Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '06

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
8021
 

Yeldeğirmeni yetiştirme yurdu

Yeldeğirmeni yetiştirme yurdu
 

Gazetelerde ,Yetiştirme Yurtlarıyla ilgili haberleri okuyunca,daldım, gittim çoook eskilere .....Yetiştirme Yutlarında,yaşanan gerçek hayat hikayelerini ,orada yetişen gençlerimizden dinlemek gerekir.... Görülen resim İstanbul Kadıköy,Yeldeğirmeni Çocuk Islah Evinin tabelesıdır. Görüldüğü gibi ,kuş pisliklerinden dolayı, yazısı bile okunmuyor . Yorum sizin.... Tabelası böyle olan bir yerin , ıslah edilmek üzere , yurda teslim edilen çucukların durumunu düşünmek gerekir. Islah edilmek üzere buraya bırakılan çocuklar gündüz ,zamanlarının çoğunu ,sokakta başıboş dolaşarak geçirmektedirler.Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, 81 Ilde Il Müdürlükleri ve bağlı kuruluşları ile Ülkemizde korunmaya muhtaç çocuk, genç, yaşlı, özürlü kişi ve ailelere gündüzlü ve yatılı hizmet götüren en büyük ailedir.

2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ile, korunmaya muhtaç çocuğun bakımı, yetiştirilmesi ve topluma kazandırılması görevi Sosyal Hizmetler ve ÇocukEsirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. Merkezde bu görev Aile ve Çocuk Hizmetleri Daire Başkanlığı’na ve Yetiştirme Yurtları Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir.

1983 yılında yürürlüğe giren 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu'na göre Korunmaya Muhtaç Çocuk

“Beden,ruh ve ahlak gelişimleri veya şahsi güvenlikleri tehlikede olup"

a) Ana veya babasız, ana babasız,
b) Ana veya babası veya her ikisi de belli olmayan,
c) Ana veya babası veya her ikisi tarafından terk edilen,
d) Ana veya babası tarafından ihmal edilip, fuhuş, dilencilik, alkollü içkileri veya uyuşturucu madde kullanma gibi her türlü sosyal tehlikelere karşı savunmasız bırakılan ve başıboşluğa sürüklenen çocuklar” olarak tanımlanmıştır.

Yetiştirme Yurtları ise, yukarıda tanımı yapılan 13-18 yaş arası korunmaya muhtaç çocukları korumak, bakmak ve bir iş veya meslek sahibi edilmeleri ve topluma yararlı kişiler olarak yetiştirilmelerini sağlamakla görevli ve yükümlü olan yatılı sosyal hizmet kuruluşlarıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yeldeğirmeni yetiştirme yurdu; 6-18 yaş arasında olan ve ebeveyni tarafından ihmal ve istismar edilerek her türlü tehlikeye karşı korumasız bırakılan, sokakta yaşayan çocukları yeniden topluma kazandırmak amacıyla hizmet vermektedir! 07.01.2007 sabah gazetesi “İstanbul'daki Yeldeğirmenindeki yurtta 16-17 yaşındaki iki çocuk, aynı yurtta barınan 16 yaşındaki T.K.'ye tecavüzden tutuklandı.

Latif 
 13.01.2007 8:21
 

Yeldeğirmeni Çocuk Yurdu Binası komple boyandı ve eski tabelasıda söküldü. Şu sıralarrda.Yurtta otuz civarında delikanlı, çocuğumuz kalmakta...Latif Başaran

Latif 
 26.11.2006 16:20
 

Peki bu cocuklara 18 yasindan sonra ne oluyor?

Sezin M 
 15.10.2006 6:40
Cevap :
18 yaşını tamamlamış olan korunmaya muhtaç çocuklardan; 1-Ortaöğretimedevamedenlerin20yaşınakadar, 2- Yüksek öğrenime devam edenlerin 25 yaşına kadar, b) Öğrenime devam etmeyen 18 yaşını doldurmuş çocukların bir iş veya meslek sahibi edilerek kendi kendilerine yeterli olabilmelerinin sağlanması amacıyla 20 yaşına kadar, c) Bedensel, zihinsel ve ruhsal engelleri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda bulunan ve çalışmaktan aciz olan çocukların korunma kararları uzatılabilir. Bunlardan korunma kararı kalkmış, ancak tek başına yaşamını sürdüremeyecek durumda bulunan kız çocukları, Kurumca himaye olunur. Bu çocukların emek karşılığı iaşe, ibate ve harçlıkları Kurumca karşılanmak kaydıyla Kurum hizmetlerinde çalışmaları da sağlanabilir. Yasanın da öngördüğü biçimde söz konusu çocukların, Türk örf, adet, inanç ve milli ahlakına sahip, kendine güvenen, insan sevgi ve saygısıyla dolu Atatürkçü düşünce ve Atatürk İlke ve İnkılaplarına uygun olarak yetiştirilmelerine, bir iş ve meslek sa  15.10.2006 23:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 1565
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4522
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster