Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
398
 

Türkiye'de son 5 yılda yapılan terör saldırısının bilançosu…

Türkiye'de son 5 yılda yapılan terör saldırısının bilançosu…
 

Ülkemizin bu gün içinde bulunduğu duruma nasıl geldiğini bilmeyen var mı?

Açılım adı altında Güneydoğumuz hendekler kazılarak, cephane doldurulup, terörist yuvası haline getirilirken, iktidarın bunlardan haberi yokmuş gibi davranması, hala halkımız tarafından görülmüyor.

Teröristlerle mücadele yerine pazarlık yapanlar, halkımız tarafından tekrar iktidara taşınırken, sanki bu günleri n yaşanacağını bilmiyor!

Neyse biz gelelim son 5 yılda yapılan toplu katliamlar ve katliam girişimlerine:

Türkiye'deki kanlı terör saldırıları son yıllarda hızla artış gösteriyor. Son 5 yılda gerçekleşen 15 saldırıda 274 kişi hayatını kaybederken, 766 kişi de yaralandı.

Son yıllarda artan saldırılar daha çok Türkiye'nin büyükşehirlerinde gerçekleşiyor. Yüzlerce insanının hayatını kaybettiği terör saldırılarının en sonuncusu, Ankara’da Türkiye’nin en stratejik bölgesinde gerçekleşti. İlk belirlemelere göre 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 61 kişi yaralandı. Bu saldırının bir benzeri 4 ay önce yine Ankara’da olmuştu.

Daha çok terör örgütü PKK ve IŞİD'in yaptığı Türkiye'deki kanlı saldırılar ağırlıklı intihar bombacıları vasıtasıyla gerçekleşiyor. Saldırılarda İstanbul, Ankara, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi büyükşehirler ilk sıralarda yer alıyor.

İstanbul Sultanahmet, Ankara Garı, Hatay Reyhanlı ve Şanlıurfa Suruç saldırıları hala hafızalardaki yerini koruyor. Saldırıları gerçekleştirenlerin büyük bir kısmının Suriye sınırından geçerek Türkiye’ye geldiği biliniyor.

İşte saldırıların tarih sırasına göre dizilişi:

20 Eylül 2011'de Ankara Kızılay Kumrular Caddesi'nde kaldırım kenarına park edilen otomobilde meydana gelen patlama sonucunda 5 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi yaralandı.

30 Eylül 2011'de Antalya Göynük Jandarma Karakolu kontrol noktasında üzerinde bomba taşıyan şahıs kendini patlattı. Olayda 1 uzman çavuş yaralandı.

29 Ekim 2011'de Bingöl'de PKK terör örgütü mensubu üzerinde taşıdığı bombayı Genç Caddesi üzerinde patlattı. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken 20 kişi de yaralandı.

25 Mayıs 2012'de Kayseri Pınarbaşı'nda Emniyet Müdürlüğü'ne PKK'lı teröristlerin düzenlediği intihar saldırısında 1 polis memuru şehit oldu, 3 terörist öldü, 16 kişi yaralandı.

20 Ağustos 2012'de Gaziantep'te Ramazan Bayramı'nın ikinci günü PKK tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda 4'ü çocuk 10 kişi hayatını kaybederken 9'u ağır 66 kişi yaralandı.

11 Eylül 2012'de İstanbul Sultangazi Karakolu'na giren intihar saldırganı x-ray cihazının yanında üzerindeki bombayı patlattı. Olay yerinde 1 polis memuru şehit olurken, 4'ü polis 3'ü vatandaş 7 kişi de yaralandı.

1 Şubat 2013 Ankara Amerikan Konsolosluğu önünde bir intihar bombacısı x-ray cihazından geçerken üzerindeki bombayı patlattı. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybederken 1 kişi de ağır yaralandı.

11 Şubat 2013'te Hatay Reyhanlı Cilvegözü Sınır Kapısı'na personel lojmanlarının yakınında Suriye plakalı bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi. Olayda 4'ü Türk 13 kişi öldü, 26 kişi de yaralandı.

11 Mayıs 2013'te Hatay Reyhanlı'da düzenlenen 2 ayrı bombalı saldırı sonucunda 52 kişi yaşamını yitirdi, 146 kişi yaralandı. Bombalı araçlarla düzenlenen saldırı, o tarihe kadar Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçmişti.

6 Ocak 2015'de İstanbul Sultanahmet'te IŞİD militanı Diana Ramazanova Sultanahmet Turizm Şube Müdürlüğü'nün önünde elinde tuttuğu el bombalarını patlattı. Patlamada 1 polis memuru şehit olurken, 1 polis memuru da yaralandı.

20 Temmuz 2015'de Şanlıurfa Suruç'ta yaşanan patlamada üzerinde bomba yüklü olan şahıs, bir grup gencin yaptığı basın açıklamasında kendini patlattı. 34 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 103 kişi de yaralandı.

2 Ağustos 2015'te Ağrı Doğubayazıt'ta Karabulak Jandarma Karakol'una 2 ton bomba yüklü traktörle yapılan intihar saldırısında 2 asker şehit oldu, 24 kişi de yaralandı. Patlamada yüzlerce metre uzağa fırlayan parçaların isabet ettiği köylülerden hafif yaralananlar oldu.

10 Ekim 2015'te Ankara Garı'nda Barış Mitingi ‘ne düzenlenen saldırı, Türkiye tarihinin en kanlı bombalı terör eylemi oldu. Hain saldırıda 103 kişi hayatını kaybederken, 48'i ağır 238 kişi yaralandı. Türkiye günlerce bu saldırıyı konuştu.

12 Ocak 2016'da Sultanahmet Meydanı'ndaki saldırıda 11 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

17 Şubat 2016’da Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ve lojmanlarının bulunduğu Devlet Mahallesi’nde bomba yüklü araç trafik ışıklarında bekleyen servis araçlarının yakınında patladı. 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 61 kişi yaralandı.

18 Şubat 2016 Diyarbakır Lice, 7 asker 1 polis şehit oldu. 1 asker yaralandı.

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2999
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster