Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
851
 

Türkiye'nin sömürgesini biliyor muyuz? - 3

Türkiye'nin sömürgesini biliyor muyuz? - 3
 

milliyet.com tr den alınıp düzenlenmiştir.


2013 sonu itibari ile 6 kıta’da 426 yurt dışı iştiraki bulunan Türk şirketleri acaba en çok hangi kıta ve ülkede yatırım yapmış.

Bu konuda 2014 ve 2015 verileri henüz açıklanmamış.

Ama 2014 yıl sonu itibarıyla coğrafi olarak:

Türk yatırımcıların yurt dışı doğrudan yatırımlarının % 60 oranında Avrupa ya ve bunun yarısının da Hollanda merkezli holding yatırımları olduğu.

% 30oranında ise Asya bölgesine olduğunu ve önemli ölçüde Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan gibi Türkiye ile yakın ilişkileri olan ülkelere yapıldığı.

%10 ile Amerika ve Afrika’da ki yatırımların düşük kaldığı görülmekte. 

Afrika kıt'ası içinde ise Türk yatırımlarının yoğunlaştığı ülkeler Cezayir, Mısır ve Tunus.

Ancak bu yatırımların 2014 yılında artmadığı, tersine azalma eğilimine girdiği görülüyor.

Önümüzdeki yıllarda da bu coğrafyada sosyal ve politik ortam istikrar kazanmadığı müddetçe tekrar bir artış beklenmiyor.

Bu ülkelere özellikle Afrika kıt'asında 2014 ve 2015 yılından itibaren Nijerya, Somali vb. ülkelere yapılmaya başlanan yatırımlarda eklenebilir.

6’ıncı kıta Antarktika ya henüz yatırım yapmamışız.

Ama oraya araştırma gemimiz gidecek. İşte en güzel yatırım araştırma ve geliştirme.

Aslında biz kurtuluş savaşını yaparken sömürge altındaki milletlere örnek olacak bir destan yazdığımız hep söylenir.

Böyle bir neslin evlatları olarak Fransız kökenli “ global” üzerine rahmetli siyasetçimizin meşhur ettiği Marshall Mc Luhan ait “dünya global küçük bir köydür” sözü ile hareketle amacımız sadece köyün bağından, bahçesinden ve merasından yararlanmaktır.

Sömürge elde etmek bize ters

Yanlış mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine derli toplu, çok değerli bilgiler verdiniz. Emeğinize sağlık. Belki benim de bir yazıma kaynaklık edebilirler. Sömürge sahibi olmak bize tabii ki ters. Sömürgeci olmak genlerimizde yok. Lâkin kendimiz de sömürge veya uydu olmayalım. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 07.04.2016 18:29
Cevap :
Sağ olasınız.Memnuniyet ile onur duyarım.Konu dışarıya yatırım olunca bilgilere ulaşmak neredeyse na mümkün. Birde bu konuda tez ve kitap yazılmamış. Ya da ben rastlayamadım. Özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencilerine duyurulur. Kimse kimseye sömürge olasın.Dünyayı daha güzel hale getirmek için uğraşan canlılarla dolsun. Sömürmeden gönül rahatlığı ile gelecek nesillerimize bir dünya bırakalım.İnşallah. Saygı ve muhabbetlerimle.  08.04.2016 16:35
 

Değerli Ruhi Bey, "Sömürge" konusunu: kapitalizm öncesi ve sonrası olarak ayırmakta yarar olacaktır. Öncekiler "yağma"; sonrakiler, "sömürge" anlayışında olmalıdır. "Sömürge" kastını: Antik Yunan düşünürü Aristo ve takiçsi İtalyan Siyasetçi Makyavel çok güzel özetler: "Kazanmanın ahlakı mı olur?" Güvenli bir kaynaktan teyit edemediğim için burada O devletin ismini kullanmadan; Bir dönem Hindistan'ı sömürge olarak kullanan batılı bir devlet, hedef ülkeye tekstil ürünleri ihraç etmek ve rekabette safdışı bırakmak için ülkedeki 40.000 (kırkbin) dokuma ustasının ellerinden birini kestirdiği iddia edilir. Bu "Kapitalizm" anlayışına uygundur. Çünkü sistem, ucuz hammadde-emek ve açpazar üzerine kuruludur. Osmanlıya (Türkiye'ye değil)gelirsek: Osmanlının bir gaza anlayışı vardı. Bu anlayışta fethedilen ülke, sizin (vatanın)bir parçası olmaktadır, Sömürgeniz değil. Ve dahili yönetimine, makul bir vergi dışında kazancına karışılmaz. Bu nedenle Osmanlı (yüzyıl sonra)sevilir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 06.04.2016 15:18
Cevap :
Osmanlı (Atamanlı) yaptığı fetihlerde İslam anlayışını ön plana çıkarmış ve din sayesinde kalıcı fethi amaçlamış. Kelimeyi tevhidi yayma esas alınmıştı der kaynaklar.O nedenle girdiği ülkeleri imara yönelmiş ve İslam hukukunu uygulamıştır. Adı medeni Avrupa ve ötesi emperyalist devletlerde din ikinci planda esas gaye rant elde etme oluyor. Bu sayede sanayisini ve milli gelirini yükseltiyor. Katkılarınıza teşekkür ederim. Saygı ve muhabbetlerimle.   07.04.2016 7:51
 

Değerli Ruhi Bey, görüşlerimi iki ayrı boyutta aktarırsam daha isabetli olacaktır. "Kurtuluş Savaşı" ifadesinde, Batı, Osmanlıdan mı kurtuldu? Biz mi Onlardan? İlginç soru değil mi? Cevabını içinde bulunduğumuz sonuç itibariyle okuyanlara bırakalım. "Kurtuluş Savaşı ile örnek olduk!" Diyenlere bir soru? Kime-Kimlere? Cevabı olan verebilir. Bizler, hiç girmememiz gereken bir savaşa girdik. Ki; bu uzun süre öncesinden bir örümcek ağı misali örülmüştür. (Bunu bir İngiliz diplomat 1882 yılında Kahire'de yazdığı kitapla açıklamaktadır.)I. Dünya Savaşı'nda Almanların yanında girmemize rağmen (Bu usulendir) Kurulan tuzağa Almanlarda dahildir. Bu da çok ilginç bir tespit-iddiadır. Ki; Almanlarla 5 ayda yapılan barış anlaşması, Osmanlılarla (hiç yapılmamış) Kurulan yeni devlet üzerinden o da 5 yılda gerçekleştirilmiştir. Özetle; Başımıza nelerin geldiğini kavramak için meraklısı en az 1000 (bin) kitap okumalıdır. Gelinecek nokta ise: Güçlü kuralı koyar, zayıf olan da uyar. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 06.04.2016 14:32
Cevap :
İfade edilen "kurtuluş" işgal altındaki buraya dikkat bir kısım toprağımızın kurtarılması anlamı taşıyor. Yoksa Avrupa da Afrika ve Asya kıt'asında kaybettiklerimizi değil. Osmanlıdan (Atamanlı) kurtuluşu taşıdığını iddia edenlerde olabilir veya öyle kullanıla bilir.İkinci bölüm Slogan olarak sömürge olan milletlere örnek. O günkü şartlarda ne kadarını alırlar o ayrı bir ayrıntı. Yalnız sömürgelik bitiyor mu o da ayrı bir muamma. Zira aynı sloganı kullanan bir kişinin az sonra emperyalist güçlerce kullanıldığımızı söylediğine şahit oluyoruz.Saygı ve muhabbetlerimle.   07.04.2016 7:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 796
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster