Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
881
 

Ülkemizde İsrail Gerçekleri

Ülkemizde İsrail Gerçekleri
 

Sevmediğimiz İsrail ve Birlikte Yapılan İşbirlikleri 

Medyada ve toplumda sürekli olarak İsrail düşmanı ve karşıtı bir propaganda ya da bir değişmeyen bir gündem olsa da sevmediğimiz İsrail'le ve sevmediğimiz yahudilerile yaptığımız iş birliklerinden birkaç örnek; 

Askeri olarak sürekli İsrail'e karşı çıkarız ama İnsansız uçak, kamera görüntüsü çeken ufak uçaklar, değişik silahlar, tatbikatlar konusunda sürekli olarak israil'lilerle işbirliği içindeyizdir. 

Tarımda ise örnek oldukça çok fazla. En iyi damlama sulama borusunu İsrailliler yapar ve israil'den alırız. Bazı gübreleri sadece İsrailliler yapar ve mecburen onlardan alırız. Son yıllarda israil'den tohum alımı azalsa da hala birçok firma tohumu el altından İsrail'den alır ve satar. Beit Alpha tipi olarak bildiğimiz ve tükettiğimiz hıyara o ismi veren israillilerdir. Ülkemizde tüketilen 180g'lık normal domatesi ülkemize sokanlar yine İsraillilerdir. Genel olarak dünyada tohum pazarı İsraillilerin elindedir. Güzel bir örnek olarak Türkiye'de yeni gelişen Türk tohum firmaları israil ile uluslararası arenada tohum ihracatıyla rekabet savaşı yapmaktadırlar. 

Yafa portakalı ismini İsrail'deki yafa yerleşim bölgesinden alır. Arap ülkeleri de aynı şekilde israille tarım konusunda alış-veriş yapmayız, siyonist, emperyalist İsrail derler ama el altında tohumları, ilaçları, gübreleri almaya, ticaret yapmaya devam ederler ve hiç seslerini çıkarmazlar. Arapların iki yüzlülüğü buradan gelir. 

Ekonomik olarak ülkemizde sanayide; giyim, gıda, ısıtma-soğutma, petrol-doğalgaz, beyaz eşya vb. sistemleri ve turizm gibi pek çok alanda karşımıza İsrailliler ve yahudi vatandaşlar karşımıza çıkar. Ekonomik markalar ve sektörler burada yazmayla bitmez ve sanırım internet sitelerinde gözükenleri boykot etsek geride fazla bir marka kalmaz. 

Kültürel olarak sevdiğimiz ABD filmlerinin kontrolü ve yapımcıları ve sektörün hakimi çoğu zaman İsraillilerdir. İsrail vatandaşı aktörleri severek izleriz ve alkışlarız. ABD önde gelen birçok üniversitede söz sahibi olanlar hem ABD vatandaşı hem de İsrail vatandaşı olan bilim adamlarından oluşur. İsrailliler bilimde de karşımıza çıkarlar. 

Bu yazı bir yahudi ya da İsrail övgü yazısı değildir. Bu yazı desteksiz yapılan her türlü israil karşıtı eyleme, sövgüye ya da propagandaya karşı bizim desteksiz ve temelsiz yaptığımız eleştirilere karşı yazılmıştır. Bizde hem İsraillilere sürekli karşı çıkılır her seferde ve her platformda başımıza gelen her şeyin arkasında israil'in olduğu düşünülür hem de gerektiğinde resmi ya da gayri resmi olarak İsraille her türlü alışveriş ve iletişim yapılır. Dolayısıyla ihtiyaç duyduğumuz konularda ve ürünlerde hiç sesimizi çıkarmayız ama yerli yersiz olarak da İsrail hakkında atar tutarız. 

Son söz; İsrail devletinin Filistinli müslümanlara yönelik uyguladığı şiddet ve cinnet asla kabul edilmez. İsrail'li bakanlar, elçiliklerin bizim ülke bakan ve büyükelçiliklere yaptığı saygısız davranış ve sözler asla onaylanamaz. Ama bizim de İsrail'e karşı boş laftan ziyade eyleme geçme zamanımız gelmiştir. Hangi platformda olursa olsun, İsrail devleti ve vatandaşlarından bizim aleyhimize yapılan her türlü davranış ve hareketi şiddetle kınamalı ve gereken cevabı anında verebilecek yeterlilikte insanlar ve bürokratlar, politikacılar yetiştirmeliyiz. İsrail bizi severse biz de onları severiz ama bizi sevmezlerse biz onları sevmek zorunda kalmayalım ve ihtiyacımız olan her türlü ürünü, kültürü kendimiz oluşturalım. 

İsrail'le ve ABD ile savaş ekonomik güç ve nitelikli insanlarla ve gelecek nesillerle olur. 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 539
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1773
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster