Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '18

 
Kategori
Ekolojik Yaşam
Okunma Sayısı
320
 

Teknolojik Yıkım

Dünya toprağı, suyu ve havası büyük bir değişim içerisinde, sarsıntılarla kendini yeniliyor. Ağaçlar, hayvanlar, toprak, su dönüşümün müjdesini veriyor adeta. İlginç olan insanın bu silkinme ve yenilenme aşamalarında düştüğü acziyet. Acizliğinin yanı sıra bunu bir ceza olarak yorumlaması da büyük bir ironi.

Kendini evrenin merkezinde görmesinden kaynaklı bu düşünce modeli, aynı zamanda yaratıcı fikirler de üretemiyor. Teknolojik gelişmelerin her bir özelliğini birer yıkım olarak nitelendirenler de var. Oysa ki, teknolojiyi yararına olacak şekilde programlamışken, birden yerle bir etme mekanizması devreye giriyor. Her şey tersine işliyor. Bu da düzensizliğin artışını beraberinde getiriyor. Evet bilimde en çok konu edilen Entropi yasası, artık gündemimizde olmalı. Düzensizliğin ölçüsü olarak bilinen Entropi Kanunu zihinlerimizde biraz yer etmeli.

Yapıcılığın ve Yıkımın dengesi bozulduğunda Entropi de haliyle yükseliyor. Kısaca halk arasında bilinen pozitif ve negatif dengeler alt üst olduğunda düzen de bozuluyor.

Üzerinde varlığımızı sürdürmeye çalıştığımız Dünya Gezegeninde düzensizlik artışı, yıkımın da ibresini tavana vurdurdu. Masumlar kendini feda ediyor bu durumda. Ağaçlar, hayvanlar, çiçekler, böcekler, suya ve ateşe kurban gidiyorlar. Suyla eriyip, ateşle küle dönüyorlar. Kayboluyorlar mı? Elbette Hayır. Her biri atomsal düzeyde dönüşüme uğrayıp tekrar diriliyor. Olan insan denilen canlılara oluyor. Teknolojinin getirdiği gelişimle büyük yıkımlara sebep olan insan, yine aynı teknolojinin getirdiği gelişimle bu yıkımlar karşısında çaresiz kalabiliyor.

Kadim zamanlardan bu yana anlatılan tüm özel olaylardan hiçbir ders çıkaramayan insan zihniyeti, yine büyük bir şok ile karşı karşıya kalmak durumunda olabilir. Bakalım ne ile şoklanıp kendi özümüze döneceğiz. Her birimiz buna hazırlıklı olalım.

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben Milliyet Blog yazarlarının yazılarını ilk kez okurken, profillerindeki ''hakkımda'' bölümünü de okurum. Oldukça uzun bir şekilde bahsetmişsiniz kendinizden ve ilgi alanlarınız insanın dikkatini çekiyor. Yazılarınızı da ilk kez bugün fark ettim, daha önce gözümden kaçmış muhtemelen. Son bloglarınızı okudum ve bir kaç değerlendirmede bulunmak istiyorum müsaadenizle; benim için yazıda önemli olan iki unsur var, ne tür bir yazı olursa olsun içerik olarak beni doyurmalı ya da sonunda kafamda soru işaretleri yakmalı. Genel olarak, okuduğum kadarıyla yazılarınızı kısa tutmuş ve içerik olarak çok ayrıntıya girmemişsiniz, bu bakımdan tam olarak doyurucu olduğunu söyleyemem fakat yazılarınızın bitiminde zihnimizde soru işaretleri oluşturmayı başarmışsınız. Yazılarınız oldukça ilgi çekici, zevkle okudum. Umarım uzun süreler de zevkle okumaya devam ederiz. Kaleminize sağlık. Saygıyla...

Özkan Sarı 
 10.12.2018 18:28
Cevap :
Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla  11.12.2018 18:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 03.12.16
 
 

12 Mayıs 1971 yılında İzmir/Türkiye'de doğdu. Kevser Yeşiltaş, Tasavvuf, Gizemcilik, Ezoterizm,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster