Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
408
 

Şüpheci bir aklın yolculuğu-I

Şüpheci bir aklın yolculuğu-I
 

Neden acaba her şey bir anda hızlı bir şekilde sonuçlandırıldı? Tabii çok beklendi bu adımlar için ama yine de o kadar beklemeye rağmen bu kadar kısa sürede acele bir şekilde hemen hoooop oylamalar yapıldı, kanun çıkarıldı.

Toplumun her kesimine güvence verecek ve sigorta görevi görecek bir takım kararlar neden alınmadı? Mesela insanlara seçim hakkı verilmeli denerek, “18 yaşına kadar kapanma empoze edilmemeli ama sonrasında eğer kişisel nedenlerle isteniyorsa kişi o zaman seçimini yapar” ya da “temel eğitimde bireyler kapanmayacak ve bu aynı şekilde devlet dairelerinde de uygulanacak ”gibi şartlar konulamaz mıydı? Bu kadar acele neden...hem de anayasa değişimi yapılacak bir konuda? Ve toplumu bu kadar gerecek bir adım neden hiç tereddütsüz atıldı?

Orta okul zamanlarımdan hatırlarım...bugün türban adı verilen örtü/tarz ve diğer tamamlayıcı unsurları sadece imam hatip lisesine giden öğrencilerde görürdüm. Acaba bu bir tesadüf müydü? (Tıpkı bugün giyim özgürlüğü diyenlerin de aynen giyinmeleri gibi.) Neden kapanma bir üniforma gibi tek bir biçimde şekillenmeye başlandı?...Yoksa seçme imkanı mı yok? Giyim özgürlüğü diyenler neden tek tip giyınmeyi tercih ediyorlar?...çeşitlilik daha iyi olmaz mıydı?

Bir de kadınları bu kadar ilgilendiren bir konuyu neden erkekler daha bir hararetle tartışmaktadır bu da başka bir soru?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, özgürlük diye diye insan hakkı diye diye 18 yaşına kadar olan kızların çocuk hakları da ellerinden alınmış oluyor. Oysa o çocukların hakları korunarak daha uygar bir çocukluk süreci geçirmeleri koruma altına alınmalıydı. Geniş bir perspektivden bakmanız ne güzel. selam ve sevgiler.

Ezgi Umut 
 22.02.2008 22:13
Cevap :
Ayni fikirdeyim...Sevgilerimle.  22.02.2008 23:33
 

ben de sizin gibi sorayım: Bu meselenin 5 yıldır niye gündeme gelmediğinin sebebi ne olabilir? Oy tabanı bu konuda neden Akp'yi eleştirmedi? Parola şudur; bekleyelim, sabredelim! Bir şekilde zamanı geldi artık diye düşündüler ve bu konuyu özgürlükler meselesi olarak dile getirdiler. Niyetleri bellidir: Şeriat olur ya da olmaz. Ama istedikleri dinci bir toplumdur. Her beş kelimesinden üçü allah olan toplumdur. Bu gayet açık. Her türbanlı bu niyette olmayabilir, böyle yönlendirildiğini de bilmeyebilir vs. Ama olay budur. Konu şu; Bu adamlar bunu yapsın, ama özgürlük meselesi diye, milleti saf yerine koymasınlar. İkincisi bu girişime mutlaka karşı konulacaktır. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. İnsan aklına ve vicdanına aykırıdır çünkü böyle bir toplum.

Erdal Aydın 
 21.02.2008 0:03
Cevap :
Bu durum hakikaten ozgurlukler ile ilgili bir konu olsaydi toplumun tum kesimlerini rahatlatacak adimlar atilabilirdi. Oysa daha cok toplum gerildi. Bu arada zamaninda devlet ve din islerinin ayrilmasini isteyen Mustafa Kemal Ataturk, boyle bir gerginligin olabileceginin farkindaydi. ve bu sebeple bu ayrimi yapmisti. Katki ve yorumunuz icin tesekkur ederim. Sevgi ve selamlarimla.  21.02.2008 15:54
 

Budur işte... Bizler sorguladıkça onlar kendilerine çeki düzen vereceklerdir... Sorguladıkça aklı başında adamlar bizi temsile aday olacaktır. Sorguladıkça, sorgulanmaktan çekinip rüşvete, hovardalığa, kabadayılığa ve nepotizme kayamayacaklardır. Tebrik ederim, umarım herkese esin verirsiniz... MS

Mehmet Sağlam 
 13.02.2008 12:47
Cevap :
Desteginiz icin cok tesekkur ederim. Sevgi ve saygilarimla.  13.02.2008 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1283
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster