Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Neslihan ERDOĞDU Serbest

http://blog.milliyet.com.tr/kariyerkoc

03 Eylül '16

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

"Off" ile gülümseme arasında seçim yapmak, seçim yapmak

"Off" ile gülümseme arasında seçim yapmak, seçim yapmak
 

Seçim sizin


Güne yeni başlıyoruz.. Uyandık, aklımıza bir sürü şey üşüştü.. Çoğu da olumsuz ya da sıkıcı şeyler.

Seçim bir; “ay, ne yapacağım ben? ..”,”Eyvah sabah oldu. Nasl geçecek bugün?”,”Ufff bıktım artık ya, onunla uğraş bununla uğraş, ne zaman kurtulacağım?”

 

Seçim iki;” çok şükür bugün de sağlıklı uyandım ve her şey yolunda”, ”bugünü basıl daha iyi hale getirebilirim?”, ”bugün dünden neyi daha farklı yapabilirim?”, ”bugün bana hangi fırsatlar getirecek,hadi bakalımJ”

 

Koşullar ve kişiler aynı, düşünceler ve söylemler farklı… ve bunların oluşturduğu duygu ve enerjilerde farklı…

Hangisinin duygusu ve enerjisi ve duygusu daha iyi diye sormayacağım, belli..

Sanırım birinci halde olmak ya da kalmak isteyen yoktur.

O halde nasıl ikinci halde olabiliriz ve kalabiliriz?

Bunun için önce ikinci halin bizim için ne kadar önemli olduğu ve ne sağladığını bulmak gerekli..

İkinci halde yani sorunlarımız ya da sıkıntılarımız olsa da güne pozitif başlamak sizin için ne kadar önemli ya da neden önemli sorularını düşünmenizi öneririm..

Şöyle düşünelim, ödemeniz var ancak ödeme gücünüz yok, alacaklı size geldi ve siz fena halde karamsar ve düşük görünüyorsunuz. Keyifsiz, umutsuz, perişan.. Karşı taraf ne düşünür?  ”Eyvah bu adam bitmiş, bir şekilde paramı kurtarmam lazım mı der, ”yoksa ya dam zaten zor durumda ben anlayışlı olayım mı der?”

Bir de ikinci hal üzerinden düşünelim; ödemeniz var ancak ödeme gücünüz yok, alacaklı size geldi, siz durumunuzu anlatırken umutlu, enerjisi yerinde, ne yapacağını bilen bir tutum ile durumunuzu anlatıyorsunuz. Karşı taraf ne düşünür? Evet şu an ödeme durumu yok ama, bu adam bana borcunu ödeyebilecek durumda mı der,?” Tabi ki kişiye göre değişecek tepkiler olacaktır. Ancak genel olarak insanlar karşılarındaki kişilerin enerjisi ile davranırlar.

İkinci halde olmak sizin hayatınızı daha iyi bir hale getirecek ve ben günlük sıkıntılarım olsa da daha iyi hissedeceğim ve daha doğru tepkiler vereceğim diyorsanız o zaman bunu nasıl sağlayacağınıza bir bakalım.

Sorun ve sıkıntılarımız olsa da, güne başlarken ya da gün içindeki bakış açımız duygumuzu, duygumuz enerjimizi, enerjimiz ise tepkilerimizi etkiliyor. Tepkilerimiz de iletişimimizi ve ilişiklerimizi etkiliyor.

Sabahın ilk anlarına dönelim gözünüzü açtınız, gününüzün yapılacaklar listesi geldi birden aklınıza ya da ödemeler ya da başka sıkıntılı şeyler..

“Offf” ile “gülümseme” arasında seçim yaptığınızda sizin için ne farklı olur..

Gülümseyerek kalkıp, yüzünüzü yıkarken sağlıklı olmanıza duyduğunuz minnet ile aynaya baktığınızda enerjinizin git gide yükseldiğini fark edeceksiniz.

Gülümseniniz sorunlarınızı yok etmeyecek elbet ama sizin mücadele gücünüzü arttıracak ve elde etmek istediğiniz sonuçlar için çok daha güçlü hissedeceksiniz.

Ya da şunu sorun…OFFFF demek bana ne sağlıyor? Gülümsemek ne sağlıyor?

Pek çok kişi aman ne boş laflar bunlar diye geçirebilir aklından, bu bir bakış açısı elbet.. Ancak unutmamak gerekir ki hiçbir yarışa başlayan atlet, hiçbir maça çıkan futbolcu, hiçbir yarışmaya giren katılımcı, ya da hiçbir buluş yapan bilim adamı, hiçbir ihaleye giren iş adamı OFFFFF diyerek başarı kazanmamıştır.

OFFF ile gülümseme arasındaki seçimin gülümsemeden yana olması dileğiyle güzel bir hafta sonu olsun..

 

Diğer yazılarım için;www.neslihanerdogdu.com

 

 

 

 

 

 
Toplam blog
: 157
: 876
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

HAYAT YÜZ ÇİZGİLERİ YÖNÜNDE İLERLER.. ..