Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
İslam'da Az da Olsa İçki İçmek Yasak mıdır?

Güzel yazmışınız. Tebrikler ve teşekkürler.

27 Kasım 2018 10:31
Çok partili döneme geçiş: Demokrat Parti İktidarı(2)

Hoşgörünüze sığınarak bir eleştiri bir de yorum eklemek istiyorum. Bir eleştiri : "Demokratik bir Cumhuriyette olması gerekende budur" cümlesinde gerekende kelimesinde 'de' ayrı yazılmalıydı. Bir de yorum: İstiklal Mahkemeleri çoğunlukla, Hıyanet-i Vataniyye kanununa göre hüküm veriyordu ve esasen bu kanun asker kaçaklarını önlemek için kurulmuştu ama sonradan bu kanuna eklenen bir madde ile hükümeti tenkit etmek de vatana ihanet kapsamına alınmıştı. Yani o dönemde hükümeti eleştirmenin cezası idamdı. Böyle kanunlar ancak çok koyu diktatörlük idarelerinde görülebilir. Kanaatimce İstiklal Mahkemelerinin, yapısı, usul ve kararları o günün şartları için dahi bir fecaat ve rezalettir.

27 Mayıs 2015 06:59
Anlatılmayanları ile Çanakkale; Cepheyi kazanmak savaşı kazanmaya yetmemektedir (son)

Mehmet Bey, sizi en içten duygularla tebrik ediyorum. Bilginiz, dürüstlüğünüz ve cesaretiniz için. Çanakkale Savaşlarından bahseden her hangi bir yazıda, konuşmada Cevat Paşanın rolü ve öneminden bahsetmemek eğer cahillikten değilse büyük bir ayıp, ve gerçekleri örtbas etmeye çalışmaktan başka birşey değildir. Eğer Çanakkale Savaşı kazanılmışsa hiç şüphe yok ki bu başarıda ki en büyük pay Cevat Paşa'ya aittir. Ama malesef ben 70 yaşıma geldim, Çanakkale Savaşlarıyla ilgili herhangi bir yazıda, bir konuşmada Cevat Paşa'nın ismine ilk defa sizin bu yazınızda rastladım. İşte Cumhuriyetin yetiştirdiği aydın sınıf.Bilgisi de bu kadar, yüreği de bu kadar.

02 Mayıs 2015 21:47
Dede Sultan Vahdettin kaçtı mı? Hayır yavrum! İşte çıplak gerçek. (son)

Mehmet Bey, ben Vahideddin'in hain olduğuna da inanmıyorum, kaçması veya ülkeyi terketmesini de gayet haklı buluyorum. Aslında son zamanlara kadar Mustafa Kemal ile ittifak halinde olduklarına da inanıyorum. Ancak anlayamadığım bir tek nokta var belki siz anlamama yardımcı olursunuz, o da şu. Neden Vahdeddin Mustafa Kemal kuvvetlerine karşı (Aznavur) birlik veya birlikler oluşturdu ve Mustafa Kemal'in orduları ile çarpışması için gönderdi. Bunu kesin bir hata olarak görüyorum, yapması gereken şey bunun tam tersi idi yani bu kuvvetlerin Mustafa Kemal kuvvetlerine iltihakını istemeliydi çünkü Mustafa Kemal kuvvetlerinin bu mücadeleyi kazanacağı ihtimali artık giderek güçleniyordu. Siz bu konuda ne dersiniz?_

07 Nisan 2015 19:21
Tartışmaya son nokta! M. Kemal Paşa Samsun’a hangi görevle gitti?(12)

Mehmet Bey, öncelikle tebrikler. Bu konuda böyle güzel özetlenmiş bir yazıyı ilk defa okuyorum. Az da olsa bu konuları, gerçekleri bilenler vardır sanırım ama nedense bu konuları yazmazlar, yazmak istemezler, belki de cesaret edemezler. Türk gençleri malesef gerçekleri bilmiyor çünkü devlet okullarında onlara öğretilenler sadece gerçeğin bir kısmı. Aynı konuyu değişik kaynaklardan, yabancı kaynaklardan, aykırı kaynaklardan okuma alışkanlığımız malesef yok. Atatürk'ün sadece Samsundan, Sivasdan değil, Büyük Millet Meclisi açılkdıktan çok sonraları bile Ankaradan Vahideddine gönderdiği telgraflar var ve hepsinde Padişaha karşı son derece nazik ve saygılı ifadeler kullanıyor. Bu da en azından o zamanlar aslında aralarının gayet iyi olduğunu ve gizli bir işbirliği içinde olduklarını gösteriyor.

07 Nisan 2015 19:06
Milliyetçilik ve modernleşme, emperyalizme direnmenin tek yolu

çok güzel yazmışınız, tebrik ederim. Türkiye de pek çok modernleşme hamlelerine sahne oldu ama acaba neden bir türlü Almanya, Japonya hatta bir Kore bile olamadık. Şüphesiz onlarca sebep vardır. Ben sadece tek bir sebep söyleyeceğim, pozitif ilimlere, teorik fizik, kimya, matematik gibi ilimlere yeteri kadar önem vermiyoruz. Bu sahalarda ki ilim adamlarının kıymetini yeterince bilmiyoruz, onları teşvik ve taltif etmiyoruz, öne çıkarmıyoruz.

07 Ocak 2015 18:45
Milli Mücadele Gerçeği; İslam Alemi’nin Milli Mücadele’ye verdiği destek ve hayal kırıklığı (5)

Bunları Türk aydınlarının mutlaka öğrenmesi lazım ama gerçekleri öğrenmek pek hoşlarına gitmeyecek sanırım....

02 Aralık 2014 15:39
Taksim Gezi Parkı olaylarının bir başka boyutu (4)

çok güzel.. tebrikler...

17 Haziran 2013 09:39
Serenad

size teşekkür borçluyum... biraz evvel bu yazınızı okumasaydım tarihimizdeki çok çarpıcı bir olayı öğrenememiş olacaktım. Malüm böyle şeyler resmi tarihte yer almaz ama buna benzer bilmediğimiz kimbilir daha nice olaylar vardır....

10 Mayıs 2013 21:37
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 902
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster