Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
303
 

Vatandaşı 20 lira vergiyi ödemek için 10 km uzaktaki vergi dairesine götüren düzene yazıklar olsun!

Vatandaşı 20 lira vergiyi ödemek için 10 km uzaktaki vergi dairesine götüren düzene yazıklar olsun!
 

Memur Selahattin’den ürperten rapor

Biz yazsak bile kimin umurunda! Yazılarımızı okuyan mı var ki! Kırk parçaya bölünmüş vergi. Damga vergisi, zart vergisi, zurt vergisi…Tek kalem yap şunu be adam; insanlar ne ödediğini bilsin! Hem niye kırk kere vergi dairesine gelsin. Yazık değil mi insanlara!

İnsanlarda kabahat, ödeme anasını satıyım; onca memur çalıştırıyor, gelsin alsın! Her ay beyanname veriyorum; 20 lira damga vergisi çıkıyor. Bu 20 lirayı ödemek için her ay 20 lira da yol parası verip kalkacağım 10 km ötedeki vergi dairesine gideceğim. Git gel, vergi dairesinde kuyruklar, yarım günün gidiyor, işinden gücünden oluyorsun. 20 lira damga vergisi için ya! Ödemesen gecikme zammı, hadi vazgeçtik banka hesabına bloke, arabana haciz, uğraş dur işin yoksa. Muhasebeciye versen adam ödemiyor, atıyor cebine. İnternetten ödermişim; bilgisayar mühendisiyim sanki ben. Okumam yazmam bile yok, doğru dürüs.

5. katta asansörsüz vergi daireleri, merdivenlerde bayılanlar, kalp krizi geçirenler, 10 lira vergi borcu için 100 bin liralık arabaya haciz koymalar, miktarına bakmaksızın banka hesaplarını donduranlar, dul yetim aylığına bile haciz koymalar… Şimdi bir de nasılsa işlemler internetten yapılıyor diye vergi daireleri derebeyi şatosu gibi kentin uzak muhkem yerlerine kompleks şeklinde yapılıyor. Sen Pendik’te oturabilirsin; vergi dairen Kadıköy’de hahahahahaha! Nasılsa gitmeyecekmişsin, ya gitmen gerekirse…

Okudun mu Kerim Korkut’un vergi modelini? Adam vatandaşa, mükellefe en küçük bir külfet yüklüyor mu? Parasını alıyor o kadar. 20 lira damga vergisini ödemek için her ay 10 km uzaktaki vergi dairesine gidilir mi ya! Hay insafınız kurusun sizin!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Korkusuz Kerim:Yani bu yazıya helal olsun sayın yazar demek yetmiyor,bu yazarı alnından öpmek gerekiyor.Sizin modeli de göreceğiz,20 lira için memuru eve gönderirsin bizi rezil ve rüsva edeceksin.Sende 20 lira borcu almak için 60 lira harcarsın.Senin gibi diyenleri çok gördük.Bu raporu yazan memur mutlaka Amasyalıdır.Belki de Taşovalıdır.Selamlar sayın Kıymetli..

Mehmet Burakgazi 
 09.03.2013 19:06
Cevap :
Korkusuz Kerim demişsiniz ama her halde başka birini kastettiğiniz.  10.03.2013 7:03
 

Vergi ödemek için Pendik'ten Kadıköy'e giden mükellefe sormak isterim, pendikte vergi dairesi, postane,yok mu, böyle abartılı eleştirilerle düzen düzeltmek mümkün değil, bilişim çağında yaşarken olanaklarımızı da kıullanmalıyız,ayrıca dürüst görevini yapan muhasebecileri tenzih etmeniz gerekirdi, yine de gündeme getirmeniz yararlı olmuştur,saygılarımla.

İsmail Kavasoğlu 
 09.03.2013 18:20
 

bunu yazanin ozru kabahatinden buyuk, muhasebeciye verse cebine atarmis, Internet'ten odeyemezmis okumasi yazmasi yokmus ... sen devlete dil uzatmadan once kendine bak

Demokrasi Penceresinden 
 09.03.2013 16:00
Cevap :
Haklısınız, tabii ki yazdığımız kadar değil. Ama siz de hak verirsiniz ki bazı eksikler var ve insanlar ciddi zorluk yaşıyorlar.Mükelleflerin şikayetlerini dinleyip öyle yazıyoruz.Biraz da sesimizi yükseltiyoruz. Yetkililer bu konularda biraz daha kendilerini sorumlu hissetsinler istiyoruz. Biz devletimize düşman değiliz.Yorumunuza teşekkür ediyorum.Olumlu olumsuz her türlü eleştirinizi saygı ile karşılayacağımı bilmenizi isterim.Ve çok da memnun olurum.Yazılarımı incelemeniz ve yorumlarınız benim için çok değerli.Çünkü birikimli biri olduğunuz anlaşılıyor. Hepimizin eksikleri,yanlışları olabilir. Ben dünyadaki hiç kimseyi karşıma alamam.Bu benim düşünce yapıma aykırı. Doğru tektir.Demek ki siz yazılarımın doğruya gitmediğini düşünüyorsunuz.Saygılarımla.Sağlıklı ve mutlu günler dilerim efendim.  09.03.2013 16:42
 

Borcu yatırmayan daha çok sevilir bankalar ve diğerleri tarafından çünkü borç ödeyemeyen getirisi yüksektir.Şimdi güya yasaları değiştiler ya haberin yokken icra geliyor malına haberin bile olmuyormuş. Tebligat yollanıyor evet gitti 1 hafta bekle sonra paldır küldür saldır. Onlar koyuyorya cebimize parayı onlar çalışıp kazanıyor halk kimin umrunda ...selam ve saygılarımla yine asabiye bağlanmadan kaçayım:)

Tülay EKER 
 09.03.2013 15:04
Cevap :
Devletimize karşı bunları yazmak elbette bizleri üzüyor. Doğru ve güzel yapılan şeyleri de anlatıyoruz ama.  09.03.2013 16:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6178
Toplam yorum
: 15177
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster