Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '06

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
1760
 

Üç kelime bir sonuç

Üç kelime bir sonuç
 

1992, Londra... Bir yıl kaldığım bu şehirde, 3 kelime ve her birisiyle ilgili 3 sonuç tespit ettim...
1- "TEŞEKKÜR ETMEK" (THANK YOU)
Herhangi birisine bir şey sorduğunuzda, bir şey aldığınızda kesinlikle muhatabınıza teşekkür etmeniz gerekir. Teşekkür etmeseniz ne olur? Hiçbir şey olmaz. Ancak; muhatabınız sizi öğle bir süzer ki, "ben ne yaptım" diye tedirgin olursunuz, bir daha o kişi ile karşılaşmak istemezsiniz. Bu noktada teşekkür etmek, nezaket icabıdır, güzel bir gelenektir.

Ülkemde bu iş nasıl oluyor?

Medeni olanlar hariç, genellikle fazla bir şey denmiyor. Adam işini gördükten sonra arkasını dönüp gidiyor. Biraz eğitimli olanlar, "sağ ol" veya "Allah razı olsun" diyor.

2- "LÜTFEN DEMEK" (PLEASE)

Herhangi birisinden bir şey istediğinizde, bir şey aldığınızda kesinlikle söze "lütfen" kelimesi ile başlamanız gerekir. Lütfen demeseniz ne olur? Hiçbir şey olmaz. Ancak; muhatabınız sizi öyle bir süzer ki, "ben ne yaptım" diye tedirgin olursunuz, çoğunlukla da istediğiniz şeyi alamazsınız. Bu noktada lütfen demek, nezaket ötesinde hoş, biraz da zorunlu bir gelenektir.

Ülkemde bu iş nasıl oluyor?

Genellikle, "lütfen" denmiyor. Adam istediğini elde ettikten sonra çekip gidiyor. Olsa - olsa, "sağ ol" ya da "Allah razı olsun" diyor.

Somut bir örnek; Bir parkta düzenlenen otomobil test sürüşünde görevli bir bayan, 10 yaşındaki oğluma "lütfen dersen san bir oyuncak otomobil verebilirim" dedi ve oğlum bu işi severek yaptı ve oyuncağı kaptı.

3- "ÖZÜR DİLEMEK/AFEDERSİN DEMEK" (I'M SORRY)

Herhangi birisine istemeden çarptığınızda, ya da yanlış bir şey söylediğinizde veya yaptığınızda, bazen de bir şey sorduğunuzda, yerine göre "I'am sorry" veya "Excuise me" sözcüğünü kullanmanız şarttır. Kullanmasanız ne olur? Hiçbir şey olmaz. Ancak; muhatabınız sizi öğle bir süzer ki, bu kez "ben ne yaptım" diye kendinize soru sormaya gerek yok, çünkü; zaten hatanızı biliyorsunuz. Hatasını anlayan adam nasıl bir duygu içinde olursa, o duyguyla yüzünüz kızarır.

Ülkemde bu iş nasıl oluyor?

Eğitimlisi bile, kendisine istemeden çarpan birisine veya kendisine karşı hata yapmış birine; "önüne baksana kardeşim" veya "deli misin, manyak mısın" benzeri kızgınlık ifade eden laflar eder. Orta halli birisi, "görmüyor musun birader, dikkat etsene" benzeri kızgın ve kırıcı sözler söyler. Eğitimsiz olanlarsa, "yuh ayı, gözün kör mü" benzeri kırıcı, hakaret içerir kelamlar eder, karşı tarafın benze türden cevapları ile bu diyalogun sonucu, kavga ile ve karakolda biter.

Somut bir örnek; Kalabalık bir caddede dalgın ve birazda şaşkın halde yürürken, bir zenci bayana çarptım. (Göremedim galiba). İçimden "eyvah, yandık şimdi!" dedim. Biraz da şirret bir tipe benzeyen bu bayan, benim özür dilememe fırsat vermeden, "I'm sory" demez mi. İlginç olanı da bunu tebessümle söylemesiydi. Bana söyleyecek laf kalmamıştı. (Benim, kendisine söylemem gerekeni bu bayan bana söylemişti). Alabora olmuş teknede şok geçiren bir adam misali, ben toparlanmaya çalışırken, bu bayan çoktan uzaklaşmıştı. Sadece arkasından bakarak sessizce "ben de I'm Sorry" diyebildim.

SONUÇ
LÜTFEN + TEŞEKKÜR (EDERİM) + ÖZÜR (DİLERİM) = SOSYAL BARIŞ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu güzel yazınıza rastlayıp çarptığım için lütfen benden özür dilememi beklemeyin,teşekkür ederim.

selim çağatay 
 03.02.2009 23:41
Cevap :
Sevgili kardeşim, Allahtan yazıya çarpmışsın. Bana çarpsan özür beklerdim. İtiraf etmeliyim ki, zekice yorumunuzda, malum üç kelimeyi kullanarak memnuniyetime sebep oldunuz.Kocaman bir teşekkür de benden.Esenlikler diliyorum. C.D  05.02.2009 2:05
 

Merhaba, ben de 16 yıl yaşadım Londra'da, bu üç ifadeye karşılık gelen davranışları bir yıl sonra uyguladım ve içselleştirdim. İzmir'e dönünce uygulamada "acayip" kaçtığı için bir yıl içinde özellikle esnafa karşı "lütfen"i terk ettim. Diğer ikisini hâlâ kullanırım. Ne var ki, siz bir de şimdi gidin Londra'ya, sosyal barıştan ve hatta uygar davranışlardan eser kalmadığına tanık olup şaşacaksınız! Ama kasabalarda o sosyolojik yapı sürüyor. Esin verdiniz. Teşekkürle... MS

Mehmet Sağlam 
 10.04.2008 22:21
Cevap :
Sevgili Mehmet bey, Uzun süre ortalıkta yoktum. "Geciken adalet adalet değildir" misali, geciken cevap ta cevap değil. Ancak, dikkatimi çeken iki husus oldu: 1) (Lütfen) sözcüğünün İzmir esnafınca hoş karşılanmadığı tespitiniz, o malum fıkrayı anımsattı bana. Ancak 80 Vilayet+kasabalarını en az üçer-beşer kez dolaştığım bu güzel ülkenin en nazık ve de sosyal insanlarına İZMİR' de rastladım. Teşekkür ve özür kelimeler, lütfen kelimesiyle ayakta kalabilir. İki ayaklı masa olmaz, olursa eksik olur. 2) Tesbitinize göre, şu anda Londra'da kan gövdeyi götütrüyor olmalı. Gerçi dünyamızda son zamanlarda bir çok garip şeyler yaşanıyor. Sonu nereye varacak bilinmez. Sömürücü Kapıtalizmin kötü bir şakası gibi görünen kötü günler uzak sayılmaz bence de. Ama yerine başka bir sistem geleceğine inanıyorum. İnsan-refah-barış unsurlarını bünyesinde barındıran ve içselleştiren bir sistem! Mesela, Ulu Önder Ata'mızın hayaindeki bir dünya sizce nasıl olur? Teşekkürlerimle C.D  05.02.2009 2:45
 

Karşımızdaki insanı saymakla, nezaket göstermekle başlamalı herşey. Ne kaybeder ''lütfen'', ''teşekkür ederim'', hata varsa ''özür dilerim'' demekle insan. Kazandıklarımız daha fazladır yerinde yapılan davranışlar, sözlerle..Güzel bir tebessüm alır veya, ''ne kadar zarif, kibar'' tanımlaması yapılabilir. Yazmakla ne iyi etmişsiniz. Saygılarımla.

Tuğba 
 12.11.2006 0:17
 

Yazdıklarınız Eğitim sorunumuzu da, geriliğimizide anlatıyor sorunlarımıza ışık tutuyor. Ördekler yolu kullanıyor diye geçişi başka yere alan bir millet Dünyayı yönetmeyecekte biz mi yöneteceğiz? Eğitim+ Refah+ Duygusal zeka. Sağlıcakla kalın.

Sevgiağacı 
 17.10.2006 3:56
Cevap :
İLGİ VE KATHILARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDER ESENLİKLER DİLERİM. SAYGILARIMLA.  17.10.2006 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 893
Kayıt tarihi
: 21.09.06
 
 

1952 Kars doğumluyum. TEKEL Genel Müdürlüğü Başmüfettişi ünvanıyla emekli oldum. Bir yıl (1992 -1993..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster