Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '11

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
871
 

Turgut Özal

Turgut Özal
 

Bugünlerde Turgut Özal'in ölümüyle ilgili sıkça haberlere rastlıyoruz gazetelerde ve televizyonlarda. Turgut Özal'ın ölümü tabiki mutlaka aydınlatılmalı. Eğer Türkiye'de bir reisicumhuru öldürebilecek derecede güçlü organizasyonlar varsa, bunlar mutlaka ortaya çıkarılmalı. Ama ben bugün bu konuya girmeyeceğim ve Turgut Özal'ın Türkiye'ye yaptığı hizmetlerden bahsedeceğim. 

Turgut Özal'ın Türkiye'ye yaptığı çok ve pek büyük hizmetler var. Bunlardan beş tanesini aşağıda yazmak istiyorum. 

Televizyon kanallarının çoğaltılması. Eskiden sadece TRT vardı, TRT de devletin sesiydi. Mesela TRT de dansöz oynamalı mı oynamamalı mı bile büyük mesele idi. Şimdi her türlü görüşü değişik kanallarda izleyebiliyoruz. Hemen hemen gizli saklı bir şey kalmadı. Hem yakın tarihimizle ilgili hem güncel olaylarla ilgili eskiden tabu olan, devlet sırrı olan hemen her konu artık konuşuluyor, araştırılıyor, tartışılıyor. Bilhassa son senelerde bu daha da artarak devam ediyor. Bu gelişim Özal sayesinde başlamıştır. 

Bilgisayar ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanması. Bu sayede Türkiyede zengin fakir hemen herkes bilgisayar alabildi. Dünyadaki internet gelişimiyle birleşince Türkiyede bilgi patlaması oldu. 

Sporculara devlet tarafından büyük ikramiyeler verilmesi. Rahmetli Özal bunu başlattı ve iyi hatırlıyorum bir TV proğramında, "göreceksiniz on yıl sonra sporun pek çok dalında dünya şampiyonlukları almaya başlayacağız" demişti. Dediği çıktı. 

Türk Parasını Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'u kaldırdı yerine 32 sayılı kararnameyi çıkardı. Eskiden cebinde bir Marlboro ile yakalanan veya 5 dolarla yakalanan hapse giredi. Mesela meşhur tiyatro sanatçısı Lale Oralaoğlu Gaziantepte bir kahve fincanı takımı almıştı. Bu kaçakmış; dönerken yolda jandarmalar çevirdi ve tutukladı. Sonra Lale Oraloğlu hapse mahkum olmakla kalmadı, bilfiil hapse girdi ve hapis yattı. Çok sonra reisicumhur özel af yetkisini kullanarak affetti de, çıkabildi. 

Türk parasını "convertable" yaptı. Hiç unutmuyorum o zaman Tarabya Otelinde bu konuda bir sempozyum yapıldı, ben de gitmiştim. Çok meşhur bir bayan iktisat profesörümüz yarım saat bunun aleyhinde konuştu. Aynı sempozyumda konuşan Ekrem Pakdemirli de lehinde konuştu. Ekrem Pakdemirli sadece bir makina mühendisiydi. Temel bir iktisadi konuda tarih, iktisat profesörünün yanıldığını ve bir mühendisin tahminlerinin doğru çıktığını gösterdi. Her zamana söylerim bir insanın profesör olması onun akıllı ve kendi konusunda bilgili olduğunu gösterir ama görüşlerinin, kararlarının doğru ve isabetli olduğunu göstermez. 

Turgut Özal'a Türkiye'ye yaptığı iyilikler için teşekkür ediyor, Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyorum.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı çok beğendim kısa ve öz bir özetleme yapmışsınız. Bende Özal'ı anlatan bir yazı yazmayı düşünüyordum. Ancak onun Akdeniz kıyılarında belki de 300 km.'yi bulan 5 yıldızlı oteller zincirini anlatmak istiyprdum ki bu sayede istihdam edilen binlerce aile ve elde halen elde edilen Turizm Gelirleri teğet geçilen ekonomik krizler..Ülkemiz onun ve devamı ANAP sayesinde AVRUPALI seviyesine çıkmayı başardı. Şimdiki kamuoyu yalnız onları kusurları ile anma çabasında olsa dahi ANAP'ın bu ülke için yaptıklarını tarih asla atlamayacaktır. Nasıl ki bu demokratik laik Türkiye Cumhuriyeti Devletini M.K.ATATÜRK'ün tek başına kurduğunu bugün bütün dünyanın kabul ettiği gibi......Selamlar......

Nuran ERAN 
 06.04.2011 12:08
Cevap :
teşekkürler...  06.04.2011 14:22
 

Turgut Özal bir parlamenter, bir başbakan ve bir Cumhurbaşkanı olarak halkın gönlünde derin izler bıraktı.Özal ile ilgili yazınızı zevkle okudum ve de O'na Allah'tan rahmet diledim. Evet Turgut Özal deyince biraz durmak ve düşünmek lazımdır....Saygıyla anıyorum....

Abdülkadir Güler 
 01.04.2011 8:46
Cevap :
teşekkürler...  01.04.2011 20:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 915
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster