Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

21 Ocak '12

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
1218
 

"Kodak" Tarih ve mazi mi oluyor?

"Kodak" Tarih ve mazi mi oluyor?
 

Nostaljik bir KODAK vardı mazide


 Merhabalar,

Sevgili dostlar ve arkadaşlar,

Hey gidi günler hey, nasıldı o mazide kalan siyah beyaz fotoğraflarımız...

Rahmetli babamın 1955 model körüklü KODAK fotoğraf makinası, acaba kimleri objektifinden resmedim, nostaljik fotoğraf albümlerinin tozlu sayfalarının içinde maziye akıp gittiler.   

" O ESKİ ALBÜMLER " 

 

 Hiç unutamam, 1964 yılının bir yaz gününde, ANKARA - Kızılay da fotoğraf makineleri satan bir mağazanın vitrininde KODAK-Instimatic marka ve model olan fotoğraf makinasının satış etiketi 99-Türk Lirasıydı. O makinayı satın almak için önce satıcı ile bir Kayseri pazarlığı yapmama rağmen nafile olarak, adamcağızı malesef kandıramadım ve mecburen bir yaz boyunca harçlıklarımdan biriktirmiş olduğum 150-TL'sının 99-TL'sına kıyıp, o güzel KODAK fotoğraf makinasına sahip olmanın heyecanı ile o günün gecesinde sevinç ve heyecanımdan gözlerimi kırpmadan sabahı yaptığımı dün gibi hatırlıyabiliyorum şu andaki gibi. Çünkü benim ilk fotoğraf makinam (Kameram) olmuştu.

??  

 

 KODAK-Instimatic model - (1964) - Satış Fiyatı = (99-TL)

KODAK Tarih mi oluyor.? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kodak - (1955)

 • , 1888 yılında George Eastman tarafından, ilk elde taşınabilen fotoğraf makinasının yapılmasıyla meydana çıkmış ABD firması. Dijital fotoğraf makinesi, fotoğraf filmi, yazıcı ve bunların sarf malzemeleri gibi ürünler üretir.
  Orjinal Kodak camera -1888 - ile ilgili küçük bir aydınlatıcı tanıtım videosunu aşağıda mutlaka izlemenizi tavsiye edrim.


  http://www.youtube.com/watch?v=_v0cUEBZSC4

   

  2011 yılında iflasın eşiğine gelen firma patentlerini satılığa çıkardı ancak bu da şirketi kurtarmaya yetmedi. ޞirket 19 Ocak 2012'de New York'ta iflas başvurusunda bulundu.

  2011 yılında iflasın eşiğine gelen firma patentlerini satışa çıkardı ancak bu da şirketi kurtarmaya yetmedi. Şirket 19 Ocak 2012'de New York'ta iflas başvurusunda bulundu. 

 • İşte o dönemlerin Dünya markası KODAK ürünleri, Dünya'nın teknolojik yeniliklerine malesef ki ekonomik sıkıntılardan dolayı boyun eğmek zorunda kalması, gerçekten bir devrin üzülerek kapanmasına sebebiyet vermiştir.

  Böylelikle bir nostaljik devirde son bulmuştur.

  Sevgiler, selamlar ve saygılarımı sunarım sizlere...

  NECİP KÖNİ - ADANA / TR 

 •  

 •  

  RESİMLER * İnternetden alınmıştır...   

 • B u T i K G a Z e T e 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben bu habare çok üzülmüştüm Necip Bey. Teknoloji güzel, ilerlemek güzel ama ne bileyim bir sürü anısı vardı, bu amblem bile heyecan verir bana, nasıl çıktı acaba fotoğraflarım diye heyecanla beklerdim :( Albüm hazırlamak ayrı bir zevkti oysa, şimdi milyonlarca fotoğrafım, çok az albümüm var.:( Sevgiler Antalya'dan.

mea culpa 
 29.02.2012 14:37
Cevap :
Merhabalar...Sevgili BLOG arkadaşım..! :-) Önce bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim...:-) Gerçektende teknoloji ilerledi, mertlik bozuldu misali ile zaman olarak buralara kadar geldik ve görebildik. :-) Ancak bazı hatıralarımızda, dediğiniz gibi albümde durması gerekirken, ya CD'lerde veya FLASH BELLEK'lerde saklanıp, arşivleniyor...Ancak aklımıza geldikçe bakabiliyoruz onlara, ancak eski fotoğraf albümlerine bakar gibi pek de zevk alamıyoruz malesef, öyle değil mi..? :-( Bende size DOĞU-ADANA'dan --->> BATI-ANTALYA'ya çok çok selamlar ve sevgiler yollarım AKDENİZ RÜZGARLARI ile..:-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR   29.02.2012 16:57
 

Merhabalar Sayın Necip Hocam, Geçenlerde Teknosa'daydık. Kodak'ın bir dijitalini incelerken görevli, fabrikanın kapandığını ve artık Kodak'ın üretim yapmayacağını söylemişti. Sizin de bahsettiğiniz gibi bizlerin çok Kodak'lı günleri olmuştu. Artık Kodak'ta tarih olacağına göre, eski Kodak markalı bir ürün elimize geçtiğinde "vay be!" deyip eski günlere doğru şöyle bir gezinti yapacağımız muhakkaktır. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 25.02.2012 21:23
Cevap :
Merhabalar...Sevgili RECEP beyciğim..! :-)) Çok çok teşekkür ederim... :-)) Evet "KODAK" tam nostaljik bir rüzgar gibi gelip,geçip ve neticede gitti... Böylece fotoğrafçılık sektörü konusunda da bir devir tarih olmuş oldu..:-( Size sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım..! :-)) NECİP KÖNİ - KONYA / TR   25.02.2012 22:17
 

Merhaba Necip abi. Eski fotoğraf makineleri şimdiki teknolojiyi aratsa da anısı ömürlük duruyor. Lakin zaman geçtikçe de zamana ayak uydurmak gerekiyor. Kodak'ın durumuna üzülüyorum. Anılarınızı paylaştığınız için teşekkür ederim. Sağlıcakla...

Asi Güvercin 
 30.01.2012 0:17
Cevap :
Merhabalar...Sevgili ALİ HAYDAR kardeşim..! :-) Önce bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim..:-) Elbetde o devrin ve o dönemin teknolojisinin bir simgesiydi "KODAK" ve benimde ilk fotoğraf makinam "KODAK" dı... Tabii böyle dev ve o sektördeki en çok ürün sahibi bir firmanın yok olması nostaljik yönden mutlaka hepimizi üzmüştür..:-( Mesela şu anda kullandığım fotoğraf makinam en son teknoloji "SONY" ancak "KODAK" 1962 makinam kadar ona heyecan duyamadım.. :-) Sana çok sevgi ve selamlarımı yollarım...:-) NECİP KÖNİ - ADANA / TR   30.01.2012 20:16
 

O zeki fotoğraf makinesi satıcısı, bence sizdeki kararlılığı ve makineye bakarken gözlerinizdeki ışıltıyı gördüğü için; pazarlığa yanaşmamıştır derim. 17 yıllık profesyonel bir satışçı olarak... Ne dersiniz Necip bey? Sizce de haklı olabilir miyim? Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 29.01.2012 13:43
Cevap :
Merhabalar...Sevgili CEM beyciğim..! :-) İlahi size.. :-)) Bence mesleğinizin tam tecrübesi ile tam hedefi buldunuz.. :-) Elbetde benim gibi saftiriklik yapıp, alacağımı ve kararlılığımı görünce bana o makinayı değil 99-TL'sına belki 100-TL'sının çok üstünde de satabilirdi.. Ancak vitrinde bulunan KODAK makinanın üzerinde Allahtan satış etiketi vardı.. :-))) Tabii ki HAKLISINIZ ..! :-)) Benden de NECİP'ce sevgiler ve selamlar..! :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR  29.01.2012 19:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8472
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster