veren melanin pigmentidir.

 

Nazik ayar;

Lazer epilasyonda en önemli sorun kıl üzerindeki melanini etkilerken deride bulunan melaninin etkilenmemesidir. Bu nedenle lazer ışığı kılı ısıtacak ancak çevre derideki melanini etkilemeyecek düzeyde olmalıdır. Koyu tenli kişilerde yüzeyi lazer işlemi sırasında korumak daha zor olabilir. Bu nedenle üç farklı lazer türü geliştirilmiştir. Hangi tür lazerin sizin ten ve kıl yapınıza uygun olduğunu hekiminiz belirleyecek ve test uygulaması yapacaktır.

Kaç seans tedavi gerekli?

Birçok kişi 4- 8 haftalık aralarla uygulanan 3-7 seans tedavi ile olumlu sonuç almaktadır. Başlangıç seanslarından sonra kılar sayı, çap ve renk açısından uzun bir süre azalacaktır. Fakat kılların tamamı yok olmayabilir. Bir alanın tamamen kılsız olması isteniyorsa hemen birçok vakada aralıklı devam seanslarına ihtiyaç vardır. İdame tedavi aralıkları normal tedavi aralıklarından çok daha uzun olup zamanla aralıkların uzaması da söz konusudur. Birçok vakada yılda bir veya daha seyrek seans gerekli olmaktadır.  Ne sıklıkla tedaviye ihtiyaç duyulacağı kişiye, tedavi alanına, kılın yapısı ve rengine göre değişiklik göstermektedir.

Lazer epilasyon işlemi sırasında nelerin olması beklenmeli?

Lazer epilasyon uygulaması uygulama alanının genişliğine göre birkaç dakika ile birkaç saat arasında değişebilir. Örneğin üst dudak uygulaması birkaç dakika sürer iken tüm bacak uygulaması 45- 90 dakikada tedavi edilebilir.Lazer ışığı sadece aktif üreme durumundaki kılları etkileyebildiği için üreme fazında olmayan kıllar için birden fazla seansa ihtiyaç vardır.

Lazer epilasyon işlemi sırasında lazer ışığı cihaza bağlı bir el apareyi ile deriye yönlendirilir. Lazer uygulaması sırasında bir iğnelenme hissi duyulur. Bu duyumsama lazer ışığının kıl kökünü ısıtması sonucu gelişir. Bu hissi azaltmak için işlem öncesi, işlem sırası ve sonrasında deri yüzeyini soğutucu soğuk hava akımı, soğuk jel gibi uygulamalardan yararlanılır. Genelde ağrı kesici uygulamaya gerek yoktur. Sadece çok hassas bölgeler için yüzeysel krem anestezi uygulanması uygun olabilir.

Lazer epilasyon işlemi sonrasında deride görülen değişimler hastadan hastaya değişik düzeylerde görülmekle birlikte kızarıklık ve kıl köklerinde kabarıklık şeklindedir. Bu değişimler bir iki saat ile 24 saat arasında normale döner. Bu süreçte tedavi alanını serinleten krem, losyon veya jellerin kullanılması ve güneşe maruz kalan alanların güneş koruyucu ile kapatılması gereklidir.

Devam edecek…

www.elitpoliklinigi.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 311
Kayıt tarihi
: 17.12.13
 
 

Uz.Dr.Şerafettin Saraçoğlu 1965 yılında İstanbul'da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini İstanbul'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster