Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1258
 

Yetişkin Felaketleri. 6 : Paraya tapma

Yetişkin Felaketleri. 6 : Paraya tapma
 

İnsanın fakrü zaruret içinde olup da çırpınması nasıl büyük felaketse, çok para içinde olup da o paranın kıymetini bilmemesi ; çar çur etmesi veya değerlendirilmesi gereken yerde değerlendirememesi de felakettir. Bana öyle geliyor.

Bazı insanlara şans, talih kısmet… ne derseniz deyiniz, Allah para vermiştir. Veya bütün ömrünce çalışıp kendi biriktirmiştir. Parası vardır.

Ama çoğu insan çok parası olduğu halde ne yapacağını bilemezler.

Herhalde ilginç bir araştırma sorusu olurdu? “Eğer 100 milyon dolar paranız olsa , ne yapardınız?
Zaman zaman, özellikle, büyük yılbaşı ikramiyelerinden önce insanlara böyle sorular sorulur, ama ne yazık ki pek de ilginç yanıtlar alınmaz…

Ne derler, sözgelimi : “İlk önce kendime çok güzel bir ev alırım, altıma en son model araba alırım…”
Muhabir sorar :  “ Eee.. daha başka ne yaparsınız…?”

Belki de yukardakilere ek olarak : “Çoluk çocuğuma da birer ev alırım…”  “Başka… ?” Pek fazla da ilginç yanıtlar gelmez. Demek ki hayattan beklenenler daha çok bunlardır. Tümü de dünyada kolayca bırakılıp öteki tarafa gidilecek şeyler…

Ne yazık … Bu dünyadan, altın içinde, para içinde yüzen nice Karun’lar gelip geçtiler. Hiç biri de o altınları, liraları öteki dünyaya götüremediler. Götürseler bile bu paralar orada geçmez ki..!

Ama o biriktirdikleri, sahip oldukları altınlara, liralara tapan çok insan vardır… Ve kendilerini diğer insanlardan, bu altınları yüzünden çok farklı, çok üstün görürler.

Bu altınlar, dolarlar, liralar bazı insanları  iyice şaşırtır. Bir yerden sonra koparlar. İçki, işret, yeme, yedirme, esrar, eroin… derken o insanlar hem sahip oldukları paraların dibine darı ekerler; sonra da kendi sağlıklarını mahvederler… Ve en önemlisi insanların kendilerine güvenini kaybederler. Bir yerden sonra artık, her şeyin sonuna gelirler ; “Sıfırı tüketirler…”

Parasını har vurup harman savuran, çoluk çocuğunun rızkını içkiye, kumara… gereksiz yerlere yatıran insanların tersine bazı insanlar da paralarını bir türlü harcayamazlar.

Parası olup da gerekli yerlere harcayamanın adı cimrilikdir. Cimri ; hasis, varyemez, pinti ..  gibi anlamlara da gelmektedir. Elindeki mal veya parayı harcayamayan ve türlü sıkıntılara katlanarak daha çok biriktirmeye çalışan kişidir Cimri. Bir düşünceye göre  “Cimriliğin başlıca nedeni aşırı mal hırsı ve gelecekte yoksul kalma korkusudur.” Ama, aslında tiyatroda ve sinemada gösterilen “Cimri” tasvirleri komiktir ve bazen dramatiktir… Veyl olsun onlara!

Eli sıkı insanlar arkadaşları arasında sık sık alay konusu olabilirler.

Ama insanlar arasında, ne insanlar çıktı; hayır hasenat yapmakta ancak kendileriyle yarışabilirler. Çoğu kişiler de onların iyilik yaptıklarını, paralarını iyilik uğrunda, yardım uğrunda harcadığını bile bilmezler.  Dünya’da, Türkiye’de yapılmış bir çok okulun, yurdun, ve değişik yardım kurumlarının ardında onların isimleri vardır..  Çoğunun adları yaptıkları iyilikleriyle birlikte ebediyete intikal edip, gider…

Evet, “bir ev, bir araba… Sonra bir ev, bir araba daha…” Bazı insanlar bundan ötesini düşünemezler.

Oysa paranın iyilik ve yardımlardan başka gidebileceği ne kadar çok yeri vardır. Örneğin, çeşitli sanatçılar tarafından yapılmış ender sanat eserleri olan resimler, heykeller galerilerde satın alınmayı beklemektedirler. Bu eserler aslında iyi seçilirse en hızlı değerlenen varlıklardır.

Paranın satın  alabileceği en değerli şey bana göre, dünyanın en güzel ülkelerinin gezilip görülmesidir. “Okuyanla okumayan bir olur mu?” demişler. Ben de derim ki “Gezenle, oturan adam bir olur mu..?” İnsan dünyayı gezip görmeli. Tavuk kümesi gibi belli bir yeri belleyip, oraya tıkılıp kalmamalı.

Ve paranın satın alabileceği en değerli şeylerden biri de, dünyada basımı tükenmiş fakat varlığı bilinen değerli kitapları bulup kütüphanene kazandırmaktır.

Fakat benim çok param olsaydı, en çok dünyada saygı duyduğum, bilim adamlarını ve sanatçıları ziyaret edip, hiç olmazsa kısa bir söyleşide bulunmak isterdim. Ne yapalım bu da benim isteğim.

Geçen gün gittim sevdiğim bir şairi gördüm, ziyaret ettim. Onunla görüşmem bana bir dolu mutluluk hissi verdi. Öyle insanlar aslında ender insanlardır.

İster paranızı gömün, ister  bankalarda sittin sene tutun.. Bu size gerçekte hiçbir şey kazandırmaz. Ama fakir bir genci okutmanın gururu, gizli sevinci insanı belki de dünyada da, öteki dünyada da en mutlu edecek olaylardan biridir.

Diyelim dünya kadar paranız var…

O paralarla  ne içip, ıçıp, hovardalık edin…
 Ne de yorgan içine gömün…
 Ne de “daha da çok kazanacağım..”  hırsıyla ömrünüzü heder edin…

Siz kullanmasını bilmiyorsanız; akıllı insanlardan biraz akıl alın ve yararlı yerlere harcayın. Muhtaç olan insanlara verin. Hayatta biraz parayla hayatının akışını kökten değiştirebilecek o kadar çok insan var ki! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hiç böyle çok param olmadığı için ne yaparım diye düşünmedim.

Kerim Korkut 
 18.11.2012 11:43
Cevap :
Zaten çoğu insanın da yok. Galiba ben bu yazıyı boşuna yazdım Kerim Bey. Saygılar, esenlikler.  18.11.2012 13:15
 

Kıymetli Üstat Erdal CEYHAN: Para denen nesne insanlığın sıfatını değiştirdi,bakışını,görüşünü,değiştirdi,değerleri yok ettirdi ve nihayetinde onu nasıl kullanacağını şaşırdı.Dünya bir tarafa,para bir tarafa ayrıldı.Zavallı İnsanlık ortada kaldı.Bu yazınızdan sonra belki bazıları parayı nasıl kullanacağını bilir.Selam ve saygılar sunuyorum..Bilgi: Kayıp ve meçhul yorumlarımdan biri bulunmuştur.müjdeler olsun..

Mehmet Burakgazi 
 14.11.2012 7:21
Cevap :
Ben sana demedim mi...Bazen basmakta gecikiyorlar. Ben sizin sadık yorumcunuzum. Defterler devam ediyor. Para meselesi ise çağımızın en dert meselelerinden biridir. Paran olmasa bir türlü; olsa bir türlü. Ama biz ne karışıyoruz ki...Neyse... Saygılar.  14.11.2012 14:18
 

Merhaba Erdal bey, "Paranın dini imanı olmaz" sözü birçok kişinin öncü kabul ettiği birine aittir. Bu da sistemin insanlara neyi dikte ettiği hakkında ilginç ip uçları veriyor diye düşünüyorum. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 13.11.2012 11:15
Cevap :
Valla , benim bildiğim çok para insanı biraz doğru yoldan çıkarır. Doğru mudur bilmem? Ama çok paran olsa da iyi harcamadıktan sonra, ziya zebil ettikten sonra neye yarar. burada da akıllı olmak gerekir. Saygılar.  13.11.2012 16:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 740
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster