Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
363
 

Türkiye'de yaşadığımız için şanslıyız, kaymaklı ekmek kadayıfı kıvamındayız...

Türkiye'de yaşadığımız için şanslıyız, kaymaklı ekmek kadayıfı kıvamındayız...
 

a-siyazar tatilde, G.Karaoğlu'nun kulakları çınlasın:))


 AKP iktidarı “ileri demokrasi” masalı, açılım bombardımanı ile muktedir oluncaya kadar herkesi kullandı! Liberaller, sözde solcular, sözde devrimciler, Kürt siyasi aktörleri... dinciler, cemaatler... eski düzenin mağdurları, sermaye kesimi AKP iktidarına sınırsız destek verdiler.

Papazın hikayesinde olduğu gibi ülkede yaşanan hukuksuzlukları görmezden geldiler, susmanın ötesinde yaşanan trajedileri bir nevi intikam histerisine tutularak izlediler.

 

***

Bitmeyen dava süreçleri, uzun tutukluluk süreleri... Parasız eğitim isteyenlerin, demokratik tepkilerini yumurta atarak gösteren üniversiteli gençlerin tutuklanmaları, muhalif olanların torba davalar ile oyundan atılmaları...

 

İktidarın geçmişte karşı çıktığı kurumları ele geçirerek muktedir olması. YÖK, HSYK... Her alanda kaleleri adeta fetih ederek AKP flamasını burçlara dikmesi...

***

 

Şimdi seslerini yükselten liberallerin sızlanmalarının bana göre “günah çıkarma ayini” olduğunu söylemem gerekiyor. Bu satırların yazarının blog sayfalarında liberallere dair onlarca yazısının tanıklığını not edip geçelim.

 

Ülkenin en önemli problemi olan “Kürt Sorunu”nun aktörlerinden Karayılan’ın geçen ay gazeteci Avni Özgürel’e verdiği röportajdan bir alıntıyı paylaştıktan sonra devam edelim. Karayılan adeta AKP iktidarına verdikleri desteği itiraf ediyor; “Mesela biz 2007 seçimini çatışmasız geçirdik. 2009 seçimini daha seçimden önce 2008'in sonunda bizzat ben açıkladım. Eylemsizliği sağladık, eylemsiz geçirdik. 2011 seçimi, 12 Haziran seçimlerinden bahsediyorum, yine çatışmasız bir ortamda geçmesi için biz de üstümüze düşen sorumlulukların gereğini yerine getirdik. AKP de bak onda itina gösteriyordu. Ama sonra baktık ki AKP'nin derdi Kürt sorununu çözmekten ziyade iktidar olmak..

***

Dün Türkiye’de yaşanan gelişmelere baktıktan sonra herkese yeniden  ‘günaydın’ demek gerekiyor. İlki BDP’nin Diyarbakır’da yapmak istediği mitingin valilik tarafından yasaklanması sonrasında yaşananlar, ikincisi ise 11’incisi yapılacak olan ve 10 yıldır Efes Pilsen One Love Festival’i olarak yapılan müzik festivalinin önce adının değiştirilerek One Love Festival olarak gerçekleştirilmesi ve içki satışının yasaklanması...

 

İlkinde  “Kürt sorununu” miting yasaklayarak çözme, ikincisinde ise yurttaşın yaşam biçimine, eğlence anlayışına müdahale; ”İleri demokrasi” gaz kesmeden devam ediyor. Twitterda paylaşılanlara göre “Tekbir getirerek yürüyen” tahammülsüzlerden söz etmiyorum bile. 

***

Daha Suriye karasuları/uluslararası sularda düşen uçağımızın nerede ve nasıl düştüğü/düşürüldüğü konusunu çözemedik ama olsun, o kadar kusur “kadı kızında da olur”!

***

Ve her şeye rağmen Suriye’de  değil de Türkiye’de yaşadığımız için şanslıyız; Esad muhaliflere Rus yapımı helikopterler, tanklar ile ders verip katliam yapıyor. Türkiye’de ise sadece gaz ve tazyikli su. Suriye’yi diktatör yönetiyor. Türkiye’de ise çok şükür(!) “dünya lideri Erdoğan”, üstelik “İleri demokrasi”  ile ‘kaymaklı ekmek kadayıfı’ kıvamındayız!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sade suriye değil rtabi, iyi ki Yunanistan, hatta İspanya'da da yaşamıyoruz diyebiliriz... Eleştirel güzel bir yazı diyecektim ki PKK'nın Karayılanı araya girince doğrusu canım sıkıldı. Kürt Sorunu AKP'nin umurunda değil diyorsunuz, iyi güzel tamam da sanki Karayılan'ın umurundaymış gibi bir izlenim vermek de doğru değil bana göre. Hani aktardığınız röportaj alıntısında Karayılan'ın sonunda uyanarak Kürt Sorunu'nu çözme derdi olmayan AKP'den seçim desteğini çektiği belirtiliyor ya... Sanki Kürt Sorunu Karayılan'ın derdiymiş gibi... Ayrıca seçim desteği bence AKP'ye değil BDP'ye verildi. Zaten parti açıklamaları bunu pek güzel doğrulamaktadır. BDP PKK'yı açıkça seçmen tabanı görmekte ve eylemlerini destekler söylemleri dillendirmede bir mahzur görmemektedir. Naçizane yorumumdur, sevgilerle.

Muharrem Soyek 
 15.07.2012 17:39
Cevap :
Cumhurbaşkanı ile ilgili referandum, yerel ve genel seçimler, 12 Eylül referandumunda verilen desteğin itirafıdır alıntıladığım röportaj. "AKP herkesi kullandı derken" yaptığım tespitin doğruluğunun kanıtıdır. Tabi yazıda iyiki Suriyede yaşamıyoruz derken Türkiye'de yapılan uygulamaları eleştiren bir ironi yaptım. Diktatör esad "katliam"yapıyor muhaliflerine...Türkiye'de ise AKP iktidarına gerçekten muhalefet edenlerede gaz, tazyikli su,yasaklar, ve ucu açık torba davalar, tutuklamalar düşüyor! Tabi bu tespitler nereden baktığınıza, demokrasi ve özgürlükleri içselleştirip içselleştirmediğinize bağlıdır... Daha anayasal haklarını kullandı diye sendikalara üye olan işçilerin işten atılmalarından söz etmedim, kıdem tazminatlarının buharlaştırılmasından, sağlık ve eğitimin özelleştirilmesinden, yargıda oluşturulan vesayetten söz etmedim, eğitimin niteliğini artırmak, herkese eşit ulaşılabilir parasız eğitim sağlamak varken 3X4 ile toplumun uyutulmasına yönelik uygulamalardan da...  17.07.2012 14:19
 

:) Neyse ki mevsim yaz... Sevgiler Sayın Yazarım.

Esma KAHRAMAN 
 15.07.2012 13:28
Cevap :
Haklısın, malum "bahar" meseleleri de var... Selamlar...  15.07.2012 14:31
 

Çooook güzel özetlenmiş sevgili Tüfekçi... Ellerine sağlık... Sevgi ve selamlarımla...

Haluk Seki 
 15.07.2012 13:27
Cevap :
Teşekkür ederim...Selamlar...  15.07.2012 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 819
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster