Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '12

 
Kategori
Konaklama / Ulaşım
Okunma Sayısı
11185
 

Uçuş iptalinde yolcunun hakkı çok

Uçuş iptalinde yolcunun hakkı çok
 

Havayolu ile seyahat edenler değişen havayolu yönetmeliğiyle beraber birçok hakka sahip oldu


“Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik” uçuş iptallerinde yolculara birçok hak tanırken, Avukat Rabia Yılmaz Bal yolcuların haklarından haberdar olmalarının önemini vurguladı.

Türkiye’yi etkisi altına alan olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor. Birçok kentte uçuşlar iptal edilirken aylar öncesinden bilet alan yolcular mağdur oluyor. Bazı havayollarının yolcularına suyu bile para karşılığında verdiği yönündeki haberlerin basına yansıması üzerine açıklama yapan İzmir Barosu Avukatlarından Rabia Yılmaz Bal uçuş iptalleri durumunda yolcuların sahip olduğu hakları hatırlattı.

Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair yönetmeliğin 3 Aralık 2011 tarihli 28131 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdiğini ifade eden Avukat Bal, “ Yönetmelik, Türk menşeli havayolu işletmelerinin Türkiye’deki havaalanlarını iniş veya kalkış noktası olarak kullandıkları tüm uçuşlara uygulanıyor. Uçuşun iptal edilmesi durumunda, yolcunun havayolu karşısında hangi haklara sahip olduğu, yönetmelikte açıkça düzenleniyor” dedi.

Bilet ücreti geri alınabilir

Yönetmelikle birlikte birçok önemli hakkın yürürlüğe girdiğine dikkat çeken Bal, yolcuların haklarını bilmesi gerektiğinin altına çizerek, yönetmeliğin satırbaşlarını paylaştı: “Uçuşun iptali durumunda ilgili yolcu öncelikle, bilet ücretini geri alma ve seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmeyi sağlayacak bir dönüş uçuşunun ücretsiz sağlanmasını talep hakkına sahip. Yolcu bunun yerine, en erken fırsatta son varış yerine güzergâh değişikliğinin sağlanması veya son varış yerine daha sonraki bir tarihte benzer taşıma şartları altında güzergâh değişikliğinin yapılmasını talep haklarından birini de seçebilir.

Havayolu şirketi, uçuşu iptal edilen tüm yolculara, makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler, günün zamanına göre kahvaltı veya yemek ile ilave hafif ara yemeği, ayrıca süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti teklif etmekle yükümlü.

Yolcu uçuş değişikliği hakkını kullanmışsa bedelsiz olarak, otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama; havaalanı ve konaklama yeri arasında ulaşım hizmetlerinden yararlanma hakkını da sahip. Yönetmelikte tazminatla ilgili hükümler de yer alıyor. Tüm tedbirleri almış olmasına rağmen olağanüstü haller sebebiyle uçuşun iptal edildiğini ispat ettiği takdirde, -ki mevcut meteorolojik durum bunu işaret ediyor- havayolu şirketi, sadece tazminat ödemekten kurtulur. Havayolu şirketleri, uçuşun iptali durumunda yukarıda anılan hizmetleri, yolcularına teklif etmekle yükümlü. Hizmetten yararlanıp yararlanmama yolcunun takdirinde.
Yönetmeliğe göre şirketlerin, yolcularına, tazminat ve hizmet hakkı kurallarını belirleyen yazılı bir bildirim sunması gerekiyor. Eğer havayolu şirketi, yönetmelik ile getirilen yükümlülüklerini gereği gibi veya hiç yerine yolcu, adli yargıda genel başvuru hakkının yanı sıra, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de şikayet talebiyle başvurabilir.”

A.Buğra TOKMAKOĞLU (Ege Telgraf)

abtokmakoglu@gmail.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 17989 kez görüntülenmiştir

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

türkiyede ne hakından basediyoruz anlamadım

SITKI SASMAZ 
 07.02.2012 14:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2168
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster