Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
159
 

Unutkanlık Neden Olur

Unutkanlık Neden Olur
 

Genç yaşlarda gelen unutkanlık korkutucu


Günümüzün hastalığı olan unutkanlık büyükten küçüğe her yaşta görülür. Evinin önünden arabasına binip işine giden genç bir komşumuz akşam iş yerinden evine servis arabası ile gelmiş. Kapısının önünde arabasının olmadığını görünce paniğe kapılmış ve aşağıdan hanımına telefon edip kapının önünden arabasının çalındığını söyleyince eşi gülmüş arabanla işe gittin bir taksiye atlayıp iş yerine git araban iş yerinin bahçesindedir demiş. İşte genç yaşta unutkanlığın en güzel örneği. Aşağıda unutkanlıkla ilgili yazıyı bulacaksınız sağlıklı mutlu günler.

NAHİDE ÇELEBİ

 

Unutkanlık Neden Olur? Sürekli ve Anlık Unutma Nedenleri: Unutkanlık, aslında hepimizin yaşadığı bir sorundur. Ufak tefek unutkanlıklar normaldir. Fakat unutkanlık normal hayatı zorlayıcı bir hal almışsa ve hayatı sekteye uğratıyorsa, mutlaka bir doktora gitmek gereklidir.

 Unutkanlık bazen Alzheimer ve bunama kaynaklı olabilir. Bazen de, kolayca çözümlenen nedenleri vardır. Peki, unutkanlık neden olur? İşte, detaylar;

Uykusuzluk; Yeterince doyurucu uyku uyunmadığında zihinde karmaşa oluşur. Bu nedenle  unutkanlık yaşanabilir. Uyku sayesinde beyni ve vücudu dinlendiririz. Az uyku uyumak, başta konsantrasyon sorunları olmak üzere, agresif ve sinirli bir yapı oluşturur. Unutkanlık ise, zaten beklenen bir durumdur.

Kullanılan İlaçlar; kullanılan antidepresanlar, sakinleştiriciler, tansiyon ilaçlarının bazıları dikkat dağınıklığı ve zihin bulanıklığına neden olur. Bu durumda öğrenmek ve duyulanları hatırlamak ciddi sorunlar haline gelir. Doktorunuza danışarak bu durum hakkında bilgi vermek gerekir. Doktorun verdiği ilaçlar doktora bilgi verilmeden asla bırakılmamalıdır.

Tiroid bezinin az çalışması;Tiroid bezinin az çalışması, vücutta tiroid hormonu eksikliği yaratır. Tiroid bezinin az çalışması, depresyon ve uyku sorunları yaratır. Çünkü en fazla beyin etkilenmiştir. Bu durumda unutkanlık ortaya çıkmaktadır.

Alkol almak; Alkol almak hafızayı olumsuz etkilemektedir. Her gün düzenli olarak fazla alkol alıyorsanız, hafıza ve unutkanlık sorunları yaşandığı gibi okuduğunu anlamama ve konsantrasyon zorluğu da çekilebilir. Erkeklerde günde 2 kadeh, kadınlarda 1 kadeh şaraptan fazlası fazla kabul edilir.

Stres ve depresyon; Stresli bir hayat yaşamak, unutkanlık başta olmak üzere pek çok sorun yaratmaktadır. Dikkatin dağılması, yeni bilgilerin hafızada kalmaması ve eski bilgilerin hafızadan alınmasına engel olur. Hayattan zevk almama, içine kapanma ve uyuşukluk depresyonun belirtisidir. Depresyonda olan kişilerde unutkanlık olması normal kabul edilir.

Ne zaman doktora gidilmelidir? Çok iyi bilinen adresler karıştırılıyorsa, tanıdık insanların yüzleri unutuluyorsa, telefon numaraları unutuluyorsa, cevap aldığınız halde sürekli aynı soruyu sormak, tanıdık yerlerde kaybolmak, aynı hikayeyi anlatmak, beslenme ve kişisel temizlik gibi işleri unutmak durumu varsa hemen doktora gidilmelidir.

Unutkanlığın nedenleri nelerdir? Amnezi, travmalar, enfaktüs, diyabet, epilepsi, uykusuzluk, kaygı bozukluğu, karaciğer hastalığı, jet lag, B12 eksikliği, kalp ve karaciğer hastalıkları, alkolizm, bunamaAlzheimer, bazı ilaçların yan etkisi, böbrek hastalıkları, menenjit, stres ve tiroid hastalıklarının yanı sıra, beyin tümörleri, beyinde pıhtı, Parkinson, uykusuzluk, yaşlanma, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği ve uyuşturucu kullanmak gibi etkenler unutkanlığın nedenleri olarak sayılabilir.

Hafıza ile ilgili bilgiler; Sürekli olarak, aynı şeyi her gün yapıyorsanız hafızanız yavaşlar. Hafızayı kuvvetlendirmek için, her gün farklı yollardan evinize gidin, bulmaca çözün ve yabancı dil öğrenin.Gözleriniz ve kulaklarınız iyi olmalıdır. Bu durum hafızanın kuvvetlenmesini sağlar. Gözler bozuksa hemen göz doktoruna gidin, ağır işitiyorsanız kulaklık takın. Koku alma duyunuzda bozukluk varsa kesinlikle doktora gidin, çünkü kokular hafızayı kuvvetlendirir. Dengeli beslenmek hafızayı kuvvetlendirir. Antioksidan gıdalar, beta karoten, C ve E vitamini hafızayı kuvvetlendirir. Kendinize bir not defteri alın ve hafızayı canlandırmak için not tutun. Bisiklete binmek ve masa tenisi oynamak gibi egzersizler de hafızayı dinç tutar.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gayet yaygın ve önemli bir rahatsızlığı işlemişsiniz. Elinize sağlık, Hocam. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 24.10.2018 7:44
Cevap :
Sayın Cengiz değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  24.10.2018 15:17
 

Unutkanlık mı dediniz, şey yani neydi o. Esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 23.10.2018 1:03
Cevap :
Sayın Özşahin güldürdünüz beni.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  23.10.2018 16:25
 

Ben gittim tahliller yaptırdım, biraz unutkanlığım vardı birazda ailemde alzheimerden ölenler. Bir şey çıkmadı. B12 eksikliği varmış iğne verildi.

Kerim Korkut 
 21.10.2018 20:37
Cevap :
Kerim kardeş bende de unutkanlık var vitamin alıyorum ve stresten uzak durmaya çalışıyorum.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  23.10.2018 16:32
 

Sevgili ablacığım, bugün İngilizce dersinde hocama Gandi'nin bir bilgeye verdiği yanıtla ilgili bir espri yaptım. Gandi'ye yaşlı bir bilge gelerek, "sayın Gandi hafızam bir elek gibi, ne koysam düşüyor" demiş. Gandi, bunun üzerine, meraklanmayınız,kalan büyük ve önemli olanlar size yeter demiş." Ben de hocama hocam benim hafıza da elek gibi, acaba bu öğrettiklerinizin düşmemesi için ne yapmalı. Kafa kağıdını yenilesek, mahkeme kararı ile yaşımızı 10 yaş küçültsek, acaba bir faydası olur mu. Veya hafızamın eleğini daraltmak üzere, bir operasyon mu yaptırsak acaba" dedim. Güldü. - Refik bey siz üzülmeyin, hayatı böyle espriyle kucakladığınız sürece, başarılı olacağınızdan eminim" dedi. Bayağı keyiflendim. Şimdi o unuttuklarımı tekrar ediyorum. Yine unutursam, giren her bilgiyi, iple bağlamayı düşünüyorum. Sevgiler. Refik

Refik Başdere 
 18.10.2018 22:57
Cevap :
Günaydın kardeşim fıkra gibisin vallahi güldürdün beni Allah'ta seni güldürsün.Değerli yorumuna çok teşekkür ederim.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.ABLAN NAHİDE ÇELEBİ  19.10.2018 8:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1867
Toplam yorum
: 11385
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1029
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster