Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
395
 

Uludere'ki sivilleri gören aletler Dağlıca'daki hareketliliği nasıl görmez?

Uludere'ki sivilleri gören aletler Dağlıca'daki hareketliliği nasıl görmez?
 

Yine sıcak çatışma, yine şehitler, yine ölümler.

8 askerin ölümüyle sonuçlanan yeni bir baskın. Dağlıca’da bilmem kaçıncı çatışma, kaçıncı baskın ve kaçıncı ölüm. Bu sefer de 8 şehit verilmiş.

8 genç insanın evlerinin içine ateşler düşmesi bilmiyorum idarecilerden hangisinin umurunda.

Çünkü onlar bir sayıdan ibaret, sadece istatistiksel bir sayı. Birkaç gün hikayeleri yazılır, dinlenir, lanetler okunur, aileler “vatan sağolsun” derler mecburen. Sonra biter gider. Geriye ailelerin, ana-babaların evlat acıları kalır. Çocukları varsa babasız kalmanın ne demek olduğunu sonra öğrenirler. Yüreklere dayanılmaz acılar yerleşir.  

Bunun adı savaş mı yoksa sadece terör mü? Terörle mücadele adına harcanan milyon dolarlar, alınan devasa pahalı savaş aletleri ve halkın kursağından kesilen onca vergilerle keyfi harcanan paralar varken bir yanda, kafaları kurcalayan küçücük bir soru da var.

Uludere’deki sivil hareketliliği görüp tespit eden heronlar, niçin Dağlıca baskını için gelen 200-300 kişilik PKK grubunu görmedi.  

Hatırlıyoruz, Uludere’de Irak’tan gelen bir grup tespit edilmiş, PKK ile aynı yolları kullandığı anlaşılmış ve vurulması emri verilmişti. F16 savaş uçaklarıyla bombalanan 34 vatandaşın Iraktan mazot ve sigara getiren bir kaçakçı grubu olduğu sonradan anlaşılmıştı. Ancak aralarında teröristlerin olabileceği ile ilgili savunma da yapılmıştı.  

O zaman Uludere’deki 40 kişiyi gören heronlar bu sefer 300 kişilik haraketliliği nasıl oluyor da görmüyor?    

Bu kadar büyük kalabalık bir grubun silahlarıyla Kuzey Irak’tan gelip hazırlıklarını yapmaları, askerlerin yanına kadar sokulmaları ve baskını gerçekleştirmeleri, sonunda ellerini kollarını sallayarak dönüp gitmeleri nasıl oluyor da gözden kaçıyor?

Bazen bu insanlar görünmez mi oluyorlar, bazıları görünürken? Sivilleri gören aletler silahlı kalabalığı niçin görmüyor?

Her gün yeni ölümlere, çeşit çeşit ölümlere kalkıyor bu ülke artık.

Bir yandan cezaevlerindeki protesto ile başlayan karışıklıklar, çıkan isyan yangınlarında birçok cana mal olması. Domino etkisiyle başka cezaevlerine de sıçraması. Oralarda da aynı şekilde çıkan yangınlar, başka ölümler.

Cezaevlerine istiflenen insanlar, üst üste yatırılan değersizler, yanarak ölenler, vurularak ölenler, işkencelerde ölenler. İçeri kapatılan aydınlar, gazeteciler ve ileri demokrasi masalımız.

Birisi böyle diyor, ötekisi ağız değiştiriyor, önceki söylediğinden başka bir şey söylüyor.

Şimdi yeni bir gündem maddesine ihtiyaç var.  Bakalım ne olacak bu konu.

Sanki görünmez bir el yeni oyunlar oynuyor. Biz de öyle şaşkın şaşkın bakınıyoruz.

“Şehitler ölmez” demesin kimse, onlar ölüyorlar…

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başlığınızda sorduğunuz soruyu 80 milyon insan siyasi denilen politikacılara sorup bu insanları aralarına girdiklerinde aman efendim, siz büyüksünüz efendim demeyi bırakıp yalakalık yapmayı bırakıp buram buram ecel teri döktürürlerse o zaman heron mudur neronmudur işte o zaman doğruyu görür ve istihbarat doğru işler. Yoksa vatan sağ olsun demek işi bitirmiyor. Saygılar..

hssensoz 
 23.06.2012 18:29
Cevap :
Değerli katkınız için çok teşekkür ederim. Sorduğum soruya hakkıyla cevap verebilecek bir merci var mıdır ben bilmiyorum. Selamlar saygılar...  24.06.2012 22:40
 

Bilgiyi düşmanınızdan alırsanız olacağı budur.. Kendi işimizi kendimiz yapmamız lazım... yüreğinize sağlık...sevgi ve saygılarımla...

Metin TOPÇU 
 22.06.2012 15:29
Cevap :
Kesinlikle, kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerekli Metin Bey. Teşekkürler, saygılar...  22.06.2012 16:52
 

Kesinlikle!.. Vatan sağolsun da demesinler. Vatan ana kucağıdır vatandaşın, Kanını akıttığı yer olmamalıdır. Emeğini ve terini akıttığı yer olmalıdır. Mutlu umutlu kalın

Cemile Torun 
 21.06.2012 22:24
Cevap :
Birilerinin kendi çıkarları doğrultusunda ortaya koyduğu kirli oyun içinde gençlerimizin kanı akıyor, yüreklere ateş düşüyor. Bütün bunlar vatan için değil ki başkalarının çıkarları için. Teşekkür ederim Cemile Hanım. Mutlu kalın.  22.06.2012 6:44
 

Efendilerin gözleriyle bakınca, görünen görünmez, görünmeyen görülür olur. Yoktan delil var edilir, deliller görünmez olur. Duyarlı yüreğine sağlık.

Vildan Sevil 
 21.06.2012 0:33
Cevap :
Aynen öyle Vildan Hanım, ne güzel özetlemişsiniz. Görmek, tespit etmek, delilleri yok etmek veya var etmek hep isteğe bağlı. Teşekkür ederim, tüm sevgimle...  21.06.2012 12:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2998
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster