Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
477
 

Yaşlılık

Yaşlılık
 

YAŞLI İNSAN(ALINTI)


Yaşlanma, organizmanın giderek biyolojik verimliliğinin yitirmesi, çevresine uyumda güçlük çekmesi ve direnç mekanizmalarında gerileme olarak tanımlanabilir. Tıbbi ve toplumsal gelişmelerin yaşlılığın sınırını sürekli olarak yukarı çekmelerine karşın genel uygulama 65 yaşın başlangıç olarak kabul edilmektedir.

Ancak kronolojik yaşın tek ölçüt olması doğru değildir. Günümüzde her bir bireyin biyolojik, psikolojik ve sosyal yaşantılarından söz edilmektedir. Bunun yanı sıra farklı genetik ve sosyokültürel gruplarda normal yaşlanma özelliklerinin farklı olduğu öngörüldüğünden "normal yaşlanmaya ilişkin tek bir tanım yapılamamaktadır. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte tıptaki yeni buluşlar, bireyin kendine ve yaşamına daha fazla değer vermesi insan ömrünün uzamasına yol açmıştır ve dünyada 65 yaş ve üzerindeki insanların sayısı hızla artmaktadır.

Ülkemizde yaşlı nüfusun toplumdaki oranı yaklaşık % 4,5 iken 2030'larda bu oranın %6 olması beklenmektedir. Yaşlılık, yaşam sürecinin; çocukluk, gençlik, erişkinlik gibi doğal bir çağıdır. Yaşlılık dönemi üçe ayrılır: Genç yaşlılar (65–74 yaş) Orta yaşlılar (75–84) İleri derecede yaşlılar (85 yaş ve üzeri). Yaşlanmaya bağlı olarak fiziksel aktivitede bazı değişiklikler görülür. Genel olarak kas dokusunda bir azalma olur. Kadınlarda özellikle menopozdan sonraki dönemde yoğun bir şekilde kemik kayıpları ortaya çıkar. Bu kayıplara bağlı olarak boy kısalmaları, omurlarda çökmeler, hatta kırıklar olabilir. Yaşlanmayla birlikte zihinsel değişiklikler de ortaya çıkar.

Algılamada ve yaratıcı yeteneklerde yaşlanmayla birlikte bir azalma, dikkatsizlik ve düşünme hızında yavaşlama görülebilir. Öğrenme yeteneğindeki azalmaya, hareketlerdeki yavaşlama da eşlik edebilir. Yaşlılıkta zihinsel değişikliklere paralel olarak, kişilikte de bazı değişiklikler oluşabilir. Yeni durumlara uyum sağlayabilme, yeni düşünceleri kabul etmede güçlük yaşanabilir.

Çevreye karşı daha az ilgili, kendi bedenine ve kendine karşı daha ilgili olup, ilişkilerde daha derin ve seçici olabilirler. Yeniliklerden ürkebilirler ve eski yaşamlarını özlerler. Sağlıklarına aşırı önem verirler. Aşırı tutumluluk, kişisel eşyalarına karşı bağımlılık gelişebilir. Ve unutkanlık başlar. Aşağıdaki söylenmiş güzel sözleri, yabana atmamak gerekir. Sağlıklı, mutlu yaşlanmalra.

NAHİDE ÇELEBİ

Gençlik bir hayat devresi değil, bir akıl halidir.


Yıllar cildi buruşturabilir, ancak heyecanların bitişiyle ruh buruşur.


İnsan kendine olan güveni kadar genç,


Kuşkusu kadar yaşlı,


Cesareti kadar genç,


Korkuları kadar yaşlı,


Umudu kadar genç,


Bezginliği kadar yaşlıdır.


Hiç kimse fazla yaşamış olmakla yaşlanmaz.


İnsanları yaşlandıran, ideallerinin bitmesidir.


Kalbi sevdikçe, neşe duydukça, güzellikleri fark ettikçe, beyni yeni şeyler keşfettikçe, herkes gençtir.


İnsanlar yaşadıkça yaşlandıklarını sanırlar,


Halbuki yaşamadıkça yaşlanırlar.


İnsan, yaşlı olmaya karar verdiği gün yaşlanır.”

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam yine çok güzeldi elinize yüreğinize sağlık.Yaşlanmak yol almaktır,yaşlanırken farkındalık artar ve hayat gözümüzde farklılaşır.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 20.07.2012 11:11
Cevap :
Güzel yorumuna teşekkür ederim.Tahlilllerin yerinde.Sevgiler.NAHİDE  20.07.2012 15:46
 

Çok gençken de hayatı bitirmiş olabilirsin kafanda...O zaman yaşıyor mu olursun..?

Arzu Elif 
 20.07.2012 10:24
 

Çok güzel..Şiir de mükemmel...''17 yaşında içi geçmiş bir moruk olmaktansa, 70 yaşında yaşama bağlı bir delikanlı olmayı yeğlerim. ''Saygılarımla...

Mesut Selek 
 19.07.2012 22:57
Cevap :
Sizin gibi delikanlıya can kurban sevgili Hocam.İnsan hissettiği yaştadır.Mübrek Ramazanınız hayırlı olsun.Saygılar.NAHİDE  19.07.2012 23:55
 

Umarım güzel güzel yaşlanırız.Kaleminize sağlık.

kemal akbayrak 
 19.07.2012 22:29
Cevap :
Dğerli kardeşim!Yorumunuza çok teşekkür ederim.İnsan hissettiği yaştadır.Her yaşın güzelliği ayrıdır.Ben bu yaşımda üretkenim, neşeliyim, yaşamayı seviyorum.İyi akşamlar, sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  19.07.2012 23:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1888
Toplam yorum
: 11498
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster