Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '12

 
Kategori
Aksesuar / Takı
Okunma Sayısı
307
 

Takı ve Mücevher üzerine…

Takı ve Mücevher üzerine…
 

Kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alan takının öyküsü insanlık tarihi kadar eskilere (yani günümüzden 30-40 bin yıl öncesine) dayanır. Takının; dans, müzik ve beden süsleme gibi sanat ürünleriyle birlikte ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Tarihte ilk takılar hayvan dişlerinden ve deniz kabuklarından yapılırken, dünyada gerçek anlamda ilk kuyumculuk Mezopotamya ve Mısır’da ortaya çıkmış. Bu bölgeden de ticari ilişkiler, diplomatik armağanlar, istilalar ve göç yolu ile kuyumculuk teknikleri ve takı formları dünyanın dört bir yanına ulaşmış.

Takılar farklı toplumlarda farklı amaçlara hitap etmiş; Doğum, sihir, ölüm, bağlılık, aşk… Takının serüvenini izlemek, toplumsal tarihi, dolayısıyla toplumun değişimini, gelişimini ve eğilimlerini de izlemek anlamına gelir. Aynı zamanda takılar, ait oldukları dönemin sanatını en sofistike biçimde yansıtırlar.

Gelelim takı ile mücevher farkına... Takı genel anlamda çeşitli malzemelerden yapılmış aksesuardır. Bu malzemeler, cam, deniz kabuğu, plastik, değerli ve değerli olmayan metaller ve taşlar olabillir. Mücevher (high end jewelery olarak araştırılabilir) ise değerli madenler ve değerli taşların iyi bir tasarımda mükemmel el işçiliği ile birleşmesidir. Mükemmel el işçiliği lükstür ve değerli madenlerle birleşince ortaya çıkan ürün ise sanat eseridir.

Mücevher, her şeyden önce onu taşıyanın toplumsal durumunu sergilemenin bir aracıdır. Mücevher, kadına bir şey katar, kişiliğini ortaya çıkartır yani taktığınız mücevherle “Benim zevkim budur!” yada “Ben farklıyım” diyebilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz iletişim çağı sayesinde, bilgiye ulaşmak ve herhangi bir konuda kendini geliştirmek artık hem çok kolay hem de ucuz. Buna dikkat etmeliyiz çünkü reklam kampanyaları sayesinde herhangi bir takı kolayca "mücevher" olarak adlandırılmaktadır.


Ancak satın alma yapıldığında “gerçek” mücevher, “takı” dan ayırt edilebilir !


Nasıl mı?


Satın alma iyi bir sınavdır... Bir şeyi ilk aldığınızda herhangi bir şey alırsınız; ikincisi de çok farklı değildir. Üçüncüsünde daha dikkatli olursunuz. Bir zaman gelir ki her şeyi beğenmemeye başlarsınız. Daha farklı, daha özel bir şeye sahip olmak istersiniz. “Herhangi” şeyler sizi tatmin etmez. Göz, farklı olanı ayırt etmeye başlar ve zevk gelişir.


Mücevher satın alma ile ilgili ipuçlarını sonraki yazılarımda sizlerle paylaşmaya çalışacağım.


Görüşmek üzere...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3428
Kayıt tarihi
: 08.07.12
 
 

Jeoloji yüksek mühendisi, Lusso Danışmanlık kurucusu, doktora öğrencisi, fotograf, moda, luks, mü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster