Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '15

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
175
 

Televizyon dizileri

Televizyon dizileri
 

görsel netten


Seyirci dizilerde hem gerçekçilik ve hem de akıcılık istiyor. TV 2 de Yaprak Dökümü dizisini izliyordum daha önce bu diziyi izlememiştim. 0 bitince  başka bir diziyi izlemeye başladım birkaç bölümünü izledim ve bu kadar saçma bu kadar yalan dolan, sahtekârlık, iftira, hırsızlık sahneleri görmemiştim nefret ettim ve diziyi izlememeye karar verdim.Ve bunun gibi daha bir çok diziler var, bu tip dizileri izlemiyorum.

Olumsuz televizyon programlarını izleme: Çocuk ve ergende davranış bozukluklarına, şiddete neden olmaktadır. Çocuklar izledikleri televizyon programlarını yetişkinler gibi algılamayıp gerçek ve kurgu arasındaki farkı ayırt edememektedirler ve bunları taklit eme eğilimine girmektedirler. Ergenlerde ise otoriteye karşı gelme, yalan söyleme, riskli davranışlara etmen olduğu görülmüştür.

Maalesef günümüzdeki diziler dikkate alındığında (birkaç dizi dışında)  düşüncelerimizin sadece temenniden ibaret kaldığını ve düşüncelerimizin tam tersine sonuçlarla karşılaştığımızı görüyoruz. Aile kurumunu temelinden sarsan ve kültürel değerlerimizi ayaklar altına alan dizilerin varlığına şahit oluyoruz. Bu tür dizilerin sayısının hızla artması düşündürücüdür.

Televizyon Kanallarında bir dizi patlaması yaşanıyor. Daha birisi bitmeden yeni diziler karşımıza çıkıyor. Diziler, kanalların reytinglerini yükseltmek için başvurdukları en önemli araç haline geldi Örneğin bir yazarın bir romanından esinlenerek çekilen bir dizi tamamen çığırından çıkartılmış durumda.  Yazar kendi romanının ne hale getirildiğini görse yazdığı romandan utanırdı.

Bir toplumu yaralamak ve zarar vermek istiyorsanız onların değerleri oynarsınız. Türk toplumuna da yapılmak istenen budur. Gayri meşru ilişkiler,  açlık, evlenmeden çocuk sahibi olmak, alkol (Seviniriz içeriz, üzülürüz içeriz, sinirleniriz içeriz).Evelenmeden gençlerin ilişki yaşamaları. Kısaca toplumun ayıp kabul ettiği konuları topluma kabul ettirme.

Dizilerde izleyici bir sonraki bölümde ne olacağının merakı içerisinde dizilere bağımlı hale  geliyorlar. Bu durumda insanların bilgi ve kültür seviyelerini artırıcı diziler ile kültürel gelişmemize katkı sağlanabileceği gibi aile içi dayanışmayı özendirici diziler ile ailelerimize olumlu katkılarda bulunulabilir. Edep dışı toplum yapısını bozan dizileri izlemezsek reyting alamazlar ve bizler de böylece tepkimizi dile getirmiş oluruz.

NAHİDE ÇELEBİ

 

 

  

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dizilerden tamamen soğudum. Başucumda, muhakkak okunacak bir kitabım var. GENÇLER de, bu abuk, sabuk ilişkileri, örnek almaya özeniyorlar. YÜREĞİNİZE SAĞLIK. BAYRAMDA kısmetse FETHİYE'DE OLABİLİRİZ. Siz oralarda mısınız?

Göksel47 
 21.08.2015 15:51
Cevap :
Değerli Kardeşim Göksel hanım! Ah ne iyi olurdu sizi görebilseydim ne yazık ki Eylül ayının 19 ndan itibaren İzmir ve Söke'de olacağım yine de telefonumu mesaj olarak ararım beni ararsanız telefonunuzu kaydederim.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim canım, selam ve sevgilerimle öptüm.NAHİDE ÇELEBİ  21.08.2015 16:46
 

Nahide Hanım, çoğunlukla dizilerde kavga dövüş, itiş kakış... Ülkenin aynası bu olmamalıydı. Esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 14.08.2015 23:59
Cevap :
Sayın Arkadaşım, ne güzel yorumladınız "Ülkemizin aynası" evet ne yazık öyle. Teşekkürler, selamlar, saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  16.08.2015 10:03
 

Ben biraz daha geniş bakıyorum konuya...Bence diziler hayatın birebir aynısı olmalı...Çok aşırı şiddet ve pornografik detaylar film tekniği kullanılarak konu anlaşılır şekilde biraz örtülü verilebilinir. TV seyircileri imamlardan oluşmuyor. Her türlü insan var ve siz o her türlü insana hitap etmek zorundasınız. Aksine ben TV'lerimizin tutucu ve gerici yayın yaptıklarını düşünüyorum. Şu an bir tane bile özgür kanal yok.

Kerim Korkut 
 14.08.2015 20:23
Cevap :
Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim kardeşim, esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ  16.08.2015 9:53
 

Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Nahide çelebi:Devenin boynu düz olmayıncaya kadar bizim ülkede TV dizileri bizim kültürümüze, gerçeklerimize,değerlerimize,hikayelerimize uygun olmaz. Ülkemiz sömürülüyor, dizilerimiz sömür-süz kalır mı?Biz yalan, yanlış,yararsız, zararlı dizilere seyrederken,esas perde arkasında kimlerin kazandığı, kimlerin kaybettiği anlaşılıyor. Seyretmiyorum, hiç birine inanmıyorum.Zamanımı onlara harcamıyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 14.08.2015 14:07
Cevap :
Sayın Burakgazi, Değerli Dostum! TV dizileri hakkındaki gerçekleri ne kadar güzel dile getirdiniz bu yorumunuzda sağ olunuz.Maalesef toplumun tasvip etmediği dizileri halka izletiyorlar. Ahlaka aykırı dizileri izlemeyip hep birlikte tavrımızı ortaya koymamız gerekir. Teşekkür ederim selam, sevgi ve saygılarımı iletiyorum.NAHİDE ÇELEBİ  14.08.2015 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1856
Toplam yorum
: 11310
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1029
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster