Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '19

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Vajinal Akıntılar Ne Anlatıyor

Kadınların çoğu zaman normal karşıladığı ve bu nedenle de üzerine düşmediği akıntılar aslında büyük sorunların habercisi olabilir. Vajinada fizyolojik olarak meydana gelen akıntıların yanı sıra patolojik akıntılar da olabilir. 
 
Fizyolojik Akıntı Nedir?
Fizyolojik akıntılar ile patolojik akıntılar birbirinden kolayca ayırt edilebilir. Fizyolojik akıntılar renksiz ve kokusuzdur. Bu akıntıların miktarı fazla olsa bile herhangi bir şekilde rahatsız edici durumlara neden olmazlar. 
 
Fizyolojik vajinal akıntılar kaşınma ya da yanma gibi semptomlar oluşturmazlar. Bu akıntılar sağlık açısından önemlidir. Akıntılar bölgenin kaygan olmasını sağlayarak sağlıklı cinsel ilişki için zemin hazırlarken aynı zamanda vajina dudaklarında tahriş meydana gelmesini de önler. Fizyolojik akıntılar ovulasyon dönemi yaklaşırken daha koyu bir forma girerler. 
 
Patolojik Akıntı Nedir?
Patolojik akıntılar vajinada meydana gelen bir sorunun habercisi olarak bilinirler. Vajina iltihabi ya da rahim ağzı iltihabının semptomu olarak ortaya çıkan patolojik akınlar olduğu zaman mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir. 
 
Patolojik akıntılar nadiren de olsa kanseröz tümörler sebebiyle de ortaya çıkabilir. Bu akıntılar genellikle rahatsız edici bir kokuya sahip olurlar. Kıvamları koyu, renkleri de sarı, beyaz veya yeşildir. 
 
Oldukça rahatsız edici olan akıntılar için mutlaka tedavi gerekir. Mantar, zührevi hastalıklar ve çeşitli bakteriler de patolojik akıntılara neden olurlar. 
 
Akıntıları Önlemek İçin Yapılması Gerekenler 
Akıntıları önlemek için mutlaka genital hijyene önem verilmelidir. Ancak bunu yaparken vajinanın içini yıkamamak, bölgenin pH değerini değiştirecek kozmetikler kullanmamak gerekir. 
 
Genital sprey, parfüm ya da krem gibi ürünler; parfümlü pedler ya da tamponlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı, çok dar iç çamaşırı, pantolon ya da şort giyilmemelidir. 
 
İç çamaşırını günlük olarak değiştirmek, ıslak mayo ile oturmamak, genel tuvalet hijyenine özen göstermek vajinal akıntılardan korunmak için alınması gereken önlemlerdir. 
 
Bu önlemlerin dışında her kadının altı ayda bir jinekolojik muayene olması ve düzenli olarak smear testi yaptırması da hem genel sağlık hem de olası bir hastalığın erken teşhisi açısından oldukça önemlidir. 
 
Doç. Dr. Taner Usta
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 29
Kayıt tarihi
: 01.10.18
 
 

1974 Antakya doğumlu olan Doç. Dr. Taner Usta, orta öğretimini Özel İçel Koleji'nde, liseyi ise T..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster