Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '20

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1
 

TROMPETİN USTASI CHET BAKER

Şarkı söyler gibi trompet çalar, trompet çalar gibi şarkı söyleyen en neşeli şarkısında bile hüznü yaşatan bir trompetçiydi Chet Baker. Caz müziği de öyle değil midir zaten. Her ne kadar Chet Baker’ın hayatı yanlışlara dolu olsa da özellikle caz yaşamının son 15 yılında oldukça istikrarlı ve başarılı olmuştur.

 

Chet Baker Amerikalı trompetçi, flügelhornist ve şarkıcıdır. 1950`lerin başlarında ve ortalarında cool jazz`in West Coast okulunun önde gelen isimlerinden biri olan Baker, kontrollü ve son derece kişisel çalış stiline sahip bir müzisyen olup fotojenik görüntüsü ve şarkıcılığıyla cazın da ötesinde geniş kitlelerin ilgisini cezbetmiştir. Caz tarihçisi David Gelly, Baker`ın erken dönem kariyerinin "James Dean, Sinatra, ve Bix (Beiderbecke)`in tek kişide toplanması"nı temsil ettiğini söyler. Uyuşturucu alışkanlığı sonucu hayatının önemli bir bölümünü hapishanelerde geçiren sanatçı 1970`lerin sonlarına doğru kariyerinde yeniden tırmanışa geçmeyi başarmıştır.

 

Oklahoma’da müzikle ilgili bir ailede büyüyen Baker'ın babası gitar çalardı. Başarıyı 1951'de ABD'nin batı yakasındaki bir dizi dinleti verme gezisine çıkan Charlie Parker'ın topluluğuna trompet çalgıcısı olarak katılmasıyla yakaladı. 1952'de, Gerry Mulligan Dörtlüsü'ne katıldıktan sonra bu toplulukla yaptığı My Funny Valentine çalışmasındaki solosu ile ünlendi. Piyanosuz bir topluluk olan bu dörtlü, kısa zamanda en tutulan caz topluluklarında biri oldu.

 

Gerry Mulligan'ın uyuşturucu yüzünden tutuklanmasıyla, dörtlü de bir yılını tamamlayamadan dağıldı. Bundan sonra bir süre tek başına çalışan Baker, dinletilerinde şarkı da söylemeye başladı. Bu arada edindiği uyuşturucu kullanma alışkanlığı ile düzensiz özel yaşamı, sanatını da etkilemeye başladı. 1960'ta İtalya'da uyuşturucu kullanırken yakalanmasıyla başlayan 60'lı yılları, yaptığı birkaç kayıt dışında "yitik on yıl" olarak varsayılır. Sonradan büyük bir geri dönüş gerçekleştiren Baker, yaşamının geri kalanının büyük bölümünü Avrupa'da geçirdi. Son yıllarında sesi bir fısıltıya dönüşse de, Amsterdam'da bir otelin penceresinden düşüp ölümüne dek büyük bir trompetçi olarak kaldı.

 

En iyi uzunçalarları olarak; 1991'de yayımlanan ancak 1952-1953 caz oturumlarının bir derlemesi olan The Best of the Gerry Mulligan Quartet with Chet Baker, 1956'da yayımlanan Quartet: Russ Freeman and Chet Baker, 1956 yapımı The Route ile 1958 yapımı It Could Happen To You sayılabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 229
Kayıt tarihi
: 28.09.11
 
 

İktisat fakültesi mezunuyum.1995 den beri Kuşadası'nda çeşitli yerel gazetelerinde deneme, makale..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster