Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
3388
 

Trafik lambalarına uzaktan kumanda

Trafik lambalarına uzaktan kumanda
 

Kavşaklarda trafiği trafik lambalarının yönetmesi gerekirken özellikle kimi kavşaklarda trafik polisleri lambaların yapması gereken görevi üstlenirler. Kurallara göre trafik polisi olduğunda onun dediklerine uymak gerekir. Hep düşünmüşümdür, eğer kavşakta ışıklar bozuk değilse neden trafik polisi orada bulunur.

Asıl neden bellidir. Günün değişik saatlerinde kavşaktan değişik yönlere akan trafiğin yoğunluğu farklı olur. Işıkların süresi zaman zaman trafiğin akışını sağlamaktan uzaklaşır, trafiğin sıkışmasına neden olur. O zaman kavşaktaki trafik polisleri trafiğin yoğun olduğu yola daha çok süre tanıyarak geçişleri düzenlerler. Bu sırada çoğunlukla ışıklar çalışmaya devam eder. Kavşağın uzağında olup polislerin farkında olmayanlar kendilerine yeşil yanarken neden gidemedikleri merak edip dururlar.

Bazen bir kavşakta 4-5 trafik polisinin olduğuna tanık oluruz. Oysa bu iş çok kolay bir şekilde kavşakta kurulu trafik lambalarının uzaktan kumandayla kontrolü ile düzenlenebilir. Bu iş için yalnızca bir kişi yeterli olur. Hatta bir kişi birbirine yakın birkaç kavşağı birlikte yönetebilir.

Düzenek son derece basittir. Her kavşağın sinyalizasyon kontrol merkezini uzaktan kumandayla yönetebilecek cihazlar hazırlanır. Kavşağa hakim bir noktadaki görevli kavşağa çıkan yollardaki yoğunluğa göre ışıkların sürelerini o anda değiştirir. Bu sırada yaptığı ayarlamalarla kavşakta başka trafik polislerine gerek kalmaz. Bu cihazlar şifreli çalıştığı için başkaları müdahale edemez.

Bu sistemin en doğrusu tüm kavşaklardaki sinyalizasyonların bağlı bulunduğu ana kumanda merkezinden ayarlanmasıdır.

Kavşaklarda çok sayıda trafik polisi kullanılması kaynak israfıdır. Bu israfı önlemek için teknolojinin kullanılması gereklidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim hemşehrilerim çoğunlukla trafik lambalarına bakmazlar, yolun durumuna göre hareket ederler. Kırmızı ve sarı renkleri sevmezler zaten. Onlar için varsa yoksa yeşil. İzmirliyiz ya yeşilliği çok severiz. Trafik lambalarındaki diğer renklere de bu gözle bakarız. Ayrıca trafik polislerinin nağmeli düdük seslerine hastayız. Lambalar da düdüklü olsaydı daha etkili olurdu bence. Tencere düdüklü oluyor da lamba niye olmuyor? Biz israfı seven bir milletiz. 5 trafik polisinin yapabileceği bir işi teknolojiye havale etmek ayıp olmaz mı? Vatandaşın zevklerini teker teker ellerinden alırsak yakında herkes ''ELLERİM BÖYLE BOŞ MU KALACAKTI...'' şarkısıyla düşer yollara. Bizim Mezarlıkbaşı'nda sevimli bir polisimiz vardı. Kırmızıda geçen yayaların peşine takılır elbiselerinden çekiştire çekiştire geri çekerdi. Bir yaya geri gelmemekte ısrar edince yol ortasında kaldılar ve ikisi de hareket halindeki taksiye çarptılar. Taksinin kaportası yamuldu, bunlara bir şey olmadı.:)

Mustafa Mumcu 
 24.06.2007 2:48
 

Ankarada kavşaklarda sinyalizasyon sistemi çok düzenli değil araç geçişleri daha uzun yaya geçişleri daha az olarak hazırlanmış.Ama kırmızı ışık aynı anda hem yayalara hem de araçlara yanabiliyor. Gereksiz bekelmeler oluyor.Polis olmasının sebebi bu yanlış sinyalizasyondan kaynaklanan hatalı geçişleri önlemek araç geçişini hızlandırmak olabilir.

oya 
 21.06.2007 9:10
 

hakli olarak. Dogrudur. Ama o zaman kavsaktaki 5 polis radar turuna cikmazsa, masa basina gecer, bos oturur, göze batar, issiz kalabilir:-)) Birakin percemli kalsin, degerli Aydin Bey. Ayrica biz (Aziz Nesin nur icinde yatsin) sinyalden, isiktan cok düdükten anliyoruz. Birakin birileri düdük öttürsün, maksat memlekette issiz olmasin... Ben en cok bir polise cok yaniyorum. Ankara'yi biliyorsunuz. Atatürk Bulvari katledildi. Edilmeden önce kir sacli sevecen bir trafik polisimiz dururdu orada. Lambalar yansa da, yanmasa da. Emekli oldugu halde, sadece isini sevdigi icin 10 yil kadar o kavsakta ücretsiz görev yapti. Oturdugu yer Kirikkale. 70 km. Her gün, ama her gün gitti geldi oraya. Tanimayan yoktu onu. Devlet erkani, tüm taksiciler, yolu oradan gecen her özel arac sürücüsü. Ona el sallamadan kimse gecmezdi oradan. Simdi orasi öldü. O güzel insan simdi nerededir, cok merak ediyorum. Saygilar, tesekkürler güzel yaziniz icin.

pirmete 
 20.06.2007 20:56
Cevap :
Keşke o kır saçlı trafik gönüllüsüne lambaları kontrol edeceği bir uzaktan kumanda verebilseydik. Atatürk Bulvarının hali her aklıbaşında Ankaralıyı üzüyor. Çok teşekkürler güzel yorumunuz için.  20.06.2007 21:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2382
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster