Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
7196
 

Vahdettin'in ABD Başkanına yazdığı mektup

Vahdettin'in ABD Başkanına yazdığı mektup
 

Sevr'i imzaladığını biliyorduk, ''Kurtuluş için gönderdi'' denilen Atatürk ve arkadaşları için idam fermanları çıkardığını biliyorduk, Damat Ferit'le beraber ''Kurtuluş İngiliz sömürgesinde'' dediğini de biliyorduk. Fakat, ''ABD'ye gel beni kurtar'' dediğini bilmiyorduk.

***

Buyrun değerli arkadaşlar, mektubun çevirisi...

 

Amerika Cemahir-i Müttefikiye Reisi Mösyo Coolidge Cenablarına

''Siyasi olayların ve gelişmelerin tüm iç yüzünü, hangi nedenlerden dolayı Saltanat merkezimi geçici bir süre için terk etmek zorunda kaldığımı biliyorsunuz. Bu konuda ayrıntılı bilgi sunmayı gereksiz görüyorum.

Bu süresiz uzaklaşmanın, babadan kalma sahip olduğum Saltanat ve Hilafet makamından vazgeçtiğim anlamına gelmeyeceği açıktır. Ankara meclisi gibi bir isyancı fitnenin bu konuda alacağı tüm kararların geçersiz olacağını bildiririm. Şöyle ki;

İslam Hilafetinin Osmanlı Saltanatı'ndan soyutlanması ve ayrılması ve Hilafetin tümüyle kaldırılması dini, kavmiyeti, vatanı belirsiz ve karışık askerlerden ve öteki sınıflardan oluşan küçük bir şer zümresinin kısmen zorla ve kısmen bilgisizlik ve gafletle yönlendirdiği beş-altı milyonluk Türk kavminin yetki alanı içinde değildir.

Bu ancak tüm islam dünyasınca atanan uzman kişilerden oluşan bir meclisin toplanması ve tüm din bilginlerinin ortak kararı ile çözümlenecek büyük bir evrensel sorundur. islam bilginlerinin bildiği üzere şeriata aykırı kararlar herhangi makamdan olursa olsun sonuçsuz kalmaya mahkumdur.

Bundan başka bu durumun, içinde bulunulan koşullarda islam dünyasında sonuçları pek vahim olabilecek büyük bir heyecana yol açacaktır. Ayrıca gelişmiş ülkelerin iç güvenliklerine de büyük bir etki yapacaktır.

Hanedanımın ileri gelenleri aleyhinde Ankara meclisi tarafından kabul edilen sürgün ve kovma, emlakine ve bireysel mallarına el koyma gibi haksız kararları hanedanım bireylerini, insan ve kişilik haklarından soyutlar mahiyettedir.

Bu konuda yüce kişiliğiniz ve cumhuriyet hükümetiniz tarafından olanaklar ölçüsünde yapılabilecek yardımları pek değerli sayacağımı açıklamaya gerek yoktur. Bu vesile ile sağlıklı olmanızı yüce haktan niyaz eylerim.''

13 Mart 1923. Mehmed Vahideddin

 

***

 

Şimdi bu ne demek ?

 

Emperyaliste yardım dilenmekten başka bir şey değil

 

Eğer isteyen arkadaşlar varsa, gidiniz ABD Ulusal Arşivinde "Vahdettin's Letter to the President of U.S.A" adı altında86700/1788 numarada kayıtlıdır. 3 cent verip alabiliyorsunuz.

 

***

 

Karşısındakilere ''Emperyalizmin oğulları'' diyen Hilafetçi tayfaya selam olsun. Bakın bakalım kimmiş Emperyalizmin oğlu !

Mehmet Sinan Gür bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Hasan Basri Yıldırım; yazını okudum, teşekkür ederim. Hüseyin Erkan Öğretmenim bu sayfalardan demişti ki; "Bize 'gerçek' diye yutturulan yalanları tekrarlayıp durmuşuz yıllarca.." Sevgili Öğretmenimin üslubunuzu beğeniyorum, yalan yok! Ancak bu her görüşüne katılıyorum anlamına gelmez elbette! Yukarıda "Sultan Vahdettin"in yazdığı mektuplar ve çekilen telgraflar gün yüzüne çıktıkça "bulmak istediklerini" bulamayacaklar, üzgünüm! Örneğin, Mustafa Reşit Paşalarca Osmanlının nasıl iflas ettirildiğini, İngiliz işgalini, Muhipler cemiyetlerini, American Mandacılarınıı, Damat Feritleri, Ali Kemalleri,,, nedense bulmak istemezler con-con aydınlar. Eğer hâlâ Türk Tarih Kurumu veya benzerleri "hakikatin üstüne kaygan bir deri" tutuyorlarsa bu ancak Kazım Karebekir Paşa'nın anılarına atlayarak, maden bulmuşcasına Büyük Milletimizin dünya üzerindeki en haklı, en onurlu İstiklal Savaşını "yok" saymaya çalışanların işine yaramaz mı? Bu belgeyi Öğretmenimin okumasını isterdim doğrusu! A.AK..

Ahmet AK 
 20.12.2012 15:33
Cevap :
Yorumunuzu çok beğendim, gerçekten çok hoş. Hani yandaş medyada kendini gazeteci sayan tipler''Tarihimizle yüzleşelim'' diyorlar ya gerçekten yüzleşelim.Mustafa Kemal'in özel hayatına ya da Lozan'a yoğunlaşan zihniyet bunları ne yazık ki görmüyor ya da görmemezlikten geliyorlar. Sormak lazım Lozan hezimetse Sevr nedir diye ? Saygılar, sevgiler...  20.12.2012 21:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 373
Kayıt tarihi
: 01.09.12
 
 

Öğrenci, sanatsever, sporsever, Mustafa Kemal Atatürk... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster