Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
225
 

Unutursak, kalbimiz kurusun!

Aslında bu yazının başlığını “kibirin batsın” koyacaktım ama anlatacaklarımı tam ifade edemeyeceği gibi, yanlış algılara da neden olabilir kaygısıyla değiştirdim.

Unutursak, kalbimiz kurusun”, Uludere katliamıyla ilgili, DUR DE  girişiminin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir protesto yürüyüşünde kullandığ ,çok anlamlı bir söz olduğu için başlığa onu koydum.

Ancak başlığın değişmiş olması Başbakanın Uludere açıklamasındaki o kibirli, üstenci tavrını eleştirmeyeceğim anlamına gelmez.

Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en çok gaf yapan bakanlarından biri olan, Sayın Erdoğan’ın kadim dostu idris Naim Şahin’in, Uludere de öldürülen 34 yurttaşımız için;.”ölmeselerdi, kaçakçılıktan yargılanacaklardı” şeklindeki hiç de “insani” olmayan talihsiz açıklamasının ardından, Erdoğan’ın da onu destekleyen konuşmalar yapması üzerine başka ne söylenebilir ki!

Kibirin batsın!...................................

Bir kadın sorunu, insan hakları konusu olan kürtajı ve sezeryanla doğumu, siyasi malzeme yaparak, Uludere’ ye bağlamak; aynı zamanda vicdansızlık değil midir?

“Tazminatsa, tazminat; fazlasıyla verdik” diye başlayan, analara çocuklarının ölümlerinden daha çok acı veren kibirli konuşmalarla devam eden açıklamaları, üstelik de yüz bin insanın katıldığı bir kongrede yapan, bu ülke insanlarının vicdanının sesi olması gereken başbakana yakıştı mı?

Şu an tutuklu bulunan generallerde bir zamanlar senin gibi kibirliydiler. Hala da bu kibirli tavırlarıyla “çoluk çocuk demeden rövanşı alacağız” diye meydan okuyan bu darbecilerden ne farkın kalır, Uludere de öldürülen yurttaşların ailelerinden bir özür dilemeyi kibrine yediremezsen.

Şu sıralar çok moda olan “ seve seve öldürdüm” sendromu seni de mi etkisine aldı Sayın Başbakan?

Yeni ve sivil anayasa çalışmaları sürerken; “istediğimiz gibi bir anayasa taslağı çıkmazsa eğer; kavgaysa kavga, silahlı mücadeleyse silahlı mücadele, kana kan” diyecek kadar gözü dönmüş, Kenan Evren’in danışma meclisi üyesi Kamer Genç’ den ne farkın kalır!

Bilimsel fikirlerin tartışıldığı bir tıp kongresinde ancak iddia edilebilecek görüşleri, Uludere’yle ilişkilendirerek toplumda yeniden ve gereksiz bir polemiğe yol açmanın zamanımıydı?

Kaldı ki, Uludere de yaşananların unutulması, üzerinin örtülmesi mümkün olamayacağı gibi, gerçek anlamda bir demokrasinin bu ülkede yeşerebilmesi adına da bu tür olayları tarihe not düşmek, insani ve vicdani bir sorumluluktur.

Bu ülkenin vicdan sahibi yurttaşları, hangi görüş, inanç ve ideoloji sahibi olurlarsa olsunlar; bu tür kibirli, otoriter, tekçi yönelimlere karşı tavır almalı, yüreklerimizde açılan bu yaraların yeniden kanatılmasına izin vermemelidirler.

Çünkü, hepimiz biliyoruz ki, geçmişte Dersim’de, Kahramanmaraş’ta, Çorum da, 1 Mayıs 77 de Taksim alanında, Sivas, Madımak ta yaşananları, Uludere’ de kaçakçılık yapmaktan başka çareleri kalmamış masum yurttaşları ve tüm bu olayların sorumlularını, halkına zulmeden darbecileri……..

Unutursak kalbimiz kurur!

Kalbimizin bir yanında hala sevgi adına, barış adına, özgürlük adına bir şeyler atıyor, dünyanın her bir köşesinde yaşanan zulümler, işlenen cinayetler için acı hissedebiliyorsak insanız.

Ve bizler kibrimizi, vicdanımızın önüne koyarsak, zalimlere boyun eğer, geçmişimizde yaşanan tüm zulümleri ve zalimleri;

Unutursak, kalbimiz kurusun……………….

ayhanongun@gmail.com   29 mayıs 2012 BODRUM 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Acının hafızasını silmek mümkün değil.Unutuldu sandığımız her acı,insanlığın koynunda kırmızı karanfiller yetiştiriyor durmadan.Yeniden yeniden açıyor karanfiller. Ta ki vicdan kibirin önüne geçene,zulüm bitene kadar. Evet çok haklısınız,unutursak kalbimiz kurusun. Selamlar,sevgilerimle.

Leylim. 
 03.06.2012 12:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 396
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

Barış içinde, birlikte yaşayabilmek adına insan ve emek odaklı paylaşımlardan yanayım.   Öğretmen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster