Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1812
 

Uçurtma Avcısı - Çocukluğun saflığı kirletilince...

Uçurtma Avcısı - Çocukluğun saflığı kirletilince...
 

Her güzel şey gibi uçurtmaların saflığı da çocukluğumuzda kaldı.


<ı>


“ Yeniden iyi biri olmak mümkün... Bir kez daha yukarıya, ikiz uçurtmalara baktım. Hasan’ı düşündüm. Baba’yı, Ali’yi, Kâbil’i. Her şeyi değiştiren o 1975 kışına kadar olan yaşamımı. Her şeyi değiştiren ve beni, bu gün ne isem o yapan kışı ”…


Emir ve Hasan iki küçük çocukturlar.


Çocukluğun getirdiği temiz duygularla iki iyi arkadaştırlar.


Yeni başladıkları hayatlarında ortak paylaşımları o kadar çoktur ki.

İkisi de annesiz büyümektedir.

Birinin annesi ölmüş, diğerininki doğumdan kısa bir süre sonra kaçmıştır.


Yaşadıkları ev ortaktır, süt anneleri ortaktır. Üstelik yaşadıkları topraklarda henüz savaş yoktur fakat savaşın habercisi küçük belirtiler vardır.

İki çocuk bunun da farkında değildir henüz. Patlayan bombaların, ördek avı için yapıldığını sanacak kadar da masumdurlar.


Kendilerince mutlu geçen çocukluk anılarından en önemlisi, ikisi için de Kâbil’in mahalleleri arasında her yıl düzenlenen uçurtma yarışlarıdır.

<ı>Kâbil’li her oğlan çocuk için uçurtma turnuvasının başladığı gün kış mevsiminin en önemli günüdür” çünkü. Üstelik iki çocuk bir gün uçurtma yapmaktan çok, uçurtma yarıştırmayı becerebildiklerini fark ederler.


Günlerden bir gün, bir sabah uyandıklarında hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını fark ederler. O sabahın ardından artık Afganistan eski Afganistan olamayacaktır.


Emir babası ile birlikte zorlu bir yolculuk sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeyi başarır. Hasan ise kalır, kalmak zorundadır, çünkü Emir ünlü bir iş adamının oğludur, Hasan ise hizmetkârın.


Amerika’da yeni bir yaşam kuran Emir’in günün birinde Hasan’la ilgili eski bir dosttan aldığı haber karşısında Kâbil’e gitmesi gerekir.


Zorlu ve katlanılması güç bir durumdur bu. Zira Emir Kâbil’de gördükleri karşısında hayal kırıklığı ile sarmalanmış derin bir sızı duyacak ve Kâbil’in yeni halini, <ı>durumu çok iyi olan eski bir dostunun sefalet içine düştüğüne tanık olmaya benzetecektir. Ancak Emir’in zorlu yolculuğunun sonunda mükemmel bir de kazanımı olacaktır.* * * * * * * *


Afganistan özgür olma fırsatı verilmemiş bir ülke. Bu da üzerinde yaşayan insanların geleceğini ve özgürlüğünü bir şekilde etkiliyor.

Hangi coğrafyada olursa olsun, ülkelerin ve insanların özgür olabilmesi kadar değerli hiçbir şey yok. Özgürlüğün kaybedilmesi çoğu kere insanların hayatlarının farklı yönlere kayıp gitmesine neden olmakta. Film özellikle bunları düşündürdü bana.

* * * * * *“Blog not Defteri “:- Uçurtma Avcısı
Afgan yazar Khaled Hosseini ‘nin aynı adlı romanından sinemaya da uyarlanmış. Filmi bulamayanlar mutlaka kitabını okumalılar, Uçurtma Avcısı bana da önce iki kitap kurdu arkadaşım tarafından “ mutlaka okumam için ” önerildi, ardından filmi izleme fırsatım oldu. Uçurtma Avcısı’nın ilk basımı Everest yayınları tarafından 2004 yılında yapılmış<ı>.


- Filmin sinema salonlarında gösterildiğini görmedim, ya da Antalya’da gösterime girmedi. Filmi şu anda VCD olarak bulmak mümkün.

<ı>
-
Yazar Khaled Hosseini Kâbil’de bir diplomatın oğlu olarak doğmuş ve halen ABD’de yaşayan bir doktor. Kendisi ile yapılan bir röportajda edebiyatla hiçbir ilgisinin olmadığını, yazdıklarının kendiliğinden ortaya çıktığını söylüyor.

Okura, bizim için yakın bir coğrafyada neler olup bittiğini kitabında da çok güzel bir dille anlatmış yazar. Bu durum filme de yansımış. <ı>


-
Bu yazıyı yazalı çok uzun bir süre oluyor. Eminim ki “Uçurtma Avcısı”, filmiyle de kitabıyla da çoktan okurlar ve sinema severler ile buluşmuştur.:))

- FİLM BİLGİLERİ :

Yönetmen : Marc Forster

Senaryo : David Benioff, Khaled Hosseini (Kitap)

Oyuncular : Shaun Toub, Nasser Memarzia, Said Taghmaoui, Atossa Leoni, Khalid Abdalla, Zekeria Ebrahimi, Ahmad Khan Mahmidzada, Nabi Tanha, Ali Dinesh

Yapımcı : Sam Mendes, Laurie MacDonald, Walter F. Parkes

Görüntü Yönetmeni : Roberto Schaefer

Müzik : Alberto Iglesias

Süre : 2 saat, 08 dk.

Gösterim Tarihi : 21 Mart 2008

Filmle ilgili bilgiler http://www.sinemalar.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

henüz bitti. Çok etkilendim. Afganistan, bilinmezlikler ülkesi. Yaşanan acılara büylesine somut, yakın, çarpıcı tanıklık etmek ağır gelse de mutmlaka okunması gereken bir kitap. Filmini de izlemeyi isterdim. Az sonra " Bin muhteşem Güneş' i almaya gideceğim. Filmi de bulabilirsem mutlaka izleyeceğim tabii. Sevgilerimle canım

Neşe İleri 
 07.02.2009 15:08
Cevap :
Neşem, Bin Muhteşem Güneş beni daha da sarsmış bir romandır. Okuduktan sonra senin de görüşlerini almak isterim tekrar. Sevgilerimle...  07.02.2009 23:56
 

sağlık başarı, huzur,para, kariyer istedğin tüm şeyler ışık hızıyla avuçlarının arasında olsun...bu arada tavsiyen üzerine kitabı aldım okumaya başladım ilk sayfalar biraz baydı ama gittikçe tansiyon yükselmeye başladı..bitiminde de yazacağım....(bu arada tavsiye ettiğin filmleri izlerken, kitabı okurken hep aklımdasın !)teşekkür eder çokk öperim ...mutlu yıllara hep beraber:))

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 01.01.2009 14:08
Cevap :
Canım Benim, Ne kadar gurur verici bir yorum bu. Yeni yılın ilk gününde nasıl mutlu ettin beni . Uçurtma Avcısı'nın başı biraz sıkar ama sonrası, verdiği mesaj, o dostluk öyküsü bence çok çok anlamlı. O zaman bir de sana hemen "Bin Muhteşem Güneş" i önereyim ben. O'nu da tanıttım geçtiğimiz günlerde blogda. Aynı yazarın 2. kitabı ve gerçekten muhteşem.:) Yeni yıl sana ve sevdiklerine her şeyin en güzelini getirsin. Ben de seni öptüm sevgilerimle arkadaşım.  01.01.2009 16:24
 

Film ya da kitap hangisi denk gelirse listeme aldım canım... Teşekkürler ve sevgiler...:))

Sema Sener 
 07.10.2008 14:54
Cevap :
Kitap da güzel, film de Sema'cığım, mutlaka ekle dağarcığına bence. Sevgilerimle canım.  10.10.2008 8:02
 

alır, izler yazarım yorumu :) iyi bayramlar özlem ....:)

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 01.10.2008 11:52
Cevap :
Filmi bulamazsan mutlaka kitabı okumalısın Sevda'cığım. Sevgilerimle...  04.10.2008 13:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 1552
Toplam mesaj
: 264
Ort. okunma sayısı
: 1652
Kayıt tarihi
: 12.10.06
 
 

İstanbul doğumluyum ama 20 yıldır Antalya'da yaşıyorum. 3 yaşında bir oğlum var ve eğitimciyim. Kend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster