Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
969
 

Teşekkür etmeyi bilmek!

Teşekkür etmeyi bilmek!
 

Köprü gişelerinde para üstü aldığınızda, binanın dışını süpüren görevliyi gördüğünüzde ve daha bir çok yerde teşekkür etmek aklınıza geliyor mu? Herkes teşekkürü duymaktan memnun olur çünkü teşekkür yapılanı onaylamak ve hatta memnun olunduğunu göstermektir. Askerlikte bir söz vardır “Selam vermekten sarf-ı nazar edilmez” edilmez diye, işte bende “Teşekkür etmekten sarf-ı nazar etmeyin” diyorum. Yani teşekkür etmekten çekinmeyin.

Birilerine yardım ettiğinizde, işinizi iyi yapıp müşterinize iyi hizmet ettiğinizde teşekkür duymadığınız olmuştur ve hatta çoğunlukla duymuyorda olabilirsiniz. Nasıl hissettiğinizi düşünün. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız o zaman siz teşekkür ederek başlayın ki sizede teşekkürler gelmeye başlasın.

Teşekkür etmek gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası aslında. Yaptığımız bir çok şeyi ne para için nede zafer kazanmak için yapıyoruz. Ama birilerinden teşekkür alarak en azından yaptıklarımızın doğruluğundan ve varlığımızın ürettiği değerden emin oluyor, kendimize güvenimizi yeniliyoruz.

Teşekkür ederken bile bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor;

1. Teşekkür ettiğinizde neden ve niçin memnun olduğunuzu belirtmenizde fayda var. Ör Benim hazırlamam gereken raporu hazırlayarak bana en az 1 saat kazandırdın.

2. En azından eposta yada sms ile teşekkürünüzü iletin.

3. Mümkünseel yazınızla teşekkür notunuzu iletin. Bu sizin gerçekten minnettarlığınızı ve vakit harcayarak teşekkürünüzüde ne kadar samimimi olduğunuzu gösterecektir.

4. Sadece teşekkür etmek için beklenmedik telefonlar açabilirsiniz. Teşekkür ettiğiniz kişinin ismini mutlaka kullanın. Bazen şirket içindediğerlerinin yanında ismini söylerek teşekkür ettiğiniz kişiyi onurlandırmış olursunuz.

5. Bazen çalışanlarınıza küçük bir teşekkür sertifikası verebilirsiniz. Küçük ama anlamlı bir teşekkür olaak teşekkürü alanın saklayacağı önemli bir belge vermiş olursunuz.

6. Bir çiçek, küçük bir hediye, sürpriz bir not bile teşekkür için çok etkilidir.

7. Masasına bırakacağınız bir çikolata, şeker vb. de güzel bir teşekkür olabilir.

8. Geç kalmadan teşekkür etmek gerekir.

Şimdi aklınıza gelen, teşekkür etmeyi unuttuğunuz yada teşekkür etsem iyi olur dediğiniz biri varsa durmayın hemen gidin ve teşekkür edin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkür etmek, karşındaki kişinin gözlerine bakıp gülümseyerek selamlamak, ya da "günaydın","iyi akşamlar" diyebilmek, medeni toplumlarda daha sık gördüğümüz davranış kalıpları...Teşekkür etmeyi acizlik ya da yetersizlik olarak algılayan, gerek bile görmeyen ya da selamlamayı "oo kadın benden kesin hoşlandı" diye algılayan insanlar arasında bizim gibilerin işi gerçekten zor....Sevgi ve selamlar...

Yeşim Özdemir 
 09.11.2006 14:22
 

Öncelikle yazınız için Teşekkürler :) bencebu konu cok onemlı Teşekkür etmek bence bu kadar zor olmasa gerek bende hızmet sektorunde calısmaktayım gercekten hızmet sonrası tesekureden musterımın sayısı cok az bunu sebebıde hızmet alan kısının parasını oduyorum ısı yapıcak mantıgıyla hareket etmesı Özür dilemek ve Teşekkür etmek bizi küçültmez aksine olgunlumuz gösterir bence Saygılarımla Yazılarını Zevkle Okumaktayım

Lestatazalin 
 06.11.2006 20:38
Cevap :
Çok teşekkürler  07.11.2006 7:12
 

Teşekkür için çalışmadım elbet ama son iş yerimde yaklaşık üç yıl boyunca sabah erken gelmek ya da iş çıkışlarını üçer beşer saat uzatmak dahil sorumlu olduğum ürün ve kişilere özveriyle hizmet ettim. Her defasında daha iyisini hedefliyor ve bunun için çalışıyordum. Ne mi oldu? Bana sadece bir kişi teşekkür etti. Bunu da kendisine ilettim. İki hafta sonra kendi işim için istifamı vermiştim. Haklısınız. Geç kalmamak gerekir. Bu anıyı düşündükçe bugünüm daha bir anlam kazanıyor. Sevgilerimle...

Seda Efsun KARAMAHMUTOĞLU 
 06.11.2006 20:14
Cevap :
Katkınız için teşekkürler, umarım birilerinin geç kalmasını bu yazı engeller.  07.11.2006 7:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5274
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster