Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '08

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
2672
 

Uşak - Atatürk ve Etnografya Müzesi...

Uşak - Atatürk ve Etnografya Müzesi...
 

Müzenin ilk yapıldığı yıllardaki görüntüsü


Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu'nda bulunan Atatürk ve Etnografya Müzesi'ne ait bina 1890'lı yıllarda yapılmış.

İki katlı olan büyük konağa kemerli kapısından geniş bir salona girilmekte. Salonun sağ ve solunda odalar var.

2 katlı ahşap yapının giriş katında yöresel, etnografik malzemeler, tarihi Uşak halıları ve Eşme kilimleri, eski silahlar giysiler ve diğer eserler sergilenmekte.

Çıkartmalı üst katın sağındaki geniş oda, Atatürk'ün Uşak'ta bulunduğu 2-4 Eylül 1922 günlerinde Atatürk'ün yatak odası olarak kullanılmış.

O dönemden kalma aynalar, sehpalar, koltuklar, Atatürk'e ait yatak odası ve yine Atatürk'e ait giysiler bulunmakta.

Kurtulaş savaşı'ndan sonra, sahipleri tarafından ev olarak kullanılan bina, 1973 yılında Müze yapılmak üzere kamulaştırılarak onarımı yapılmış ve 1 Eylül 1978'de Müze olarak açılmış.

3 Eylül 1922'de Uşak yakınlarındaki bir tepede esir alınan Yunan Başkomutanı General Trikopis ve maiyetini Atatürk, bu binada karşılamış ve görüşmüş.

Başkomutan Trikopis'in silah ve kılıcını kurmayları İsmet Paşa (İsmet İnönü), Halit Akmansu, (Dadaylı Halit), Asım Paşa (Asım Gündüz) ile birlikte bu binada teslim almış.

Başkomutan Trikopis esir olmasına rağmen, Atatürk tarafından Türk misafirperverliği ile karşılanmış.

Atütürk Yunan bayrağını yakmak isteyenlere de bayrağın bir ulusun onuru olduğunu söyleyerek karşı çıkmış.

Kekova gezimiz dönüşü Uşak’ta Neşe’min evinde konakladığımız o bir gecenin ardından, otobüsümüze geç kalma pahasına uğradığımız bu müzeyi gezerken nasıl duygulandığımı anlatamam (konu Ata’m olunca ben her zaman böyle olurum).

O taraflara yolunuz düşerse hatta yakınından geçme durumlarında dahi Uşak’a bu şirin ilimize uğrayıp Atatürk ve Etnografya müzesini ve Uşak’ın Lidya uygarlığı döneminin, Karun hazinelerinin sergilendiği müzeyi (kanatlı at broşunun çalındığı müze) mutlaka görün derim ben.

Biz vakitsizlikten ikinci müzeyi gezemedik. Ama zaten çok sıcak ve şirin bulduğum Neşe’min yaşadığı bu kentte aklım kaldığı için tekrar gitmeyi planlıyorum.

Ve O’na yürekten teşekkürlerimi iletiyorum bizi (Cansın Erol ve ben) kendi gibi sıcacık evinde ağırlayıp, garaja giderken son anda direksiyonu kıvırıp bize bu müzeyi gezdirdiği için…

Bugün 10 Kasım 2008… Ata’mın rahat uyumadığını biliyorum. Onu ebedi uykusunda rahat etmesi için çok çaba göstermemiz lazım.

Atatürk sevgisiyle eğitildik, büyüdük ama görüyorum ki Atatürk düşmanı nesiller yetişmekte ve bu içimi çok acıtmakta…

Sevgilerimle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlerki nesillere Atatürk'ü unutturmaya çalışıyorlar. Lise mezunu gençler ne Kubilay'ı biliyor ne de devrim tarihimizi. Biz buna engel olmalıyız, olacağız da. Sevgilerimle

Murat Ersöz 
 21.11.2008 20:57
Cevap :
Ellerinden gelse toptan silecekler heryerden Atatürk'ü... Evet bizim görevimiz bunlara engel olmak... Şimdiki gençlere kaldıysa işimiz, yandık vallahi, hepsi değil tabii ki ama bayağı büyük bir oran hiç okumuyor, merak etmiyor da... Sevgilerimle...  22.11.2008 15:32
 

Düşman işgalinde kalmış ve adım adım kurtuluşun gerçekleştiği bu toprakların anlamlı bir simgesini yansıttığın ve yaşattığın için teşekkür ediyorum, sevgili Sema.İki buçuk yıldır yaşamakta olduğum Lidya uygarlığından günümüze uzanan bu Anadolu şehrinde, ben çok mutlu oldum, zenginleştim ve derinleştim , Ege'yi daha da çok sevdim. Sanırım artık Ege'den kolay kolay kopamam. Yaşanılan her şeyin bin anlamı, hayatımıza kattığı bir zenginliği var. İyi ki gelmişim buralara, iyi ki işimi değiştirmişim diyorum şimdi. Daha uzun Uşak keşiflerine ve birlikteliklerine... Sevgiyle

Neşe İleri 
 12.11.2008 12:01
Cevap :
Neşe'm... Uşak'ı çok sevdim ben. Vakitsizlikten tam olarak keşfedemesek de çok şirin bir ilimiz olduğunu gördüm. Onun içindir ki inşallah bir daha gelip daha detaylı gezip görüp keşfetme isteği var içimde. Canım arkadaşım Uşak seninle ayrı bir güzellik kazanmış bence, onun için en kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle... Ha bu arada bu kez menünden neler sunacaksın meraktayım...:)) Sevgimle canım...  12.11.2008 23:50
 

Müzececiliğim kıymetini.Geçmişten gelen birikimin farkına varıp geleceğe çok daha iyimser bakmayı da başaracağız. Etnoğrafaya müzeciliğinin eğitimini almış bir olarak, müzecilğimize yazılarınızla büyük katkı sağladığınıza inanıyoru. Sevgilerimi sunuyorum. Elinize, yüreğinize sağlık.

Ömer Alpdoğan 
 12.11.2008 0:55
Cevap :
Teşekkürler Ömer bey güzel yorumunuz için... Müzecilikten anlamam pek ama gördüklerim çok güzeldi. Umarim dediğiniz gibi müzeciliğin kıymeti öğrenilir... Sevgiler benden size...  13.11.2008 0:04
 

Uşak gidilesi görülesi bir yer zaten. artık Neşe'de orada olduğuna göre şart oldu :))

beenmaya 
 11.11.2008 11:02
Cevap :
Ben çok sevdim Uşak'ı, çok şirin bir ilimiz... Birlikte gideriz tekrar ha ne dersin?  11.11.2008 21:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 203
Toplam yorum
: 2287
Toplam mesaj
: 423
Ort. okunma sayısı
: 2019
Kayıt tarihi
: 23.10.06
 
 

İnsanların yapmaktan mutlu oldukları hobileri vardır. Benim de en severek yaptığım, hayatımda yen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster