Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
4140
 

Tarihte Türklerin İrlanda’ya yardımı...

Tarihte Türklerin İrlanda’ya  yardımı...
 

Biz Türkler tarihte ne kadar yardım sever olduğumuzu kanıtlamış olsakta, Dünya bizi hep barbar diye tanıması için ellerinden geleni yapan düşmanlarımız, hala çalışmaktalar. Ama tarih yalan söylemez. İşte bu bağlamda tarihte bize yüzlerce km uzaktaki ülkelere insani yardımlar yaparak, gerçek yüzümüzü göstermemize rağmen, bunu görmezlikten gelen bir çok ülke de vardır. Bu ülkeler Türkiye için planlarını kapalı kapılar ardından, tarihten günümüze, iftira at, böl parçala politikaları ile sahneye koymaya hala devam etmektedirler.

Halbuki biz Türkler tarih boyunca sergilediğimiz örnek davranışlarımızı kimse inkar edemez. Buna en güzel örnek te Lozan’da Türkler ile ilgili görüşmelerde Yahya Kemal’de ordaymış. Avrupanın bütün delegeleri aleyhte oy verirken sadece İrlanda delegesi bizim lehimize parmak kaldırıyormuş.Bu durum Yahya Kemal’in dikkatini çekmiş, İrlanda delegesine "Herkez bizim alahimize oy veririken sen niye bizim lehimize oy veriyorsun" demiş. İrlanda delegesi Yahya kemal’e şöyle bir bakmış "Böyle yapmaya mecburum. Benim gibi her İrlandalı da buna mecburdur. Biz bir yandan açlık ve kıtlıktan kırılırken, bir yandan salgın hastalıkla boğuşurken(1845-1849) diğer Avrupalılardan hiçbir yardım ve destek görmedik.Ama sizin Osmanlı dedeleriniz yardım olarak hem para hem de gemiler dolusu erzak gönderdiler. O zor günlerde bize insanca, dostça uzanan eli asla unutamayız. Siz her zaman desteklenmeye layık bir milletsiniz; bunu çok iyi hak ediyorsunuz!" diye cevap vermiş..

Bu olaylardan sonra bir milyona yakın İrlandalı Amerikaya göç etmiştir. Bazıları Amerika’da Cumhurbaşkanı görevinde bulunmuştur.

İrlanda daki kıtlık döneminde Osmanlı Devleti’nin yaptığı nakdi ve ayni yardımın hatırasına Dublin’ne yetmiş mil uzaklıktaki Drogheda şehrinde tören yapılarak, o döneme ait eski belediye sarayının duvarına(şimdi Westconrt Oteli) plaket çakıldı.

İrlanda, Büyük Britanya’nın batısında uzanan adanın büyük bölümünü kaplar. Adanın İngiltere’ye bakan yüzündeki başkent Dublin’in hemen kuzeyindeki şehirlerden biri, Drogheda’dır.

İrlanda, Büyük Britanya’nın batısında uzanan adanın büyük bölümünü kaplar. Adanın İngiltere’ye bakan yüzündeki başkent Dublin’in hemen kuzeyindeki şehirlerden biri, Drogheda’dır.

Drogheda’nın 1840’lardaki hükümet binası, bugün tarihi bir otel olarak kullanılmaktadır. Bu otelin cephesindeki bir plâket, dikkatli gözlerden kaçmaz.

Plâkette, “Açlık döneminde yardımlarını esirgemeyen Türk Milleti’ne İrlandalılar’ın şükranları” belirtilmektedir.


Törende konuşan İrlanda Büyükelçimiz Taner Baytok, "İrlanda asil zadelerinin padişaha gönderdiği ve hale Topkapı Saray Müzesi arşivinde bulunan teşekkür mektubu bu Osmanlı yardımını doğruladığını belirtir". Baytok ayrıca, "Avrupa’daki demokratikleşme ve insan hakları konusunda haksız tenkitlere maruz kaldığımız bir sıralarda gerçekleşen bu şükran plaketi törenini, Türklerin insan sevgisinin, muhtaçlara ve acı çekenlere nasıl yardıma koştuğunun delili olarak değerlendiriyordu. İrlanda halıkının kadirşinas jesti Türk kamuoyunda bir moral tesiri sağlayacaktır."

Drogheda’nın Belediye Başkanı Aldrman Frank Goddfrey de, şehir ambleminin hilal ve yıldız olduğunu hatırlatarak "şükran plaketimiz, iki ülke insanlarının dostluk sembolü olacaktır, ümidindeyim. Dostumuz Türkiye’nin en kısa sürede Avrupa Birliği içinde görmek istiyoruz"demiştir.

İrlanda, Büyük Britanya’nın batısında uzanan adanın büyük bölümünü kaplar. Adanın İngiltere’ye bakan yüzündeki başkent Dublin’in hemen kuzeyindeki şehirlerden biri, Drogheda’dır.

Drogheda’nın 1840’lardaki hükümet binası, bugün tarihi bir otel olarak kullanılmaktadır. Bu otelin cephesindeki bir plâket, dikkatli gözlerden kaçmaz.

Plâkette, “Açlık döneminde yardımlarını esirgemeyen Türk Milleti’ne İrlandalılar’ın şükranları” belirtilmektedir.

Sultan Abdülmecit, o dönem İrlanda halkına on bin sterlin yardımda bulunmak istediğini bildirir.Fakat kendi topraklarına dahil bulunan bu bölgeye sadece iki bin sterlin yardım yapan İngiltere Kraliçesi Victoria, İstanbul’daki büyük elçisi vasıtası ile teklife karşı çıkar ve neticede bağış bin sterline iner..Bunun üzerine irlanda’ya tahıl yüklü beş gemi gönderir.İngilizler Dublin’e sokmadıkları gemileri, yüklerini 70 mil uzaklıktaki Droheda Limanına boşaltır.(1847) .Kıta Avrupanın sanayi devriminin getirdiği refah ve zenginliğe rağnem İrlanda’ya yardım etmezken, Osmanlı’nin hem maddi sıkıntı içinde, hemde çok uzak bir çoğrafyada olmasına rağmen insanı yardımda bulunması, işte Türklerin tarihte dikkat edilmesi gereken özellikleriniden bir kaçıdır.

Ayrıca yine şehrin İrlanda Premier Liğinde oynayan takımının ablemi de hilal ve yıldız renkleri bordo mavi olup, Trabzonspor ile kardeş takımdır. Bu sene ligde şampiyon olmuşlardır..

İşte Türkler alehine yapılan asılsız filimler, propagandalara verilecek tarihten güzel bir örnek..Bu tip örnekler tarihimizde çok var, ama bunların Dünyaya anlatılması ve bu konularla ilgili filim v.b çalışmalar yapılması gerkmektedir. Bize yöneltilecek her türlü asılsız hareketlere iyi bir cevap olacaktır. Ayrıca tarihi hakikati açıklamaktan başka, gelecekte diğer ülkelerle kurulacak dostluk ve münasebetlerin nasıl bir temeller üzerine inşa edileceğinin bir kanıtı olacaktır..

METİN ÜSKES bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Yazınızdaki tüm bilgiler doğru, ancak "geçtiğimiz Mayıs ayında" ifadesi, yazınızı 17 Kasım 2007 tarihinde yazmış olduğunuzu düşününce, hatalı. Kaynağınız neresi bilmiyorum fakat, 1993-1997 yılları arasında T.C. Dublin Büyükelçiliği'nde görevli olduğum ve tören sırasında bizzat Drogheda'da bulunduğum için ilk elden söyleyebilirim ki sözkonusu plaket töreni 2 Mayıs 1995 tarihinde gerçekleşmiştir. Selamlarımla

pleiades 
 01.08.2008 10:33
Cevap :
İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben bu yazıyı yazarken, sanırım gazeteden ve internetten yaptığım araştırmalarla yazdım. Doğrudur,ben tarih konusunda yanlış yazmış olabilirim. Hatta en kısa sürede hatalı kısmı düzelteeğim..tekrar teşekkür ederim.En derin saygılarımla...  01.08.2008 16:34
 

pek çok knuda "batı"dan daha az gelişmiş olan, öyle görülen "doğu" aslında özellikle insan" ve insani" konularda batıdan çok daha ilerideolmuştur. bu gözardı edilen ama çok önemli bir gerçektir aslında. bizler onca kıta, ülke, devletin hakimi olan osmanlı'nın sınırları arasında yaşayan herkese din, dil, ırk ayrımı yapılmksızın ne derecede iyi davrandığını biliyoruz ki zaten osmanlı'nın parçalanmasındaki etkenlerden biri de yabancılara tanınna ayrıcalıkların çok fazla ve geniş olmasıdır.

beenmaya 
 19.11.2007 14:18
Cevap :
Sevgili Özlem, evet Dünyayı yöneten Osmanlı yabancılara tanınan haklar parçalanmasında etkili olmuştur.Bunlardan ders almamız gerek.Ama tarih boyunca muhtaca herzaman yardum etmiş bir milletiz, bu gerçeği kimse silemez. silmek tarihi inkar etmektir.Kendine iyi bak, en derin sevgi ve saygılarımla..  19.11.2007 18:39
 

Hal böyleyken, neden hala bizim adımız barbar bunu anlayamıyorum doğrusu...Yazın için teşekkürler. Sevgilerimle...

Sema GÜZEL 
 19.11.2007 13:05
Cevap :
Sevgili Sema gerçekten doğru söyledin anlamak mümkün değil, bu sadece Avrupa ve Dünya'da hıristiyan birliğinin hakim olduğu bir topluluk yaratmak istiyorlar sanırım. kendi çıkarları uğruna Türkiye'yi, güçlü bir Türkiye karşılarında görmek istemediği için nekadar sorunlarla boğuşan zayıf bir Türkiye olursa o onlar için biçilimiş kaftan, artık birlik ver beraberlik içinde güçlü olmanın yollarını bulmalıyız. Çok teşekkür ederim. Kendine iyi bak, en derin sevgilerimle...  19.11.2007 18:36
 

Bir Anadolu takımı olarak "Trabzonspor" şampiyon olsun. Yok oğlumun, yok kardeşimin tuttuğu takım diye tutmadığım, bir ara gönülden tuttuğum tek takımdır; Trabzonspor...sevgiler, maviyle, bordonun yanındaki...

derinmavi.. 
 19.11.2007 11:47
Cevap :
Sevgili izmir mavilim, Trabzonspor bu yönetim ve sistemle şampiyonluk onlara uzak bence, ama koyu mavinin yanına açan sarı çıcekler ki sarı senin kulağında nefis duruyor. Bu sebeple sen yinede bana kulak ver desemde, şaka.:)) hakeden kimse şampiyon o olsun. Allah allah konu nerden nereye geldi..kendine iyi bak, en derin sevgilerimle...  19.11.2007 17:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6309
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster