Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endüstri Holding, Singer, Gillette, Kipa, Dandy Sakız, İntermar Gıda

 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Çok partili döneme geçiş: Demokrat Parti İktidarı(2)

Hoşgörünüze sığınarak bir eleştiri bir de yorum eklemek istiyorum. Bir eleştiri : "Demokratik bir Cumhuriyette olması gerekende budur" cümlesinde gerekende kelimesinde 'de' ayrı yazılmalıydı. Bir de yorum: İstiklal Mahkemeleri çoğunlukla, Hıyanet-i Vataniyye kanununa göre hüküm veriyordu ve esasen bu kanun asker kaçaklarını önlemek için kurulmuştu ama sonradan bu kanuna eklenen bir madde ile hükümeti tenkit etmek de vatana ihanet kapsamına alınmıştı. Yani o dönemde hükümeti eleştirmenin cezası idamdı. Böyle kanunlar ancak çok koyu diktatörlük idarelerinde görülebilir. Kanaatimce İstiklal Mahkemelerinin, yapısı, usul ve kararları o günün şartları için dahi bir fecaat ve rezalettir.

27 Mayıs 2015 06:59
Anlatılmayanları ile Çanakkale; Cepheyi kazanmak savaşı kazanmaya yetmemektedir (son)

Mehmet Bey, sizi en içten duygularla tebrik ediyorum. Bilginiz, dürüstlüğünüz ve cesaretiniz için. Çanakkale Savaşlarından bahseden her hangi bir yazıda, konuşmada Cevat Paşanın rolü ve öneminden bahsetmemek eğer cahillikten değilse büyük bir ayıp, ve gerçekleri örtbas etmeye çalışmaktan başka birşey değildir. Eğer Çanakkale Savaşı kazanılmışsa hiç şüphe yok ki bu başarıda ki en büyük pay Cevat Paşa'ya aittir. Ama malesef ben 70 yaşıma geldim, Çanakkale Savaşlarıyla ilgili herhangi bir yazıda, bir konuşmada Cevat Paşa'nın ismine ilk defa sizin bu yazınızda rastladım. İşte Cumhuriyetin yetiştirdiği aydın sınıf.Bilgisi de bu kadar, yüreği de bu kadar.

02 Mayıs 2015 21:47
 
Toplam blog
: 302
Toplam yorum
: 171
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 810
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster