Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '06

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
1116
 

Teknolojik Olarak En İyi Sizin İçin de En İyi mi?

Teknolojik Olarak En İyi Sizin İçin de En İyi mi?
 

Toplumsal olarak şöyle bir kanımız vardır:" Oldu mu iyisinden olsun, ileri de lazım olur" veya "En iyisi, en pahalısı hangisi, ondan olsun". Doğrusunu söylemek gerekirse millet olarak pek fazla doğru alış veriş yapan, ne istediğini bilen bir toplum değiliz, ancak son dönemde iyiye doğru bir gidiş var vebu da beni umutlandırıyor.

Yaşanan hızlı teknolojik gelişmeler "ileri" denen zaman tanımını iyice kısaltmış durumda. Artık bir TV alıp, onu 10-15 sene kullanmak pek olası gözükmüyor. Bu, ürünün malzemesi bunca yıla elverse bile teknolojisinin müsade etmeyeceği anlamına geliyor. Sizler onca sevinçle teknolojilk bir ürün alıp, daha evinize gelirken bir sonraki teknoloji çalışmaları çoktan başlamış oluyor. Durum böyle olunca, bu tür teknlojik ürünlerde geleceğe çok fazla yatırım yapmak olası olmuyor.

"Peki tamam da, biz bu mantıkla gidersek birşey alamayacak mıyız?" diyebilirsiniz. Tabii ki alacağız, çünkü ne bizim ihtiyaçlarımız bitecek, ne de bu teknlojik gelişmeler. Burada anahtarcümle "Ne istediğimizi bilmek" olacaktır. MMS, WAP, GPRS gibi kavramların anlamını bilmeyen veya bu tür hizmetlere ihtiyaç duymayanbir kişinin, bu teknolojilere sahip bir cep telefonu alması ne kadar anlamlı olabilir? Bütünüyle boşa giden paradan başka birşey değildir.

Dikkat edin, teknolojinin hemen her alanında her iki yıldaönemli değişimler olur. Bilgisayar cephesinde yeni işlemciler çıkar, tüketici elektroniğinde ekran boyutları giderek büyür, standartlar değişir. Yeni bir teknolojik ürün alacağınızda eğer çok geçerli nedenleriniz yoksa, en son çıkan yeni teknolojiye sahipürünlerden, en pahalı olanlarında belirli bir süreuzak durun. Çünkü yeni teknolojilerin oturması belirli bir zaman alır, bu zaman içerisindeteknoloji olgunlaşır. En pahalı olanlar da teknolojil olarak en iyidir, ancaksize verdiği performansla sizin ona verdiğiniz para orantılı değildir. Bunu kolayca görmek mümkündür, şu an piyasadaki en hızlı bilgisayar işlemcisinin (CPU) kendisinden önce gelen bir alt işlemciye fiyat oranı, performasıyla orantılı değildir.Yok illa ben onu istiyorum diyorsanız, en güzeli eğer sabrınız varsa biraz daha beklemenizdir:)

Aslında ne istediğimizi bilmek konusunda elimizde çok güzel araçlar var.Bunun başındatabii ki internet, teknolojiyi takip eden dergiler geliyor. Herhangi ürün almadan önce ürünü önceden araştırmak, onunla ilgili diğer insanların yorumlarınıokumak çok faydalı oluyor.Çoğu zaman ürünü yapan firma ile kullanıcıların anlattıkları aynı olmuyor. Vaat etmek ile yapmak aynı şeyler değildir doğal olarak. Yalnız burada birşeysöylemeden geçemeyeceğim farketmişsinizdir, bizim milletin ürünle ilgili yaptığı yorumların çoğundan sağlıklı birşey elde edemezsiniz,genelde "süper, harika, herkese tavsiye ederim"gibi katma değeri olmayanyorumlar okursunuz.Ayrıca ne gariptir,biz birşeyi satın aldığımızda, ona toz kondurmayız, hakkındakötü şey söyletmeyiz ya da tam tersi eleştirini dozunu kaçırıp yerden yere vururuz??? Böyle olunca da o yorumlardan pek birşey çıkmaz. Bü tür durumlarda yabancı sitelere başvurabilirsiniz, valla dilim pek varmıyor ancak onlar bu işi bizden daha objektif yapıyorlar.

Burada sorulması gereken önemli soru, "Ben alacağım üründe hangi özelliklerin olmasını istiyorum ve de ben bu özelliğe hangi sıklıkta ihtiyaç duyacağım" olmalıdır. Bunları alt alta koyun, size bunları sağlayacak ürünleri de diğer tarafa yazın. Sonra bakın, hangi özellik için cebinizdenne çıkıyor, buna gerçekten değecek mi? İnanın bu soruların cevapları sizi, size en uygun ürüne götürecektir.

Sizin için en doğrusunu, en uygun fiyata almanız dileğiyle....

Hoşçakalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendimi bildim bileli, en uygun PC'nin 1000 dolara toplanacagini soylerdik. Zaman kavraminin tamamiyle disinda, ister 1999 yili olsun ister 2006, 1000 dolarlik PC her zaman ideal kombinasyonu barindirir. Hala da boyle dusunmeye devam ediyorum. Teknoloji bu kadar cabuk degisirken biz ayak uyduramiyoruz veya geriden geliyoruz. Ama bunda bence cep telefonu iletisiminden %53 vergi alan (bu konuda cekisitigimiz ulke Uganda bu arada), bilgisayari hala luks tuketim mali olarak algilayan siyasilerimizin de payi var kanimca.. Yaziniz cok yararli bu arada :)

KIVILCIM PINAR 
 14.06.2006 15:29
 

Beşir Bey sizi tebrik ederim. Çok net ve yararlı bilgiler vermişsiniz. Umarım bu blog bir çok insanı alışveriş canavarı olmaktan kurtarır. Bir sonraki yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum...

Alperen 
 14.06.2006 10:12
Cevap :
Sevgili Haşmet, çok haşmetli bir yorum yapmışsın:) Güzel dileklerine ben de katılıyorum. Hayatı tüm haşmetiyle yaşaman dileğiyle:))  14.06.2006 10:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3182
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster