Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '09

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1486
 

1 yılda silah alımlarına 25 milyar TL

1 yılda silah alımlarına 25 milyar TL
 

Türkiye dünyada silah alımlarında 16. sırada. Silah alımlarına 1 yılda harcanan para 25 milyar TL. Bu para ile 1 senede ülkemizde neler yapılabilir, bir göz atalım.

İstanbula yapılması düşünülen 3. boğaz köprünün maliyeti 7, 5 milyar TL. 2 yıl içerisinde 3 boğaz köprü yaptırabilirsiniz.

6400m2 yüzölçüme sahip bir arsada 16 derslikli bir ilköğretim okulunun maliyeti yaklaşık olarak 1 milyon TL. Engelli öğrencilerin rahatlıkla eğitim alabilmelerine olanak sağlayan "engelsiz okul" standartlarına uygun bir biçimde inşa edilmiş, çağın gerektirdiği özelliklerde laboratuarlara sahip, standartlara uygun bir spor salonu bulunan, bahçesinde bilim parkı olan bir okul.

Rus yapımı K-32 amfibi tipi helikopterler ve BE-200 uçakları dünyada birçok ülkede yangın söndürmede kullanılıyorlar. Helikopterin fiyatı yaklaşık olarak 3, 2 milyon TL ve uçak fiyatı da 32 milyon TL. Japonya 2007 yılında helikopterlerden satın aldı. Portekizde 2 ayda çıkan 80 yangını Rus yapımı BE-200 uçakları söndürmüş.

Türkiyede Avrupa Birliği ülkelerinin toplamından daha fazla kamyon var. Demiryolu taşımacılığında çok gerilerdeyiz. Yolcu taşımacılığının sadece %2'si demiryolu ile yapılıyor. Her yıl binlerce insan trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Ülkemiz yaklaşık olarak 16 milyar TL kaynağını bu trafik kazalarında kaybediyor. 1 km demiryolu yapım maliyeti 2, 5 milyon TL. Silah alımlarına harcanan para ile 10.000 km demiryolu yapılabilir.

Sivil Hava Taşımacılığı ülkemizin bayrak taşıyıcısı kimliği ile faaliyet göstermekte. Boeing 777-300ER model uçağın liste fiyatı 2, 18 milyar TL. Geçen günlerde THY bu uçaklardan 5 adet sipariş verdi. Silah alımlarına ödenen para ile en az 10 adet bu uçaklardan sipariş edebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 177
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1650
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster