Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
414
 

Türkiye Dinde Geriye Doğru Giderken İslam’ın Merkezi Arabistan Bile “Ilımlı İslam’a” Geçiyor

Türkiye Dinde Geriye Doğru Giderken İslam’ın Merkezi Arabistan Bile “Ilımlı İslam’a” Geçiyor
 

İnşallah Allah bu çabalarımızın karşılığını verir çünkü din ve milliyet uğruna dünyadan koptuk!

İnsanlıkla beraber kimliğimizi koruyarak/yaşatarak, dini, bilimi, medeniyeti birlikte yürütemiyoruz sanki…

Arabistan ılımlı İslam’a geçiyor, yani devire uyuyor… Dinin özü devire uymaz; artık bu devirde namaza gerek yok ya da şöyle değil böyle namaz kılalım diyemezsiniz ama örneğin dinde yazmayan kadınların araba kullanması gibi mantıksız yasakları kaldırabilirsiniz.

Müslümanlık konusundaki katı uygulamalarıyla bilinen Suudi Arabistan’ın ılımlı İslam’a geçme kararı umarım ülkemize de olumlu yansır; zira bana göre biz ılımlı İslam değiliz.

Ilımlı İslam denilince İslam’dan uzaklaşılıyor sanılıyor, dininin gereklerini de yerine getirerek devire uygun yaşıyorsun. Devir sana çıplak gez demiyor ki. Dini katı uyguladığın zaman hakikaten yaşamak güç oluyor. En başta çalışman gerekiyor, çalışamıyorsun. Eğitim almakta, iş yapmakta zorluk çekiyorsun. Yani hayat zorlaşıyor. Oysa ibadetlerini de yerine getirerek bunları pekâlâ yapabilirsin. Ama katı dindarlıkta beni biri görmesin, insanlarla bir arada olamam gibi hayatı kısıtlayıcı şeyler kişiye ekonomik ve sosyal bakımdan zarar veriyor.

Sonra toplumun diğer kesimleriyle ayrışıyorsun… Ama hepimiz bir arada yaşamak zorundayız. Sen ondan uzaklaşıyorsun o senden uzaklaşıyor. Komşuluk olmuyor, kendin gibi olmayanlarla tanışamıyor, konuşamıyorsun. Başka çevrelerin bilgi ve kültürlerinden faydalanamıyorsun, tartışma ve kavga oluyor vs.

Ilımlı İslam İslam’ın bu devirde yaşanabilmesi için kolaylık. İşin gerçeği biz bize benzeyen/yakın olan kimselerle iletişim kuruyoruz; farklı olduğun zaman bu mümkün olmuyor ve hayat bu, herkesin herkese işi düşüyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arabistan'ın ılımlı İslam dediği şey 'demokratik şeriat devleti" kadar bile olamaz. Dini motifli yaşam biçimlerinin bireysel ifade alanında daha belirgin görünür olmaya başladığı bir gerçektir. Ancak bu asla dinde geriye gittiğimiz biçiminde yorumlanamaz. Bizde din bilgisi halk içinde oldum olası Kuran'ı Arapça okumakla değerlendirilir. Manası çok da önemsenmez. Oysa bir Diyanet TV kanalımız bile var. İsteyene Kuran anlamı anında cep telefonu ve bilgisayarına iniyor. Özde dindarlık sıkıntımız var. Neyse ki devlet laikliği demokrasi unsuru yapmıştır da dinciler toplumsal yaşam biçimini ele geçirip bireysel yaşam biçimini kendi keyfi din anlayışına göre dayatamıyor. Maalesef Türkçe alfabeyi bile dine küfür sayan cahil dindarlarımız ve cehaletten çıkar sağlayan imamlarımız da var. Bunların sayıca siyasi irade olacak kadar güçlenmiş olmayışlarına şükür. Görüntü din toplumuna evrildiğimiz sanısı verse de aslında gittikçe daha laik toplum olmaktayız. Bana öyle görünüyor.

Muharrem Soyek 
 25.10.2017 19:03
Cevap :
"Arabistan'ın ılımlı İslam dediği şey 'demokratik şeriat devleti" kadar bile olamaz." Bu cümle önemli elbette ama gerçekten tebrik ederim o kadar güzel yorumlanmış ki, insanlar benim yazıdan çok senin yorumu okuyacaklar.  29.10.2017 16:49
 

Kerim bey Merhaba. Merak ettim. Acaba hangi konuda "ılımlı" değiliz. Teşekkür ederim

Sabri Eyigün 
 25.10.2017 12:56
Cevap :
Siz laik kesime bakıyorsunuz, dindar(biraz da dinci) kesim için ben böyle diyorum.Türkiyenin dindar kesimi dünyada Müslümanlığı en koyu yaşayan kesim.Suriyeli kadınlar da başlarını örtüyorlar ama yaşamları normal, her yerdeler hayatın içindeler.Bizimkiler evden dışarı çıkmıyor, çalışmıyor, insandan kaçıyor dünyada hiçbir yerde yok böyle bir şey.  29.10.2017 16:41
 

Arabistan toprakları dini açıdan kutsaldır. Suud yönetimi ise batıldır. İslam bir bütündür. Kitabı Mukaddes KURAN-I KERİM, Rehberi Efendimiz (S.A.V) Hz. Muhammet dir. Parçalı,kapalı,ılıman, açık bulut değildir. Saygılarımla

E Ruhi YALÇIN 
 25.10.2017 12:52
Cevap :
"Suud yönetimi ise batıldır. "demişsiniz. Bu kısa cümle çok ilgimi çekti.  29.10.2017 16:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5000
Toplam yorum
: 13158
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster