Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
286
 

Ülkenin Geneli Depresyonda!

Ülkenin Geneli Depresyonda!
 

Ülkenin geneli depresyonda!


Kimse mutlu olamaz dünyamızda, bizi mutluluk için tasarlamamışlar. Çünkü gereğinden fazla özlüyoruz dünü. 
 
Ülkenin geneli depresyonda. Kimse mutlu değil, kimse kimseye tahammül edemiyor, umut edebilen insan az, çalışma şartları ağır, insanlar katı, hayatı idame etmek yorucu. İnsanlar yalnız ama başkasını hayatına almak için güçleri yok. Şükür etmek için pek çok sebep olsa da yetmiyor. Ne kadar çok şeyin farkına varırsanız, vicdanınız da varsa depresyon kaçınılmaz. Zaten sorgulayan bir beyin eninde sonunda bulunduğu hayatın gerçekleriyle mutsuzluğa sürükleniyor.
 
Dünya üzerindeki mutluluğun hakim olunduğu yerler genellikle ekonomik yönden güçlü ülkelerdir. Bizim toplumumuzun Akdeniz ülkesi oluşu dolayısıyla duygusal olması da bir etken belki mutsuz olmaya. Bir kuşak arabesk filmleri ve müzikleriyle büyüdü, şarkılara ve filmlere ağlayarak yetişti. Günümüzün anne ve babaları o kuşağa ait. Yapılan bir deneyde Vivaldi dinletilen bitkiler ile Arabesk dinletilen bitkiler arasında büyük farklılıklar ortaya çıkmış. Klasik müzik dinletilen bitkilerde büyüme ve yeşerme daha hızlı olurken, arabesk dinletilenlerin çoğu solmuş. 
 
Bu arabesk toplum işsizlik, siyasi çalkantılar, ayrımcılık, politik kavgalar, haksızlıklar vs. gibi bir çok etkenle birleşince mutsuzluk dolu günlere geldik. Düzelir mi bilinmez ama daha kötüye gidiyor gibi görünüyor. Hava alayım, biraz stres atayım diyecek yer yok yada rahat yok. Yani insanımızın stresten, sinirlilikten uzak kalma ihtimali giderek azalıyor.
 
Belki mutluluk akıl, eylem ve yüreğin bir noktada buluşmasıdır. Başlangıcı anlamadan, olayların başladığını anlayamayız hepsi bir anda başlar bizlerde karışır kalırız.
 
Silkelenirsek kalkar ayağa, yola devam eder, çağdaş medeniyete doğru ilerleriz. Zamanı gelince de ölüp gideriz, evrimsel değişim hareketlerini kimse durduramaz.
 
Tanrı insana mücadele edebilme gücünü vermiş. Kimisi bu hayat savaşında kaybeder ölümü seçer, kimisi kazanır ölümün elbet gün gelip kendisini seçebileceği bilinciyle yaşamaya devam eder. 
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Toplumumuzun içinde bulunduğu ruhsal durumu çok isabetli olarak teşhis ettiniz; bununla da kalmayarak çözümler ürettiniz. Akıl-gönül-eylem düşünceniz de çok güzel. Tebrik ederken başarılarınızın devamını dilerim.

Sabahattin Gencal 
 18.10.2017 6:41
Cevap :
Teşekkür ederim Sabahattin bey, saygılar.   18.10.2017 12:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 702
Toplam yorum
: 239
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 506
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster