Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

05 Ekim '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
359
 

Tık -2-

Tık -2-
 

"En çok aşkı bilmeyenler hakkında konuşur." Zalimdi Zaman.


Aslında dengime alacak ve ona onu anlatacak, kirlenmiş arkasındaki çamurlardan bahsedecek halde değildim. Dünden buyana gencecik insanların topraklarımız uğruna toprağa düşmeleriydi beni yasa iten. Gururla, onurla bir itiliştir bu. Anlaşılması zor, kabullenilmesi bir o kadar kolaydır aslında: Vatan sağolsun!

İşte bunların arasından bir yazarın kendini anlattığı; daha çok “beni var edenler” dediği uzunca bir yazısını okudum az önce Milliyet’te.

Milliyet, yani karakalem yazmaya fırsat bulamadığımız ama çızıktırdığımız yerin ana bölümü; ana gemi: taraflı editörleriyle burası; verilen emirlere dört dörtlük uyan okumuş etmiş şövalyelerin yeri. Ana gemide bir Alman dergisine konuşan yazarın dergiye gönderdiği çalışılmış yazısını okudum: Sayın Orhan Pamuk'tan bahsediyorum.

Takıntılar aynı: taşralık ve non-taşralık. Ne züppece bir takıntı...

Ne garip, ben ve benzerlerim de aynı şeyleri düşünmüşüzdür: koca kentlerin taşralıları. Zincirlerinden boşanamamış beyinlerin taşralılığı. Boşanmak yeniden zincirlenmektir; kırmak ne hacet onlar için.

Aynı şeylerden söz etmeye devam ediyor: Atatürk’ün şekilci batılılık diretmesi, İngilizlerin Kıbrıs’ın yarısını Türklere vermesi, Türkiye’de entelektüel birikimin taşralılıktan ileri gidememesi, iyi yazar olmanın çok okuyarak; okuduklarından sentezler yapması ve yazması, hayatın kitaplardan öğrenilmesi; hayattan hınç alırcasına, aşkı da… sürüyor gidiyor.

Çok can sıkıcı. Hiçbir anlatımda özgün bir şey yok: hayat yok içinde çünkü. Hazır gıdalar gibi soğuk ambalajından çıkarılıp konmuş önüne hayat: normal diyemeyeceğim, çünkü edebiyat; daha doğrusu yazı, insanlığın kaderini belirlemiştir ve öyledir. Bakın, görüyorsunuz dünyanın halini; sizce de öyle değil mi? Nekahatte gibi, ama sakın aldanmayın, büyük savaşlar kapılarda, kapımızda, yakında: tek bir söylevi yok insanlığın kurtuluşu adına.

Taşra taş’tan doğmuşsa; yumuşak sünger atarım onlara: taş ağır başa.

Süpür beyinleri; süngerimsi.

Gidilen yerler birbirine benzer; taş binalardadır soğukluğun farkı.

Not: Dediğim gibi, sadece öylesine eleştirmek istedim. Ciddi ciddi olması için, ciddi olmalı.

İkincisi, sayın Milliyet Blog editörlerine: Lütfen son veriniz taraflı tutumlarınıza! “Şiiri çürüttüğünüzü” anladım da, hep aynı adamlar ve madamlar boy göstermekte ortalıkta. Veya bana öyle geldi. İnsanların emeklerine saygı duymanız değil beklenen; beklenen, iyi ve özgün yazıları seçkinize almanız. Bana ne internetin turistik yazılarından? Bana hayatı anlatan yazılar gerek, boş zamanım yok. Demek istediğim budur ve o yüzden “Blog” kategorisine aldım bu yazımı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazılarda elemek pek kolay olmasa gerek ama şiir olayı farklı. baştan beri karşıydım şiir olayına. Şiir yazmayı da okumayı da çok severim ama arka arkaya sıralanmış cümleleri şiir diye karşımıza koymaları hoş değil. Gerçek şiir yazanlara yazık. Çok fazla yazı kirliliği oluyor kanaatindeyim. Sizi bu konuda destekliyorum. Editörlerimizin bu konuda daha hassas olacağından eminim. Sevgiler

Gülün içinden 
 06.10.2008 14:30
Cevap :
merhaba gül hanım. şiir; yetme, olma, pişme işinden çok aşkınlıktır. az kelime geniş düşüncelere gider. derinlikse sizin ayağınızın basabileceği yukalıktır. teşekkür ederim değerli katkılarınız için, sağlıcakla kalın.  06.10.2008 16:23
 

sizin yazılarınızda hep bir umut vardır sevgili ayda. işte o yüzden sizin doğruya bakışınızın onda biri kadar görebilen bir topluluk burası için yeterli olurdu. sağlıcakla kalın.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 05.10.2008 16:12
 

1-Üçyüzlerdeyim,sıkıldım,bunaldım,bayıldım,gitmiyor,kusacağımı hissettim bıraktım2-Eşek gibi anladım, hatta anlatamadıklarını bile!3-Peki neden devam etmedi;aynı snopluğun bohem havalarına karışmış elit saplantılı ağdası fazla şekerliydi,baydı;-)4-Terane aynı,uyanmak lazım,mümkün görünmüyor bir elli yıl5-Sizin umudunuza hayranım ve aynı düşünceyi taşımak isterdim lakin taşıyamıyorum6-Şu iki gün daha iyi test ettim, evet burayı bir deney labaratuvarı olarak kullanıyorum ve kobay sıkıntısı çekmiyorum7-Artık eminim, biliyorum ve asla yanılmam8-Kitle kanaatinin değişmediğine tanık oldum bazı sebeplerle,iktidar sağlam9-Güce hep tapılır,tapılacak;halk hiç bu kadar basiretsiz olmamıştı ama10-Hakkını aramayana kimse buyur al demez,sessizliği bozmak matemlerde olacak ve sonra unutullacak bir şey değildir.11-Samimiyetinizle yazdığınız notunuz, gün gelir uygulanır diyelim fakat ikimiz de biliyoruz!12- Bu devran hep böyle mi....?cevabı vereyim;bu halka evet 13-Misyon mu, o da ne? Esen kalın;-)

Ayda 
 05.10.2008 16:03
Cevap :
merhaba sevgili ayda. keşke-keşke, bakın tüm samimiyetimle- sizin kadar olayların onda birini görebilen bir topluluk olabilseydik. yazdığınız tüm maddelerde derin özetler var; ama bilir misiniz içinde, sizin yüreğinizde de büyük bir umut var: çünkü burada emek verdiğiniz yazılarınız var; doğru okuyana... en içten sevgi ve sagılarımla, sağlıcakla kalın.  05.10.2008 16:08
 

Akdenizli'm fena bozulmus fenaaa. Bence yüzde yüz haklidir. Ayaklar denk alinmalidir. Binilen dal kesilmemeli, bal yenilen canaga tükürülmemelidir. Cok özlü bir isaret fisegi bu Akdenizli. Sagol.

pirmete 
 05.10.2008 15:57
Cevap :
merhaba ağabey, hoşgeldiniz. büyük mutluluk duydum yorumunuzdan. benim öfkem sakinliğimde başlar; için için yanarım. beklerim, yok düzelen; düzülenlere bakarım. düzülen, bize dize dize düzülen-yani-, yalanlara bakarım. yalanlar söyleyen çok, dinleyen daha çok. işte yanar, yanar, buna yanarım. sağlıcakla kalın.  05.10.2008 16:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 539
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster