Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
903
 

TRT 2

HİÇBİR ŞEY BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL dizisinin 5. bölümünün yayın ve içerik bakımından tanıtımı:

29 Kasım 2008 günü saat 20:00'de TRT 2'de 45 dakika süreli Hiçbir Şey Bildiğiniz Gibi Değil adlı dizimizde SELÇUKLU DEVLETİ tarihi ile Moğollar'la ilişkileri ve çöküşü konusu tartışılacak.

Dr. Saranur YILDIZ ( Bilgi Üniv.)'ın konuk olduğu programda Selçuklu Devleti'nin yazılı kaynakları ve Karamanoğulları ile ilişkileri yanında Anadolu'da yaşanılan kargaşalıklar da dile getiriliyor.

Bu çerçevede:
Selçuklu Devleti'nin Moğollar karşısındaki durumu nasıl bir seyir izlemiştir?
Anadolu Selçuklu Devleti tarihi yeterince incelenmiş midir?
Anadolu Selçulu tarihi için İbn-i Bibi ile Şikâri'nin önemi nedir?

Dönemin bu iki tarihçisi Selçuklular ve Osmanlılar için neden önemlidir?
Selçuklu tarihi vuzuha kavuşturulmadan Osmanlı Devletinin kuruluşu gerektiği gibi anlaşılabilir mi?
Selçuklu tarihine de bağlı olarak tarihçiliğimiziçin Arapça ile Farsça ne kadar gereklidir?

Adadolu Selçuklu Devleti tarihi için Osman TURAN, Claud KOHEN ile Halil İNALCIK neden önemlidir?
Bu konularda okunabilecek başlıca yazılı kaynaklar nelerdir?

Anadolu Selçuklu Devleti'nin yazılı kaynaklarının, bugün bile yeteri kadar incelenip incelenmediği gibi konuların değerlendirilmeye çalışıldığı Hiçbir Şey Bildiğiniz Gibi Değil adlı dizimizin 5. bölümü 29 Kasım 2008 günü saat 20:00'de TRT 2'de.

Dizinin Sunucuları:
Doç.Dr. Bülent ARI - TOBB Üniv.
Dr.Teyfur ERDOĞDU - İTÜ
Danışman: Dr. Selim ASLANTAŞ - Hacettepe Üniv.
Yönetmen: Ömer Faruk YILMAZ
Kurgu Yönetmeni: Nihat TUNÇTÜRK
Kurgu: Ayşegül YILMAZ
Yapımcılar:
Osman SUBAŞI
Salih SUBAŞI
Metin TUNÇTÜRK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç bir dizi imiş. Özellikle Anadolu Beyliklerinin oluşum süreci ile ilgili önemli bilgiler var sanırım. geçen gün düşünmüştüm beylikleri. . 1850 lerdeki, Kafkasya tarihini okuyorum şu aralar. Sanırım en doğuda kalan beylikler, orada kimin yeli daha güçlü ise o tarafa esmiş. Büyük ihtimal ile evde olamayacağım için üzüldüm. İnternetten eski yayımlanmış programları izleme olanağı var mı diye soracaktım.teşekkürler.

Ezgi Umut 
 21.11.2008 15:37
Cevap :
Ezgi Hanım ilginiz için teşekkürür bir borç bilirim.O günlerde yaşadığım çekimler, kurgu çalışmaları gibi nedenler yüzünden size anacak yazabiliyorum.İnanın ha bugün ha yarın yazayım derken, sizin gibi cevap bekleyen beş on arkadaşıma karşı muhcubum.Geç de olsa bu cevabımı kabul edeceğinizi umarım.Tarih gençlik yılllarımda ilgimi pek çakmezdi,özellikle lisede. Bana göre korkunç bir Yunan ve Osmanlı propagandası yapılıyordu.Bu yüzden olsa gerek oldu bitti gerçekleri örtmeye çalışan propaganda olgusunu hiç sevemedim.Mesleğim gereğince Hacettepe'de merhum hocam Prof. Dr. Nejat Göyünç,Prof. Dr. Necati Öner,Prof. Dr. Ylmaz Esmer,Prof. Dr. İoanna Kuçuradi,Prof. Dr. Nusret Hızır, Prof. Dr. Nihat Nirun,Prof. Dr. Selahattin Ertürk ile Prof. Dr. Bozkurt Güvenç hocalarımdan öğrendiklerimden dolayı tarihe olan ilgin giderek arttı.Bu kapsamda emekli olduktan sonra yönetmenliğini üstlendiğim TRT'nin bu dizisinin bende DVD kopyaları olsa bile şimdilik yayınlayamıyorum. Belki ileride, neden olmasın?  23.05.2013 17:04
 

Notumu aldım. Bu değerli bilgi için teşekkürler.

Muharrem Soyek 
 21.11.2008 13:05
Cevap :
Tarih sohbetleri olmadan televizyon yayıncılığı olmaz, diye düşünenlerdeniz ki bizim tarih konusunda başlı başına bir Tarih TV açmamız bile gerekir! Çünkü uygarlıklar ve kültürler beşiği bu topraklar ile özellikle atalarımızın Çin'den Batık Denizine, oradan da Yemen ve Somali'ye kadar uzanan alanlardaki yalın kılış mücadeleleri ile yelken açmaları yanında son savaşları ve çağdaşlamlamk yolundaki engin mücadelelerini bir yana bırakarak tek günden iktidar partilerinin dayatmalarıdır, diyerek yaşamak olsa olsa bazı çıkar çevrelerimin tek emelidir. Geç de olsa bu yeni yorumlamamı kabul buyurunuz Muharrem Bey...  23.05.2013 17:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 972
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster