Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1007
 

Vajinismusta önerilmeyen tedavi yöntemleri

Vajinismusta önerilmeyen tedavi yöntemleri
 

Vajinismus tedavisinde yanlış uygulamalarla vakit kaybetmeyin.


Son yıllara kadar cinsel sorunlar ve vajinismus hastalığı toplumumuzda daha sık olarak konuşulmaya, hekim ve psikologlar tarafından daha sık olarak ele alınmaya başlamıştır.

Aile içinde pek çok “dolaylı ve direkt sorunlara” yol açan vajinismus sorunu ile ilgili olarak ülkemizde bilimsel anlamda çalışmaları olan klinik sayısı oldukça azdır.
Medya da yavaş yavaş üstü kapalı bu konuyu gündemine almaya başlamıştır.

Yine de Hera Kadın Sağlığı’na başvuran pek çok eğitimli hastalarımız dahi, vajinismus ismini taşıyan böyle bir rahatsızlığı, ilk defa kendi başlarına gelince duyduğunu ve öğrendiğini bize ifade etmektedir.
Jinekolog, psikiyatr ve psikologlar tarafından da vajinismus hastaları “zor bir grup” olarak nitelendirilmekte ve tedavileri çok cazip gelmemektedir. Maalesef bu konuda hekimlerin dahi yanlış bilgileri ve uyguladıkları bir takım yanlış tedavileri bulunmaktadır.

Vajinusmus konusunda kesinlikle önerilmeyen tedavi ve uygulamalar

Hem vajinismus hastaların duyup kendi kendilerine uyguladığı hem de hekim veya psikologlar tarafından hastalara önerilen ancak doğru olmayan bir takım tedavi yöntemleri aşağıda ele alınmıştır. Unutmayınız ki; yapılan her türlü başarısız girişim tedaviye olan inancın azalmasına neden olmaktadır.

Alkol alıp ilişkiye girme
Kişinin alkolle sarhoş olması ilişki için yeterli olmayacak tam aksine cinsellikten soğutabilecek ve ayrıca kişinin dini inançlarını rencide edebilecektir. Ayrıca her cinsel ilişki öncesi alkol almak kişiyi alkol bağımlısı haile getirebilir. Bu şekilde alkol bağımlısı haline gelen pek çok kişi mevcuttur.

Antidepresan veya uyuşturucu ilaçlar kullanma
Sersemlik yapıcı, uyku verici ilaçların kullanılmasına rağmen vajinismus hastalarının cinsel ilişki sırasındaki kasılmaları devam etmektedir.
Diğer taraftan antidepressan ilaçların cinsel isteksizlik, ağızda kuruluk, sersemlik, uyku hali gibi pek çok yan etkileri mevcuttur.
Vajinismus sorunu yaşayan kişilerde, vajinismus problemine eşlik eden bir depresyon (içe çökkünlük) durumu yok ise antidepresan ilacının alınmasına gerek yoktur. Pek çok hastada olan hafif sıkıntılar ise cinsel tedavi sonrası dönemde kendiliğinden düzelecektir.

Genel anestezi alarak (kişi uyutularak) cinsel ilişkiyi deneme
Son derece yanlış bir şekilde hekimler tarafından yönlendirilerek, muayenehane ortamında genel anestezi verilerek (yani yapılan iğnelerle kişi uyutularak) çiftlerden ilişki tecrübesini yaşaması beklenmektedir. Hatta bazı anestezi uzmanları hastaların evlerine giderek hastaları uyutmakta ve bu şekilde eşleri ile birlikte olmalarını istemektedir.
Ancak vajinismus problemine sahip kadınlar genel anestezinin etkisi bittikten sonra kendilerine gelince ilişkiden kaçınmaya devam etmektedirler. Ayrıca bu tür anlamsız girişimler kişileri cinsellikten ve cinsel ilişkiden de soğutabilmektedir.

Belden uyuşturma şeklinde (Epidural veya Spinal anestezi ile) yapılan ilişki denemeleri
Muayenehane veya ev ortamında, epidural veya spinal anestezi adı verilen yöntemlerle belden yapılan iğnelerle belden aşağısı uyuşturulduktan sonra ilişki denemesinde bulunmak başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü çoğu vajinismus hastası ilişki sırasında yalnızca ağrı yaşamaktan çok, ilişkide kanamaktan, hatta yırtılmaktan korkmaktadırlar.
Bu tür tedaviler de yarar yerine zarar getirir ve kişilerin umutlarını kırmaktadır.

Himenektomi (Kızlık zarının çıkarılması)
Pek çok jinekolog tarafından vajinismus hastalarına sıklıkla uygulanan “himenektomi işlemi” yani kızlık zarının ameliyatla çıkartılması, eğer kızlık zarında yapısal bir problem yoksa gereksiz bir işlemdir ve sorunu çözmez. Çünkü vajinismus sorununun nedeni büyük oranda kızlık zarında değil, bilinç dışında yatmaktadır.
Buradaki istisnai durumlar ise kızlık zarının normalden oldukça kalın ve yüksek kenarlı olması (rigid hymen) ile kızlık zarı kenarında bulunan bölgenin aşırı hassasiyeti olarak bilinen “vulvar vestibulitis sendrom” dur.
Her iki durum da basit bir jinekolojik muayene sonrasında tecrübeli bir jinekolog tarafından rahatlıkla tanınabilir ve cerrahi olarak kızlık zarının bölgesel çıkarılması ile tedavi edilebilir.
Diğer tüm durumlarda vajinismus hastalarına himenektomi operasyonu önerilmez. Böyle bir işlem sonrası sorun çözülmeyecek, tam aksine umutsuzluk ve karamsarlıklar artacaktır.

Tek seanslık vajinismus tedavileri
Çok hafif düzeyde vajinismus problemi taşıyan hastalar haricinde tek seanslık cinsel tedaviler asla işe yaramamaktadır. Çünkü vajinismus sorunu çok küçük yaşlardan itibaren gelen derin bir problemdir.
Yalnızca bilgi eksiklikleri ve tecrübesizliklere bağlı cinsel ilişkiye girememe sorunlarında tek seanslık cinsel tedavi çözüm olabilir. Onun haricinde sonuç almak mümkün değildir. Çünkü kimsenin elinde bir sihirli değnek yoktur.

Vajinismus tedavisinde ÖNERMEDİĞİMİZ diğer yöntemler:

Sıcak suda oturma banyoları, buhar banyoları
Vajinal kayganlaştırıcılar (vajinal lubrikanlar) kullanarak ilişki denemesinde bulunma
Kas gevşetici veya ağrı kesici ilaçlar kullanarak ilişki denemesinde bulunma

Vajinismus Tedavi Kliniği Seçerken

    Özellikle hekim tavsiyeleri ile yapılan ve sonuç alınamayan her türlü deneme umutsuzlukları, karamsarlıkları getirerek çiftlerin tedaviye inançlarını kırmaktadır.
    Bu şekilde vajinismus problemi adeta bir çığ gibi büyüyerek çözüm daha da zorlaşmaktadır.
    Çaresizlik içinde çözüme ulaşamayan pek çok hastanın ise son adresleri arasında cinci hocalar, büyücüler ve şarlatanlar bulunmaktadır.
    Bu nedenle biz vajinismus hastalarına araştırarak mutlaka doğru yerde ve doğru bir tedavi yöntemi ile kendilerinin güvendikleri bir merkezi seçmelerini önermekteyiz
    .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Sayın doktorum,aramıza hoş gelmişsen..Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 13.06.2013 10:25
Cevap :
Teşekkürler, Abdülkadir Bey. Sizlere de Merhabalar, Hoşbulduk...  13.06.2013 13:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 7367
Kayıt tarihi
: 18.04.13
 
 

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. 1986 yılı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster