Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
676
 

Vatana Asker

Vatana Asker
 

Ne kadar " Bu son olsun" desek de, bitmiyor, bitemiyor


Yıllar önceydi.

Hatırladığım kadarı ile 1994 yılındaydık.

Eski işyerimdeydik.

Mesai arkadaşlarımdan birinin 6 yaşındaki oğlu anneannesi ile ziyaretimize gelmişti, siyah kıvırcık saçlı, kara gözlü cin gibi bakışlı, zeki bir çocuktu. Okula başlayacaktı, heyecanlıydı.

Arkadaşım bir yıl önce tekrar anne olmuş ve yine bir erkek bebeği olmuştu.

İş yerindeki diğer arkadaşlar, “ Oooo, çok şanslısın, iki erkek birden haa” diyerek takıldıklarında, o da “ Vatana asker yetiştiriyoruz da inşallah o zamana kadar bu terör olayları biter “ diyerek gülümsemişti.

O, vatana yetiştirilen askerlerden biri bu yılın ocak ayında askere gitti. Güneydoğu’da yapıyor askerliğini.

Anne ve baba oğulları ile her gün görüşüyorlar. Büyük bir stres içinde askerliğinin bitmesini bekliyorlar. Baba sıkıntıdan tansiyon hastası olmuş, anne psikolojik destek almaya başlamış.

En son görüştüğümüzde, “ Her sabah yataktan kalkar kalkmaz, evde temizlik yapmaya başlıyordum, hem de öyle böyle değil, bildiğin bahar temizliği, kötü bir haber gelirse, evde her şey yerli yerinde olsun diye, televizyon haberleri gözümüz kulağımız oldu baktım olacak gibi değil, psikologdan yardım istedim. Babası desen tansiyonu 18’den aşağı düşmüyor. Ne olacak böyle bilmiyorum? “ demişti.

Televizyonlarda acı haberi öğrendiğimde, arkadaşımı arayamadım bile, sadece isimlere baktım, bizim kıvırcık saçlı, kara gözlü askerin adı yoktu. Üzüntümden bir süre ne yapacağımı bilemedim.

* * * * * *

Açık Öğretim işletme fakültesine kayıt yaptırmak için gelmişti.

Elindeki sarı zarfı bana uzatarak çok da ilgisiz bir şekilde, “ İnceler misiniz eksik bir şeyler var mı dosyamda? “ dedi.

Dosyaya baktım, eksik bir belge yoktu. Terhis Belgesi ilişti gözüme çünkü açık öğretim öğrencilerinin genellikle zarflarının içinde tecil belgeleri olurdu.

“ Askerlik bitmiş, ne güzel” dedim.

Yüzüme boş boş baktı. Sol gözünde tuhaflık vardı.

“ Bitti hocam “ dedi. “ Beni de bitirdi”.

Devam etti:

“ Ben kaçmadım askerlikten, tam da zamanında gittim, Şırnak’ta yaptım askerliğimi, çatışmaların birinde yaralandım, sol gözümü zor kurtardılar, şimdi sol gözümde yüzde otuz görme kaybı oluştu ama en kötüsü hocam, üç tane arkadaşım kollarımda şehit düştü. Bunu asla unutamam.

Oralarda ölmekten korkmuyorsunuz hocam, vatana kendinizi borçlu hissediyorsunuz, arkadaşlarınızın ardından gitmek istiyorsunuz. Anlatılamaz bir duygu bu. Şimdi ne kadar ömrüm varsa, yaşayacağım hiç bir acı beni yerle bir edemez artık” dedi.

Belgelerin kontrolü bitmişti, orada kalabalığın içinde yaptığımız o kısacık konuşmanın sonunda ikimizin de gözlerinde biriken yaşların nedenini sadece o genç delikanlı ve ben biliyorduk.

* * * * *

“Blog” Not : Ne zaman şehit haberlerini duysam, yüreğimi tarifsiz bir acı kaplar.

“Artık yazmayacağım ben bu konuyla ilgili, yazsam da ne değişiyor? Acımız katlanarak büyüyor” diye düşünmeme rağmen, yine klavyem ve parmaklarım rahat bırakmadı beni.

Ulusca hepimizin ve şehit ailelerinin başı sağ olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1. Bölümdeki 'kıvırcık saçlı'da anlaşılmayan bir bölüm var. Sonlarda bir yerde hem 'acı haber' denilmekte hem de adı listede yok. Hangisi doğru ifade ben tam anlayamadım. Ama ne olursa olsun tümü bir trajedi. Epey oldu okuyalı, ama yorum yazarken bile ruhumu daraltan bloglardan birisi idi. Hep ateş düştüğü yeri yaktı. Selamlar, sevgiler. H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 28.10.2008 14:13
Cevap :
Merhaba Hüseyin Bey, Oradaki " acı haber" den kastım, Aktütün'de yaşananlardı. analtım eksikliği yapmışım sanırım. Bizim kıvırcık saçlı oralarda asker hâla. Sanırım az kaldı bitirmesine ama dediğiniz gibi ateş düştüğü yeri yakıyor ve aslında her yeri yakıyor artık. Çok teşekkür ederim katkılarınız için. Selamlar, sevgiler benden hem size hem ev halkına:)  30.10.2008 7:52
 

hep izleriz bu yaşam hikayelerini..ne acı hep de izleyeceğiz...ellerine sağlık benim güzel arkadaşım...sevgiler

Zadig 
 24.10.2008 12:36
Cevap :
Teşekkür ederim Zadig kardeş, hayat bu acı ama böyle, sen daha iyi bilirsin, yaşananlara tanıklık edenlerden biri olarak. Sevgiler benden:)  27.10.2008 8:18
 

Kötü bir haber alma ihtimaline karşılık evini temiz tutmak. Sadece bu satır bile asker ailelerini yaşadığı dramı sergiliyor bence. Tebrik ediyorum. Esenkalın...

TEKBAŞINA 
 15.10.2008 14:54
Cevap :
O cümleler nasıl etkiledi beni bilemezsiniz. Her zaman söylediğim gibi ,bunlar bildiklerimiz, gördüklerimiz, daha bilmediğimiz yuvalarda ne acılar yaşanıyor, bilmediğimz kaç gencin yaşama hakkı ellerinden alınıyor kimbilir? Teşekkürler katkınıza Kevni Bey, saygı, sevgi ve selamlarımla...  16.10.2008 8:22
 

why they do that?they want to take over the turkey?some body explain me than in english please?

toik nakatana 
 15.10.2008 4:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 1552
Toplam mesaj
: 264
Ort. okunma sayısı
: 1622
Kayıt tarihi
: 12.10.06
 
 

İstanbul doğumluyum ama 20 yıldır Antalya'da yaşıyorum. 3 yaşında bir oğlum var ve eğitimciyim. Kend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster