Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '22

 
Kategori
Felsefe
 

“Normal” in İçermesi Gereken

“Normal” doğal bir kavram biz çıkarmadık.

Varlıkların, cisimlerin, olayların hal ve durumlarıyla ilgili yerleşik bir algı var, biz sadece ona isim verdik.

“Normal” hayatta olması gereken bir durum lakin şu andaki yerleşik normal algısı bunu tam olarak karşılamıyor.

Bu gün normal denilen “herkesçe normal görülen”; böyle bir şey olmaz ki herkesçe olması sorun. Buna tepki olarak “göreceli” yani sana göre normal bana göre normal” gibi ipin ucu kaçmış, aynı derecede sakat bir kavram ortaya çıkmış.

Senin normal görmediğini bir başkası normal görüyor; olsun, tamam olsun ama bunun sonucunda kabul edilemez durumlar ortaya çıkıyor.

Peki ne olacak ya da ne yapacağız?

Konuya bilimsel bakacağız. Aşağı kültür neye ne derse desin bilgili kültürlü aynı zamanda bilinçli kimselerin değerlendirmesinde neye normal diyorlarsa o normaldir.

Cahil (belki ona göre de ben cahilim)biriyle ne normal ne değil tartışmasına girdik ben onun 48 söyleminden 36’sını normal görmezken o ise benim 24 söylemimden 20’sini normal görmedi.

(Aramızda çok büyük kültür farkı olduğunu belirtmem lazım; yani düşünün mesela ben “beklemek” eylemini bile normal görmedim. Kimin daha kültürlü olduğu tartışılır ayrıca)

Normal görmek kabul etmek, hatta belki alıp uygulamak, o denli önemli.

Ama görüyorsunuz kişiler(hatta belki toplumlar) arasında ne kadar büyük algı farkı var. Benim yaptığımı yapmayacak, belki bana yaptırmayacak; o kendi doğruları ben kendi doğrularım toplumda düşünsel bölünme meydana gelecek.

Toplumun %90’ına göre normal bellidir ancak tabii ki böyle bir durum doğru değil. Her olay, hal ve durumun o günün koşullarına göre yeniden değerlendirilip normal olup olmadığına karar verilmesi gerekir.

 
Toplam blog
: 6332
: 653
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..