Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
549
 

Yüzde 58 ile Türk halkı ne dedi

Yüzde 58 ile Türk halkı ne dedi
 

internetten


Türkiyemiz özellikle son yıllarda değişim arzularının yoğun yaşandığı bir ülke durumuna gelmiştir. Batının kullandığı tüm medeni araç ve gereçleri kullanmak istemektedir. Artık eskiden olduğu gibi BİR LOKMA BİR HIRKA dönemi çoktan geride kalmıştır. Ak Parti döneminde yapılan iki anayasa referandumu da bu iddiamı doğrulamaktadır.

Demokrası ve onun nimetleri, halk tarafından tadılmak istenmektedir. Devletin bekası (yaşaması) için halkın alabildiğine ezildiği bir ülke olmaktan, miletin refahı için devletin azamı özen gösterdiği bir ülke olmak Türk halkının da en doğal hakkıdır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkemizin bulunduğu ekonomik ve sosyal şartlar karşısında devletin yapmış olduğu Anayasal ve yasal uygulamalar, bu gün artık geçerliliğini çoktan kaybetmiştir. Devletin halktan korkma dönemi geride kalmıştır. Devleti yönetenler, halkın güncel sorunlarını çözebilecek yeni yol ve yöntemler bulmak ve uygulamak zorunda kendilerini hissetmelidirler.

Halk, sorunlarını çözebilecek projelerinin olduğuna inanmadığı siyasi partilere oy vermemektedir. Eğitim düzeyi giderek yükselen Türk halkı, içi boş vaatlerle kandırılabilir olmaktan çıkmıştır. Bu nedenle artık Türkiye'de siyaset yapanlar bu gerçeği göz önüne almak mecburiyetindedirler.

Halka hesap vermek durumunda olmayan brokratik devlet kurumlarının halk adına karar verir durumda olmaları kabul edilebilir bir yaklaşım değildir.

Askeri vesayet sivil yargı vesayeti ve brokratik vesayet, parlementoyu öylesine kuşatmış ki, parlemento artık ne Anayasa ve ne de yasa çıkarabilmektedir. Parlemento işe yaramaz hale gelmiş duruma gelmiştir. Bütün milletvekillerinin oyları ile kabul edilmiş bir Anayasa ve yasa değişikliği olsa bile bunun yasalaşmasına izin verilmeyebiliyor.

Bütün bunlar ülkemizde çok yakın bir tarihte yaşandı, 411 milletvekilinin oyları kabul edilmiş bir Anayasa değişikliği Anayasa Mahkemesinin 11 kişilik heyetinin onayından geçemedi. Bu durum demokrası adına bir faciadır.

Halkı cahil sanıp kendilerini alim sanan bir grup azınlığın da bu gerçeği görmelerinin vakti gelmiş ve geçmektedir. Halk iktidara bir alternatif ister. Muhalefet bu alternatif olma başarısını göstermek zurundadır. Statükoyu korumaya çalışmakla iktidar alternatifi olunamayacağını anlayamayanlara 12 Eylül 2010 da Türk halkı yeni bir ders daha vermiştir.

İktidarda bulunan Ak Partiye gelince, onun da hangi şartlar altında ve nasıl bir ortamda hükümet etmekte olduğunu asla hatırından çıkarmaması gerektiğini ifade etmek isterim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli büyüğüm güzel yazmışsınızda ben oy kullanmadım ve şayet oy kullanma yetkim olsa idi bu referandumda oy pusulasına şu notu yazardım. ...ey orada oturan 550 kendini bilmez insan siz oraya bize hizmet için çıktınız ve bir araya gelip çocuk kanunu, kadınları koruma kanunu özgürlük anlayışının düzenlenmesi gibi basit kanunları çıkaramayarak gelip bana sormaya utanmıyormusunuz. bunları beceremeyecek kadar kötü durumda iseniz. hem iktidar hem muhalefet orada işiniz ne? saygılarımla.

BURÇAK YAZICI 
 28.09.2010 18:24
Cevap :
Sevgili Burcak, Demokrası denilen rejim böyle işler. Kuralları ve kurumları her zaman hantaldır. Herkesin söz hakkının olduğu rejimlerin karar alma süreçleri yavaştır. Önemli olan oyunu kuralına göre oynamaktır. Burada birey olarak kimin haklı kimin haksız olduğu fazla önem taşımaz. Yönetime ilişkin kararlar nasıl verilmelidir? Egemenliğin gerçek sahibi tarafından mı yoksa bazı kişi ve kurumlar tarafından mı? Bu sorunun cevabını bulmak gerekir. İngiliz başbakanı Çörçil şöyle demiştir. Demokrasi çok kötü bir rejimdir ama ne yazık ki ondan daha iyisi henüz bulunamamıştır. Birey olarak çoğunluğun kararlarını beğenmeyenler elbette olacaktır. Bu gayet doğaldır. Ama kararları beğenmediği için onlara uymamazlık yapamaz hiç kimse. Konuyu bu çerçevede de bir düşünmeni isterim. Selamlar  28.09.2010 23:00
 

Oncelikle Artik Dunya'da sol diye bir kavram kalmadi. Biz hala bu soylemi nedense israrla kullaniyoruz. Diger bir acidan; sizin de kismen degindiginiz gibi Cumhuriyet tarihinden bu gune kadar hep bir sekilde halkin tercihi, secimi hice sayildi. Neden; Cunku hep ayni soylemlerle ifade edildi. Halk Cahil bilmeden seciyor. Nasil oluyor da siz bu milletin secimini bilincsiz olarak degerlendirebiliyorsunuz yahu. Inanin bu millet sizi secmeyerek en buyuk iradeyi defalarca gostermistir Dunya'ya. Bu sol diye adlandirdigimiz grubun icine giren partilerin hicbirisinin iktidara muktedir olmadigini hepimiz biliyoruz. Zaten onlarin da boyle bir derdi yok CHP de dahil. Onlar mevcut durumu korudular mi yeterli. CHP icin hele, Gelir kaynaklarina dokunulmasin da kendileri baska bir sey istemezler... Bir tane CHP'li yetkili de kalkip aciklasa ya CHP Ticaret gelirlerini nereye ne sekilde harciyor bunlardan kimler ne sartlar ve oranlarda faydalaniyor???

vodkamelon 
 20.09.2010 16:01
Cevap :
Teşekkür ederim Vodkamolen, isminizi de tam yazamadım belki de ama aynı açıdan hayata bakıyoruz.Aklın yolu birdir . Selamlar  21.09.2010 22:32
 

Yazı da güzel ama resim çok güzel olmuş..:))Selamlarımla

ali açıköz 
 16.09.2010 14:05
Cevap :
Teşekkür ederim. Biz yazılarımızı yazarken inanın bu muhalefet partilerinin hakkını yiyoruz. Zira onlar daha kötü şeyler yapmışlar ama dile getirmiyoruz ve dile getiremiyoruz.  16.09.2010 19:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 509
Kayıt tarihi
: 20.07.08
 
 

Trabzon doğumluyum. Bir kamu kurumundan emekliyim, İktisat Fakültesi mezunuyum. İdeolojik saplant..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster