Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ismail hakkı özsarı

http://blog.milliyet.com.tr/ihozsari

16 Mart '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
51
 

Tasını tarağını kapan geliyor!

Tasını tarağını kapan geliyor!
 

alıntıdır


Televizyonlarda haberleri izliyorum. Her gün aynı manzaralar… Her yaştan insan yığınları sınırın beri tarafına geçmeye çalışıyor. Bastonuyla zar zor yürümeye çalışan nineler, oğlunun sırtında taşınan yaşlı dedeler hele de o çocuklar yok mu, iç yakıyor. İnsanlık ölmüş dedirtiyor.

Geçenlerde bu çocuklardan biri dikkatimi çekti. Yürümekten yorulduğu her halinden belli oluyor. Taşıdığı yük kendinden ağır belki de. Öne eğilmiş başından, gözünden akan yaşlardan ne kadar üzgün olduğu anlaşılıyordu. Demek ki evini, köyünü, kedisini, köpeğini bırakıp hiç bilmediği yerlere gitmek zor gelmişti ona.

Adını sanını bilmediğim bu çocuğu hayalimde karşıma alıp başladım anlatmaya. Neler mi dedim? Bakın neler söylemişim:

-          Gel çocuk sana, geldiğin yeri ve nereye gittiğini anlatayım dedim.

-          Bak çocuk, senin geldiğin toprakların sınırları bundan yaklaşık yüz yıl önce cetvelle çizildi. Bu çizgiler üzerinden öldürülmeden sadece göçmen kuşlar geçebilir. Ne ölülere tanık oldu buralar. Bazen bir mayınla paramparça olarak, bazen bir sınır görevlisinin silahından çıkan bir mermiye hedef olarak bazen de çelik kanatlı kuşların ateş kusmasıyla… Senin anlayacağın ölümlerden ölüm beğendirildi buradaki insanlara.

-          Hey gidi çocuk heeeeey! Asırlar geçti ne kaderi değişti ne de kederi bu toprakların.

-          Bu topraklar benim atalarımın yönetimdeyken, senin ataların mutlu ve huzurlu yaşamışlar.

-          “DELİK DEMİR ÇIKTI MERTLİK BOZULDU” misali ne zaman ki buralarda petrol bulundu huzur kayboldu. Senin geldiğin topraklarda bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir bunu biliyor muydun?

-          Sevgili çocuk, burarlar nere, biz kimiz, nasıl bir yere geliyorsun onu da anlatayım sana; biz seni evinden yurdundan koparıp buralara uçuran yobazlıklarla yıllardır savaşıyoruz. Mücadelemiz hiç bitmeyecek. Ta ki senin ülkenin sınırlarını çizen ve bugün de bu sınırlarla oynayan ülkelerin çocuklarının yaşam seviyesine sen de ulaşana kadar.

-          Her başı derde girenin, darda kalanın, kendi vatanında barınamayanın, yatağını, yorganını sırtlayıp geldiği bu ülkede seni neler bekliyor biliyor musun?

-          Bak anlatayım ama sakın moralini bozma.

-          “Onlar yüzünden işsiz kaldık” diyenler olacak. İtilip kakılacaksın. Okuma şansın yok denecek kadar az olacak. Ucuz emek gücü olarak görüleceksin. Trafiğin yavaşladığı yerlerde ekmek parası için avuç açacaksın. Bazen bir iskelede martılara atılan ekmeği kapmak için onlarla kıyasıya yarışacaksın. Yok yok fazla da karamsar olma çocuk. Bu ülkede seni anlayanlar, acını acısı olarak bilenler de olacak. Ekmeğini seninle paylaşmak isteyenleri tanıyacaksın.

-          Yüzyıllardır gözyaşına doymayan bu toraklara hoş geldin çocuk…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 289
Toplam yorum
: 77
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1065
Kayıt tarihi
: 12.07.12
 
 

Emekli öğretmenim. Kitap okumayı ve düşüncelerimi paylaşmayı çok severim. Tarih özel ilgi alanımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster