Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
357
 

Topraklarımız Suya Gitti

Topraklarımız Suya Gitti
 

Hep bakıyoruz ve baka kalıp, afet olarak zararlarının altında kalıyoruz.

Sel suları çevreyi yıkıp geçerken kutarma çalışmalarını dahi beceremiyorlar.

Oysa binlerce kilometre kare alandan erozyonla suya kapılan humus ve mineral toprak değerlendirilemez miydi! Topraklarımız suyla geldi bereket getirdi diyemez miyiz.?

Okullarda hep okuturlar, Mısır'da Nil sel baskınlarıyla çevresini verimli humus milleriyle besler ve bereket fışkırırmış.

Bizim sel suları ile çevreyi tahrip eden akarsularımızın debisine gem vurarak kontrol edilemez mi? Kontrol edilen sel suları çevre ziraat arazilerine yönlendirilip verimli humus ve mineral karışımı arazilere serilmesini sağlayamazmıyız.

Bentlerle kontrola alınan sellemeleri kademe, kademe yönlendirerek sulama şebekeri kanallarıyla arazilere dağıtılması yapılamaz mı?

Ama bu faydalı Anadolu toprağı binlerce yıl tarım topraklarına ulaşmak için oluşup durur. 1 cm toprak akademik literatürde ki bilgilere göre üç milyon yılda oluşmaktadır.

Böylesi kıymetli tarım toprağının denizlerin dibine gidişinin, neden farkında olmuyoruz.

İhmalin faturasına arazilerin bırakın toprak tutup zenginleşmesi hazır durumlarını muhafaza edemeyip, birde canların bulanık sularda kaybolmalarına seyirci kalıp ağlıyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR...SEVGİLİ DOSTUM ARKADAŞIM "Nariçi" MALESEF HER SENE BU OLAYLARI GÖRMEKTEYİZ... TOPRAĞIN EROZYANA UĞRAYIP, SELLER ile AKARSULARLA DENİZE BOŞU BOŞUNA AKIP GİTMESİNİN TEK ÇARESİ "AĞAÇLANDIRMA" HEM TOPRAĞIN ÇORAKLIĞINI, HEMDE ORMANLAR SAYESİNDE DÜZGÜN YAĞIŞALARIN REJİMİNİ AYARLAYAN AĞAÇLANDIRMA SADECE YURDUMUZDA DEĞİL, ÜZERİNDE YAŞADIĞIMIZ YERKÜRE (DÜNYA) için ŞART + ŞART..! SİZE ve GAZİANTEP'e SEVGİLER, SELAMLAR ve SAYGILAR SUNARIM..! :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 22.02.2010 16:05
Cevap :
Sayın Köni teşekkür ederim. Böyle olayları önceden görüp alternatif tedbirler alınması yerine perişanlığı paylaşıyoruz hatta paylaşmak değil seyrediyoruz. Oysa bütün sizinde önerdiğiniz tedbirler yanında, 'selgöletleri' oluşturulup ihtiyati su stok alanları oluşturulamaz mı? Bunları ister kanallar isterse arazinin morfolojik yapısına göre tünellerle uygun vadilerde yapılacak baraj veya göletlere yönlendirilebilir. Saygılar-selam.  22.02.2010 23:09
 

Yerinde bir tesbit... Dünyanın en bitek topraklarına sahip ülkemiz, en hızla erozyona uğrayan yerlerden biri aynı zamanda. Son yıllarda bilinçlendirme çabaları arttı, ama yeterli değil. En verimli ovalar, akarsu ağızlarında humusla oluşan deltalardır. Ama med-cezirinin olduğu yerlerde bu toprağın tutunması zordur. Yine de belirttiğiniz gibi nehirler denize kavuşmadan sellerin tarım alanlarına yöneltileceği önlemler alınabilir. Güzel düşüncenizi kutlar, başarılar dilerim.

Ayten Dirier 
 12.02.2010 14:45
Cevap :
Teşekkür ederim, güzel anlamlı katkınızla yer aldığınız için.  13.02.2010 14:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1811
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster