Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '13

   
  Kategori
  Elektronik
  Okunma Sayısı
  497
   

  Transistörün sağlığa yararları

  Transistörün sağlığa yararları
   

  Transistör


  Başlığı görünce şaşırdınız mı?

  Transistörün sağlığa ne yararı olabilir ki?

  İşte Cevabı;

  Transistör 1947 yılında icat edilmiş. Germanyum ve Silisyum denilen iki yarı iletken madde kullanılarak imal edilen transistörler, insan hayatına girdiği günden itibaren inanılmaz bir değişimin en büyük kahramanı olmuşlar. Günümüzde gördüğünüz ne kadar teknoloji harikası varsa aslında hepsinin gizli kahramanı transistörlerdir. Düşünün, 1947 yılından itibaren bugüne kadar teknoloji nereden nerelere gelmiş. Bu muhteşem hız ileriki zamanlarda teknolojinin hangi boyutlara gelebileceği konusunda inanılmaz beklentilere kapılmamıza neden oluyor.

  Bugün milyonlaca transistör bir araya getirilerek microchipler (entegre, işlemci vs gibi bilinen ürünler) üretilip günümüzdeki teknolojik ürünleri meydana getiriliyor. Transistörün elektronik sektöründeki gelişimini ve serüvenini başka bir makalede paylaşacağım. Şimdi konumuza dönelim.

   Transistörün Sağlığa Yararı Nedir ?

  Biliyorsunuz ki Tıp Sektörüde elektronik teknolojisine paralel olarak değişmiştir. Bunun nedeni modern tetkikler için gerekli cihazların, kapsamlı araştırmalar ve tıpın en önemli kaynaklarından biri olan detaylı istatistikler için gerekli bilgisayarların temelide bu transistörden geliyor.

  Transistör icat edilmeseydi haliyle milyonlarca transistör küçücük bir chip içerisine de yerleştirilemeyecekti. Dolayısıyla modern tıpın kullandığı hiç bir elektronik üründe yapılmamış olacaktı. Bugün tıp dünyasında doktorların kullandığı tahlil ve tetkik yöntemlerinin neredeyse tamamı, operasyonlarda kullandıkları modern robotlar, nano tıp, vs.  çok üst düzey elektronik cihazlarla yapılıyor. Dolayısıyla gerçekte elektronik sektörü ve elektronik mühendisleri bütün teknoloji dünyasının olduğu gibi tıp sektörünün de lokomotifliğini yapıyorlar.

  Ayrıca biliyorsunuz ki insan sağlığı açısından tıp dünyasının önerdiği ve yasakladığı herşey; Araştırmalar ve takiplerle ortaya çıkan bilimsel makalelerin kabulu ve yayımlanmasından sonra hekimler tarafından halka aktarılıyor. Bu araştırmaları ve on yıllar boyu süren denek incelemelerinin takibi, ortaya çıkan istatistiklerin değerlendirilmesi için önemli database’ler ve bunları hızlı işleme kabiliyetine sahip bilgisayarlar gerekmektedir.

  İlgi çeksin diye koyduğum bu başlıkta yazdığı gibi transistör sağlığınıza yararlı. Ama sakın yararlı diye suyla yutmaya filan da kalkmayın.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 497
  Kayıt tarihi
  : 20.02.13
   
   

  Elektrik-elektronik otomasyon sistemleri üzerine özel bir şirkette yönetici olarak çalışıyorum. ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster