Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '17

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
17909
 

Yahudilerle Araplar aynı soydan mı geliyor?

Yahudilerle Araplar aynı soydan mı geliyor?
 

“İbrahim peygamber Halkın Babası anlamına gelmektedir. Musevilik ve Hristiyanlığa göre din büyüğü, İslam'a göre peygamberdir. İshak ve İsmail'in babasıdır. Bu nedenle Yahudilerin ve Arapların atası olduğuna inanılır.

üç İlâhi dinin de atası kabul edilen İbrahim'in iki oğlundan biri. Diğer oğlu İsmail'dir.
İshak, Allah'ın İbrahime vaat ettiği ve kısır olan eşi Sara'dan mucizevi bir şekilde doğan oğuldur. Yakup Peygamberin babasıdır. Yani İsrailoğulları, İshak peygamberin soyundan gelmektedir. Türkçe'deki anlami güler yüz olan bir isimdir.

İslam dininin kutsal kitabı Kur'an'da adı geçen peygamberlerdendir. Babasının İslam peygamberlerinden İbrahim olduğu, annesinin de Hacer olduğu geçer.

Hz.İbrahim'in eşi Hacer Hami ve Sara Sami ırkındandır...Yani aslında kardeştirler...Tarih boyunca da birbirlerinden kız almış vermişlerdir...Yani Hz.İbrahim'in iki oğlunun soyu birbirine evlilik yolu ile karışmışlardır...Yahudi, Arap' tan kız alınca o melez soy Yahudileşmiş ve tersi olunca da Yahudi kızlarıyla evlenen Arap erkeklerinin melez soyu ise Araplaşmıştır ( Kureyş ve Kurayza ).

Yahudilerin tüm kabileleri Araplara " asimile " olmuştur...İkisi dışında...Moab ve Amon....Bu iki kabile yani Lut peygamberin iki kızından, Tevrat'ta belirtilen iki kabile ise yahudilerdir...” (internetten alıntı)

İnternette (halklara duyduğumuz saygı nedeniyle kişisel yorumların bazılarını almadık) bu gibi bilgiler yer almakta. Tabii ki bunlar oldukça şaşırtıcı iddialar. Yani Araplarla Yahudiler pek de aynı soydan gelmişler gibi görünmüyorlar. Gerçi tarihin binlerce yıl öncesinde neler oldu bilemeyiz. Bakın mesela Kızılderililerin Türk olabileceği iddiaları da var.

Araplarla Yahudilerin aynı soydan geldiği iddialarına karşı iki tane önemli neden var: Madem aynı soydan geliyorlar neden Araplar esmer, Yahudiler beyaz? İklimsel bakarsak sonuçta iki millet de aynı coğrafyada yaşıyor.

Diğeri ise, neden birbirlerine düşmanlar? Hani herhalde bu milletler köklerini araştırmışlardır. Aralarında bir yakınlık gördülerse bu anlamsız kavgayı bitirmeleri gerekmez miydi?

Yalnız burada Arapların Müslüman, Yahudilerinse Musevi olması bu zıtlıkta etken olmuş olabilir çünkü her iki halk da din temelli bir yapıya sahip.

Ama yani bu iki halkın kardeş olduğu ile ilgili iddialar neden bilimin konusu olmamış. Ortadoğu müze gibi.Bu iki milletin kardeş olduğunu anlamak için kumları karıştırsan delil bulursun.

Belki de bilimsel bir temeli yok, tevatür. Ama bir yandan da şöyle düşünüyorsun. Sonuçta bu iki halk binlerce yıldır bu coğrafyada vardılar. Gerçi Arapların kökeni (Sami ırkının bilinmeyen zamanlarda Afrika’dan Arap yarımadasına geçtiği de söyleniyor ama o bilinmeyen zamanlar o kadar eski ki belki o zamanlar biz bile Afrika’dan gelmiş olabiliriz) Yani bu iki millet aynı kökten gelmelerini doğrulayacak kadar eski zamanlardan beri yanyanalar.

Belki de (kardeş bile olsalar) aralarındaki nefretin (birbirlerini lanetli görmeleri gibi) tarihsel nedenleri var. Ben –eğer aynı soydansalar tabi- bu ihtimali daha öne alıyorum. Yani işte ayrı dinden olmaları, Siyonizm gerçeği gibi sonradan ortaya çıkmış düşmanlıklar bugünkü Yahudi-Arap karşıtlığını yaratacak güçte bir neden olamazlar. İnsan kardeşiyle can düşman olsa bile bir noktada düşünür.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bütün insanlar kardeştir, hepimiz Âdem’in çocuklarıyız, tabiî ki Araplarla İsrail oğulları Hami Sami oluşları itibariyle insanlık ağacının bir dalıdır; ama diğer dalların da bunlardan farkı yoktur. Anlatmak istediği de buydu zaten. Bu ikili kardeş karşısında milletimizin durumunu anlamak istersen, 22 Ocak 2015 tarihli “Aslı’nın Peşinde, Arzu’nun kanatları altında…” başlıklı yazıyı okumanı öneririm. Önerdiğim yazının güncel bir yanının da olduğunu belirtmek isterim, görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 08.03.2017 15:59
Cevap :
Söz konusu yazıyı arattım bulamadım.Diğer şekilde yüzlerce yazının içinden tek tek aramam gerekti...Ama ben konuyu anladım. Rastlarsam yine okurum.  10.03.2017 22:08
 

Bizim halk içinde de en şiddetli kavgalar kardeşler arasında çıkabiliyor. Özellikle de miras ve yaşlı ana babaya bakma davalarında. Soydan kardeş olmak nefret etmeye engel olmuyor. Düşmanlık dediğimiz zaten çıkar kavgasının bahanesidir. Herkesin düşmanı aslında kendi şeytanıdır. Böyle olduğu hâlde herkes düşmanını lanetler ve Allah için kutsanmış savaşla yok edilmesi gereken şeytan nesli görür. Araplar ve Yahudiler soydan kardeş olsalar bile evrimleşerek değişip düşman olmuşlardır. Tarihi gerçek onları kardeşçe kucaklatma nedeni asla yapılamaz. Sadece geleceğin tarihi iki kardeşin çıkarını barışta birleştirebilirse Arap ve Yahudi kardeşçe kucaklaşırlar. O da en az bin yıl sürecek bir uygarlık evrimiyle ancak olur. Şimdi yapılacak en iyi şey sınırlarını BM zor gücüyle tescil edip aralarına duvar çekmektir.

Muharrem Soyek 
 08.03.2017 11:59
Cevap :
"Araplar ve Yahudiler soydan kardeş olsalar bile evrimleşerek değişip düşman olmuşlardır. Tarihi gerçek onları kardeşçe kucaklatma nedeni asla yapılamaz. Sadece geleceğin tarihi iki kardeşin çıkarını barışta birleştirebilirse Arap ve Yahudi kardeşçe kucaklaşırlar. O da en az bin yıl sürecek bir uygarlık evrimiyle ancak olur. Şimdi yapılacak en iyi şey sınırlarını BM zor gücüyle tescil edip aralarına duvar çekmektir." Tekrar tekrar okuduğum bu bölüm çok şey anlatıyor.  10.03.2017 22:32
 

Gerçekte insanlar ikiye ayrılır, iyi insanlar, kötü insanlar; iyi insanlar kendi dışındakilerle iyi geçinir, hak ve hukuk gözetir, kötü insanlarsa, hak ve hukuk ihlali yaparlar, hatta kendilerini seçkin görme gibi bir huyları da olur. Öyle ya, dünün ezileni de gücü ele geçirince kendini seçkin görmüyor mu? Ama toplumları genelleyerek iyi toplum, kötü toplum diyemeyiz; çünkü içlerinde iyiler de vardır kötüler de. İyiler, barış içinde yaşamayı arzularken, kötüler, barışın değil savaşın müdavimidirler. İyiler, yanlış yapmaktan Allah’a sığınırlar, kötülerin kime sığındığı da eylemlerinden bellidir. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 07.03.2017 13:33
Cevap :
Ama toplumları genelleyerek iyi toplum, kötü toplum diyemeyiz; çünkü içlerinde iyiler de vardır kötüler de. İyiler, barış içinde yaşamayı arzularken, kötüler, barışın değil savaşın müdavimidirler. İyiler, yanlış yapmaktan Allah’a sığınırlar, kötülerin kime sığındığı da eylemlerinden bellidir." Yine de sanki Araplarla Yahudiler aynı soydan değil" diyorsun.  07.03.2017 22:59
 

Sosyolojik gerçek soyun pekte anlamı yok diyor, Yahudilerin içinden pek çok Peygamber çıkmıştır; ama Peygamberlerinden bazıları öldürmüşlerdir, buna Hz. İsa da dâhildir. Roma İmparatorluğunu da kışkırtarak Hz. İsa’yı çarmıha germişlerdir. Hz. İsa, İsrail oğullarından gelen son Peygamberdir. Ve son Peygamber İshak’ın değil, İsmail’in (Arap) soyundan gelir, Peygamberimiz Hz. Muhammed. Ne var ki Peygamberimiz Hz. Muhammed’de başlangıçta çok çile çeker Ebucehillerden. Diğer milletleri de bu sosyolojik analiz üzerinden değerlendirebilirsin, hak ve hukuk peşinde olanlar tarih boyu çile çekmişlerdir.

Rıza Üsküdar 
 07.03.2017 13:32
Cevap :
"Sosyolojik gerçek soyun pekte anlamı yok diyor, Yahudilerin içinden pek çok Peygamber çıkmıştır; ama Peygamberlerinden bazıları öldürmüşlerdir, buna Hz. İsa da dâhildir. Roma İmparatorluğunu da kışkırtarak Hz. İsa’yı çarmıha germişlerdir. Hz. İsa, İsrail oğullarından gelen son Peygamberdir. Ve son Peygamber İshak’ın değil, İsmail’in (Arap) soyundan gelir," Buradan iddiaya katılıp katılmadığını anlayamadım.   07.03.2017 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5700
Toplam yorum
: 14381
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster