Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1886
 

Uçağın kanatları kuşun kanatları gibi değil, uçak kanat çırpmıyor; kuşa benzesin diye koymuşlar

Uçağın kanatları kuşun kanatları gibi değil, uçak kanat çırpmıyor; kuşa benzesin diye koymuşlar
 

Uçak uzmanı değiliz de dışarıdan bakınca tuhaf geldi... Uçağın kanatlarını konuşuyoruz; kuştan esinlenmiş lakin uçağın kanatlarının kuşun kanatları gibi uçmayı sağladığı şüpheli; zira uçak motorla uçuyor.

Ancak yine de kanatları olmasa uçamaz… E kanatlar kuşun kanadı gibi değilse (yani uçak kanat çırpmıyorsa) kanadın neyinden yararlanılıyor?

Yani bilmeyen birisi, uçak kuşa benziyor ama kanat çırpmıyor, o halde nasıl uçuyor diyebilir.

Kanatların görevini bilmiyoruz belki de hem kuşta hem de uçakta. Bizler kuşu kanatları sayesinde uçtuğunu (yani kanatların kuşu uçurduğunu) biliyoruz ama uçak kanat çırpmadığına göre asıl uçuran kanatlar değil.

Yine de kanatsız uçamayacağına göre uçağı kanatları uçuruyor da ne yapıyor? Kuşta da uçakta da kanat havada dengede durmayı sağlıyor. O zaman bize de kanat takılırsa bizim de uçmamız lazım. Uçak gibi motor takılırsa olur çünkü biz kuş değiliz.

Merak edilen şey şu: Kanatlar uçağı uçurmada denge dışında başka fonksiyona sahip mi? Yine de yani uçak kuş gibi değil. Tamam, şekil kuş olarak dizayn edilmiş ama kanat çırpma olmadan demir parçası havada durmayı nasıl sağlıyor. Uçak kuştan esinlenmiş ama görüldüğü kadarıyla kuş gibi olması da gerekmiyor.

Kanatlar kuşa benzesin diye konmuş olamaz ki benzemiyor zaten. Aslında kâğıttan yapma uçak bile uçtuğuna göre uçağın kuş gibi kanat çırpmasına da gerek yok. Uçağın zaten motorları var, havada dengede durmasını sağlayacak kanatlar olsun yeter. Kuşun motoru yok uçuyor; uçak kanat çırpmıyor o da uçuyor. Öte yandan uçak için uçuyor diyemeyebiliriz, (araba gibi) gidiyor daha mantıklı.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, İşte Türkçe dilinin yetersizliğine bir örnek. Havada gitmek için özel bir kelimemiz olmadığı için kuşun yaptığı işi oraya yapıştırıveriyoruz:)) Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 06.07.2017 20:40
Cevap :
"İşte Türkçe dilinin yetersizliğine bir örnek. Havada gitmek için özel bir kelimemiz olmadığı için kuşun yaptığı işi oraya yapıştırıveriyoruz:" Farklı ve anlamlı bir açıklama.  13.07.2017 10:52
 

Kerim BEY BİZİ KANDIRIYORLAR.Uçağın hostesleri var,pilotları var, yolcuları var, ikram var,ama kuşlarda bunlar yok.Uçak hiç kuşa benzer miiiiiii??????? değil miiiiiii.??????Vah! Vah vah.....

yılmaz çetingöz 
 05.07.2017 1:14
Cevap :
Sizi anlıyorum, kala kala bunlara mı kaldık diyorsunuz; biraz merak uyandırmak istedim.  13.07.2017 10:22
 

Bu kadar blog yazacağınıza "Uçak nasıl uçar" diye açıp okusaydınız vaktinizi daha yararlı kullanmış olurdunuz. Küçük bir yardım: Uçak kanatlarının altı düzdür, üstü kavislidir. Kanada hava geldiği zaman alttan düz geçer, üstten kavisli olduğu için seyrelerek geçer. Yani kanadın üstünde hava seyrelir. hareket halindeli uçağın kanatları o seyrelmiş yöne yani yukarı doğu gitmek isterler. Böylece hareket eden uçak uçmuş olur. Hareket etmeseydi, kanadın üstündeki hava seyrelmeyedi uçamazdı.

Mehmet Sinan Gür 
 03.07.2017 16:53
Cevap :
Şu yazdığınız bilgileri ben öğrenebilirdim ama konuyu gündeme getirdik sağ olun siz de çok güzel açıklamışsınız, hem ben hem de yazıyı okuyanlar öğrenecek.  07.07.2017 20:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6235
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster