Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
392
 

Unutkanlığın böylesi

Her yaşta kişiler unutkan olabiliyorlar. Unutkanlık yaşa bakmıyor, bakıyorsunuz 30 yaşındaki bir genç unutabiliyor. Yaşlılarda unutkanlık normal olarak bakılsa dahi, bir hastalık belirtisi de olabilir. O nedenle bu konunun uzmanlar tarafından incelenmesi gerekir. Unutkanlık kimi zaman depresyon, vitamin eksiklikleri, tiroit fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak görülebilir ve uygun tedavi ile tam şifa sağlanır. Ancak unutkanlığın bunamanın ilk belirtisi olabileceği de bilinmelidir. Unutkanlıkla ilgili yaşanmış örnekler vereceğim. Yakın bir arkadaşım, 70 yaşlarında. Evlerinde gazetede bir yazıya bakmak istedim, fakat yakın gözlüğümü yanıma almamıştı. Arkadaşım benim gözlüğümü vereyim deyip gözlüğü evin her tarafında aramaya başladık yok, yok. “Bir yerden çıkar herhalde” deyip oturdu. Birden gözündeki gözlüğü fark ettim ve : “Gözlük gözünde, bu yakın mı uzak gözlüğü mü?” diye sorunca hayretle: “Aaa ne unutkanlık bu gözlük hem yakın hem uzak” dedi, çok güldük. Diğer bir örnek: Yeleğimi harıl, harıl arıyorum, nereye koydum acaba yoksa bir yerde mi unuttum diye yakınıyorum. Eşim ne aradığımı sorunca: Yeleğimi kaybettim herhalde, arıyorum yok, yok” der demez eşim kahkahayı bastı ve: “Yeleğin sırtında ya” dedi, çok güldük. Arkadaşımın beyi eşine sorar : “Karıcığım acaba benim aptesim duruyor mu unuttum.” Gülün gülebildiğiniz kadar. Komşumun 40 yaşındaki oğlu arabası ile sabah işyerine gider. Akşam çıkınca aceleyle servis arabası ile eve gelir. Arabasının yerinde olmadığını görünce eşine telefon açar ve: “Karıcığım arabamı çalmışlar yerinde yok ben şimdi karakola gidiyorum.” Deyince karısı :” Dur dur unutkan kocam sabah arabanla işe gittin ya. İş yerinin bahçesinde unuttun geldin.” Diye cevaplar. Sözlerimi bir Erzurum fıkrası ile tamamlamak isterim: Şehirlerarası otobüslerden birisi yemek molası için durur. Erzurumlu hemşerim aşağıya inip karnını doyurur ve otobüsüne geri gelir. Fakat aynı firmanın otobüsleri sıralanmışlar. Hangi otobüsten indiğini unutur bir türlü bulamaz. Otobüslerden birisinden içerir gire ve yolculara seslenir: “Gurban olim Dadaşlar bir bakın ki ben bu otobusun yolcusumuyam.” Diye sorunca otobüs yolcuları hep bir ağızdan: “hayır” diye yanıtlarlar.

NAHİDE ÇELEBİ

 

 

     alıntı   

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet fıkra çok komikti ama aslında aynı zamanda düşündürücü. Başa gelebiliyor, adam kıvrak zekalık yapmış. Rahmetli babamla bir gün kol saatini arıyoruz. Bulamadık ev alt-üst oldu ama yok. Yoruldum "baba aynı saatten alayım sana üzülme" dedim. Sonra oturduk beraber ıhlamur içiyoruz, babam kolunda ki saate bakarak "namaza az kalmış ben camiye gideyim" diyince, baba o saatmiydi deminden beri aradığımız diyince Rahmetli babacığım hem sevinip-hem de çok üzülmüştü...Bana anımı canlandırdığınız için teşekkür ederim...Gül kokulu sevgiler bıraktım size.

Sündüs Akkaya 
 25.03.2013 20:36
Cevap :
CANIM BENİ GÜLDÜRDÜNÜZ TEŞEKKÜRLER.ALLAH BABANIZA GANİ, GANİ RAHMET EYLESİN. SİZİN GİBİ DEĞERLİ BİR EVLAT YETİŞTİ,RDİĞİ İÇİN RAHAT UYUYORDUR, NUR İÇİNDE YATSIN.YORUMUNUZA TŞEKKÜRLER ,GÜLLERİNİZİN KOKUSU DA GÜZELDİ, ALDIM KABUL ETTİM .SELAM VE SEVGİLERLE ÖPTÜM SİZİ.NAHİDE  26.03.2013 14:27
 

Kıymetli Öğretmenimiz Nahide Çelebi: Evet unutkanlığı kabul edeceğiz,hangi yaşta gelir hiç belli değil.yaşamın en zor olanlarından biride akıl ve fikrin yok olması.Erzurum yolcusu tümüyle unutkan değilmiş o sadece firmayı ve otobüsü unutmuş.Fıkralar güzel hep Erzurum fıkraları olsun.Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 25.03.2013 18:52
Cevap :
Sayın Burakgazi! Teşekkür ederim kıymetli vaktinizi harcayıp yorumladığınız için. Haklısınız atık günümüzde yedisinden yetmişine tüm insanlarda gerek günün koşullarından dolayı, gerekse hastalıklardan unutkanlık oluyor.Allah daha iyileşmeyen dertmansız dertler vermesin.Sağlık ve mutluluklar sizin olsun selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  26.03.2013 14:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1926
Toplam yorum
: 11738
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1035
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster