Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
770
 

Var mısın yok musun

Var mısın yok musun
 

O daha bir çocuk..


Şimdi seninle bir minicik oyun oynayacağız. Söylediklerimi dikkatlice yapmanı istiyorum. Evet, başlıyoruz. Şimdi birden üçe kadar sesli olarak say ve parmaklarını şıklat. Şimdi bir daha birden üçe kadar say ve bir daha parmaklarını şıklat. Bir daha tekrar etmeni istiyorum aynı şeyi. Şimdi bir daha yap aynı şeyi. Bir daha, bir daha, bir daha.. Her üç dediğinde şıklat parmaklarını. Şimdi beni iyi dinle:

Parmaklarını her şıklatışında dünyada bir çocuk açlık nedeni ile ölüyor. Evet, evet, her üç saniyede bir çocuk yoksulluk yüzünden, aç kaldığı için, ilaç bulunamadığı için ölüyor. Sen, öğle yemeğinde bitiremediğin son ekmek dilimini çöpe atarken, az önce oynadığımız oyunda ilk parmak şıklatışında ölen çocuğun bir günlük yemeğini atmış oldun. Senin, her sigara içişinde havaya üflediğin parayla, ikinci parmak şıklatmanda ölen çocuk birgün daha fazla yaşayacaktı. Senin her hafta sonu kafeteryada harcadığın parayla, üçüncü çocuk bir hafta fazla yaşayabilecekti. Senin cep telefonuna her kontör yüklemende , bir diğer çocuk on gün daha yaşayabilecekti. Sen otobüsle gideceğin yere hergün taksiyle gitmeseydin, bir çocuğun hayatı daha kurtulmuş olacaktı. Bir ayda makyaj malzemesine verdiğin parayla, on çocuk bir ay daha fazla yaşayacaktı. Bir futbol maçına aldığın bilet parasıyla, on çocuğu on gün doyurabilirdin. Eğer o çocuklardan biri SENİN evladın olmuş olsaydı bu cümleleri ciddiye almış olurdun, ve birşey yapardın.
Şimdi birden üçe kadar say ve parmaklarını şıklat...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şiirsel bir anlatımla insani sorumluluğumuzu hatırlattığınız için teşekkürler. İsrafı önleyecek mekanizma ve organizasyonlar en azından dünyada açlığı önlerdi. Ama en önemlisi bence aile ve nüfus planlaması. Yazınız bana Sanatçı Ruhi Su ile akrabalığınız olup olmadığını düşündürdü. Saygılar.

Turbest 
 29.07.2010 2:05
Cevap :
Teşekkür ediyorum yorumunuz için.Sevgi ve saygılarımla.  29.07.2010 13:57
 

Toplumsal duyarlılık ve yaşam sorumluluğu şart ama bunu siz de yapmalısınız!Saygılar.

DERİN, SADE VE KARIŞIK... 
 28.07.2010 13:44
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Zaten bir çok şey yapmaktayım. Ama bunlar çok cılız kalmakta. Bir kaç kişinin iyi niyetli hareketleri ile olacak iş değil bu. Büyük oranda topluluklar oluşturarak gerekenleri yapmalıyız. Ve sürekli gündem oluşturmalıyız bu konuda.Sevgiyle...  28.07.2010 22:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 655
Kayıt tarihi
: 17.07.10
 
 

Klasik Türk Musikisi, edebiyat, tiyatro, ülkeler, sosyoloji, psikoloji, tasavvuf gibi olgular ilgi a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster