Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
674
 

Üzüntüsü üzüntün olmalı

Üzüntüsü üzüntün olmalı
 

Aşk ve dostluk, birinin diğerinden ayrılmaz bir parçası, bitirim bir ikili gibi. Duygularımızın olmazsa olmazları. Birisinin kıskançlıklarına, diğerinin samimi içten yaklaşımı. Birisinin tutkusuna, diğerinin paylaşımcı sevgisi, birisinin yaramazlıklarına diğerinin hoşgörüsü. İç içe girmiş bir kördüğüm misali.

Bir süre önce bu konu üzerinde – ki genelde çok iyi bildiğimiz ama dozunu ayarlayamadığımız duygular - bir an düşündüm, acaba hangisinin dozunu daha fazla tutmalı insan. Aşkın mı? yoksa dostluğun mu? Veya eşit yoğunlukta mı olmalı bu duygular? Her cevaba bir soru, her soruya bir cevap bulma konusunda ise düşüncelerim hiç sıkıntı çekmedi. Bu üç soru devamlı düşüncelerimde bir mekik gibi gidip geldi. Evet, bildiğimiz basit bir konu, düşüncelerin yeniden gözden geçirilmesi gibi.

a. aşk mı?
b. dostluk mu?
c. eşit yoğunlukta mı?

Ben dostluğu alıyorum ana zemin olarak ve üzerine ise aşkı inşa etmek istiyorum. Dostluk olmadan kazanılmadan aşk zaten boş. Aşkın ne zaman gelebileceği belli olmadığı gibi, ne zaman gideceği de hiç belli değil. Fazla vakti yoktur onun, uzun süre beklemeye ve bekletilmeye de tahammülü yoktur. Dostluk ise nakış gibi ilmek ilmek işlenerek örülmüştür. Yıllanmış şarap tadındadır, yıllar sonrasında bile aynı tadı, aynı mutluluğu, aynı sevinci yaşatır sana. Birde üzerinde o tutkulu aşk varsa, doyamazsın o dostluğa.

Bu arada aşkı, suçlamak, yargılamak gibi bir niyetimde yok, tam tersi o kadar güzel ki aslında. Duygularımızın en yaramazı; öyle bir yaramaz ki evli olmanız, sevgilinizin olması, bağlılıktan korkmanız, konumunuz, hayat görüşünüz, maddi durumunuz vs. umurunda değildir, dedim ya biraz uçarı, biraz haylaz ama sevimli, şeker mi şeker. Baktığı gözde takılı kalır, dokunduğu tene mutluluk verir.

Ve sonuç olarak sonuna kadar sahiplenin dostluğunuzu, aşk sonrasında gelecektir zaten, gelmese de en büyük kazancınız dostluğunuzdur. Hayat zaten kocaman bir yalan, bu kadar sahteliğin içinde gerçek ve doğru olan tek güzellik ise önce dostluk, sonra aşk.

Bende en iyi dostum dediğim bir arkadaşa sahibim. Ve onunla gurur duyuyorum her zaman, böyle bir dosta sahip olduğum, değerini bildiğim için, dostum olduğu için, onu anlayabildiğimi düşündüğüm için. Mutluluğu mutluluğum, sevinci sevincim ve özellikle üzüntüsü her zaman üzüntüm olacak bir dostum, sırdaşım.

resim:www.wallpapers.dpics.org

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

artı dostluk ta olursa ballı börek...ama ille de aşk.

izmirlim 
 23.06.2007 9:42
Cevap :
aşkın, dostluk ayagı olmalı bence. daha sağlam olur düşüncesindeyim. sevgilerle.  24.06.2007 10:08
 

Aşk konusunda yorumcu arkadaşlardan Yolun Diğer Yarısın'na katılıyorum. Dostluk ise ender bulunan bir değer. Sahipseniz ne mutlu size. Saygı ve sevgiler.

drgayemm 
 28.05.2007 15:00
Cevap :
teşekürler, herkesin bir dostu olduğunu bilebilmesi çok güzel bir duygu, sevgilerimle.  28.05.2007 15:05
 

Deniz derindir durulmaz,dostluk ebedidir unutulmaz..Ben bahar mevsimi gibi tatlı esen ve bir okadarda çabuk biten aşkı değil, sonuna kadar var olacak dostluğu tercih ederim.Sevgiler

Gülistan 
 24.05.2007 20:47
Cevap :
teşekkürler, mutlaka çok güzeldir yazdığın dostluklar. ama dost kalabilmekte o kadar önemli ki, sevgilerle..  24.05.2007 22:21
 

Günaydın,ben yine muhalefet.Dostlukla aşk bir arada olmaz diyorum.Aşk kısa süreli ve acı sever.Dostluk uzun birikimler ve özveri ister,tatlı sever.Bu ikisini bir arada tutmak yürek ister...))) Yazınınzın sonunda zaten böyle bir dosta sahip olduğunuzu söylüyorsunuz....sıkı sıkı sarılın,kaçırmayın derim...Hazır bulmuşken,çünkü bulunması çok zor bu devirde ve elinde tutması..Epeyce uzun yazdım..bir blog kadar oldu neredeyse...selamlar....

Fatma Köse  
 24.05.2007 10:29
Cevap :
teşşekür ederim, düşüncelerin muhalefet gibi olmamış sanırım ve aslında benzer düşünceler , sevgilerle.  24.05.2007 11:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 629
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 795
Kayıt tarihi
: 12.03.07
 
 

Hayatta iki şey vardır; masallar ve sonuçlar. (Erol Aslan)      ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster