Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '07

 
Kategori
Telekomünikasyon
Okunma Sayısı
413
 

Telekom'da rekabet

Bilindiği gibi ülkemizde 1 Ocak 2004 tarihinde telekomünikasyon sektöründe serbestleşmeye geçildi, birçok şirket lisans aldı, 2005 sonlarında Türk Telekom satıldı. Bütün bunlar Türk tüketicisinin bu sektörde daha iyi hizmeti daha ucuza alması için yapıldı. En azından ben öyle düşünüyorum.

Ancak geçen süreçte bu düşünceme uygun hemen hemen hiç bir gelişme olmadı diyebilirim, bir kaç cılız çalışmanın dışında. 0800'lü ücretsiz aranan numaralar üzerinden sadece şehirlerarası ve milletlerarası konuşmalarda biraz ucuzlama. Çünkü hepsi re-seller modelini seçti. Kendileri altyapı kurmadılar. Hiçbirisi Türk Telekom'a rakip olamadılar.

Peki bu gün gelinen nokta nedir? Sektörde bana göre halen tekel konumunda olan Türk Telekom, 1 Mart'tan geçerli tarife değişikliği yaptığını açıklıyor. Bunun üzerine Merkez Bankası Başkanı, Türk Telekom'un enflasyon hedefini etkileyeceği yönünde uyarı yapıyor. En son 17 Şubat tarihli gazetelerde yönetim kurulu başkanının Merkez Bankası yönetimine bu konuyu açıklamaya gideceği yer aldı.

Tabii ki burada yine bir süre önce Doany'nin basına yansıyan demecinde de belirttiği gibi ''rakip firmalar rekabeti sedece ücret bazında görmekteler.'' Kendileri altyapı yatırımı yapmadığından verdikleri hizmette maalesef tamamen Türk Telekom'a bağlı kalmaktalar.

Sonuçta bana ve dolayısıyla tüketiciye hiçbir yararı olmayan serbestleşme, özelleştirme ve rekabet... Nasıl ama?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Telekom'un satilmasina karsiydim ama iki senelik kazanci karsiligi bedavaya gidince tepem atti. Bir ulkenin komunikasyon devi nasil boyle ucuza gider? Bence Telekom yine devlette kalmaliydi ve sektore ozel firmalarin girmesine izin verilerek bu monopoli oyunu bozulmaliydi. Boylece hem daha cok secenek hem de daha iyi servis alirdik diye dusunuyorum. Elinize saglik, sevgiler...

Hasan ARSLAN 
 17.02.2007 23:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 724
Kayıt tarihi
: 17.02.07
 
 

Bir süre telekom sektöründe çalıştım. Eğitim aldığım dal ise elektrik mühendisliği olup halen elektr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster